• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

LT15 v Zambii vyrobila 30,000 úľov

8. decembra 2016

LT15 v Zambii vyrobila 30,000 úľov

Družstevná iniciatíva Bee Sweet Honey, založená misionárskym filantropom Johnom Enrightom, sa presadila v Zambii a zlepšuje život 6.000 jedincom, ktorí sa už do nej zapojili.

John Enright sa narodil do metodistickej misionárskej rodiny a celý sa oddal životu a práci v Kongu a Zambii ako kazateľ, učiteľ, pilot a priekopník projektov trvale udržateľného ekonomického rozvoja.

John Enright s panelom z nízkokvalitnej borovice, ktorý sa použije na konštrukciu úľa

Enrightovci boli nútení utiecť z Konga na začiatku vojny, ktorá vypukla v roku 1998. Znova postavili svoju misiu neďaleko mesta Ndola v Zambii, kde okrem iných rôznorodých programov prevádzkovali odbornú, materskú a kazateľskú školu.

John spolu s miestnymi zakladá podniky, ktoré sú ziskové, duplikovateľné a udžateľné, pričom nie sú závislé na tom, aby v nich osobne zotrvával. John s kolegami najprv sami rozvinú podnikateľský zámer v počiatočnom koncepte a vypracujú pevný model. Johnove doteraz úspešné podnikateľské projekty sú rybia farma v Tilapii, pestovanie aloe vera, banánové plantáže, dobytkárstvo a stolárstvo.

John pri zlomkuzo 100 ton medu, ktorý nazbierali za vlaňajší rok

Hoci bol John vo všetkých vyššie uvedenýchaktivitách úspešný, jeho včelársky projekt prekonal všetky očakávania rastu. Je založený na družstevnom obchodnom modeli a v roku 2014 vyprodukoval 100 ton spracovaného medu s výhľadom na 150 ton v roku 2015, pričom väčšina sa vyviezla na zahraničné trhy.

Pre zaujímavosť, nápad včelárskeho projektu vyrástol z podnikania v stolárstve.

Boj proti odlesňovaniu pridávaním hodnoty

“Hladujúci vidiečania majú ďaleko od debát o ochrane globálneho životného prostredia,” pripomína nám John. “Sú nútení hľadať akékoľvek spôsoby, aby nachovali seba a svoje rodiny. Aby sme Zambijcov presvedčili o potrebe chrániť lesy a prírodné zdroje, musíme ukázať, že je v ich najlepšom záujme tak z krátkodobého, ako aj z dlhodobého hľadiska chrániť svet okolo seba.”

Ďalšia komplikácia je, že stavebné a stolárske rezivo sa tradične spracováva na nemnohých veľkých, nehospodárnych a zastaralých piliarskych zariadeniach. Slabá infraštruktúra spôsobuje, že pre miestnych, ktorí trpia nedostatkom príjmov, je zaobstarávať guľatinu ťažké a príliš nákladné.


Začiatkom osemdesiatych rokov daroval zakladateľ spoločnosti Wood-Mizer Don Laskowski Johnovej misii pásovú pílu. John mohol založiť malú prevádzku na spracovanie miestnej guľatiny a výrobu dvier a okien, cenovo prístupných pre miestnu komunitu. Takto ukázal, že drevo je hodnotný zdroj, ktorý môžu Afričania využiť na významné zlepšenie svojho života bez toho, aby vyvážali nezhodnotenú guľatinu alebo z nej vyrábali drevené uhlie.

Záujem o účasť vo včelárskom projekte je veľký a v súčasnosti vyrábajú denne 200 úľov

Johnov nápad s medom bol výsledkom brainstormingu, čo robiť s odpadom zo stolárskej výroby. Hľadal využitie pre podhodnotený zdroj, odpad z reziva, ktorý by sa mohol použiť na výrobu úľov.

Rozvoj projektu Bee Sweet Honey
Projekt úľov začal pred vyše ôsmimi rokmi. V prvých niekoľkých rokoch sa veľa naučili, napríklad ako vešať úle na stromy, aby znížili riziko krádeží a kontamináciu termitmi a medojedmi. Pracovali tiež na dizajne úľov, aby maximalizovali čistotu medu a uľahčili jeho zber.

“Snažili sme sa vytvoriť úle prispôsobené Afrike,” vysvetľuje John. “Takže náš úľ sa veľmi líši od toho, čo môžete vidieť v Amerike alebo v Európe.”

Med pripravený pre miestny predaj alebo na vývoz do zahraničia

Postupne vyvinuli družstevný podnikateľský model, aby maximalizovali počet ľudí, ktorí môžu mať z podnikania osoh, ale mohli tiež garantovať kontrolu kvality a zefektívniť distribúciu hotových produktov.

“V začiatkoch sme urobili mnoho chýb,” spomína John. “Ale pomaly sme sa dostali k bodu, kde systém funguje. Nazývame to mikrofranšíza. Dedinčan robí, čo vie, my robíme, čo vieme, iní robia marketing a každý vyhráva.”


Účastníkmi spoločnosti Bee Sweet Honey sú dedinčania, ktorí dostali sadu určitého počtu úľov a ich základnou zodpovednosťou je umiestniť ich a zabezpečiť proti krádeži. John vysvetľuje, že ideálny počet úľov v starostlivosti jednej osoby je 25, ale niektorí sa starajú až o 40.

Johnov tím navštevuje zapojených dedinčanov dvakrát ročne (na jar a na jeseň), aby zozbierali med a vyplatili účastníkov podľa množstva nazbieraného medu. V roku 2014 im vyplatili vyše 65.000 libier. V budúcnosti, keď noví účastníci zozbierajú svoj prvý med a ostatní zvýšia počet úľov vo svojej starostlivosti, im vyplatia ešte viac.

Dve Johnove píly LT15 dodávajú lokálne rezivo pre jeho stolárstvo a výrobu úľov

“Nevčelárime, iba zbierame med,” hovorí John. “Kým včely budú vchádzať a vychádzať z úľov, budeme mať zber dvakrát do roka. Je to jednoduchý systém, ale umožňuje dedinčanom posielať svoje deti do školy, pokryť strechou svoje domy a slušne žiť.”

Výroba úľov priateľská Afrike

John zamestnáva vo výrobe úľov na plný úväzok 15 pracovníkov. Drevo na úle pochádza zo stolárstva a lacného odpadu z lokálnych zdrojov. Kmene sa čiastočne popília pásovou pílou Wood-Mizer LT15, a potom prejdú rozmietačkami, aby z nich dostali dosky so stálou hrúbkou. Dosky sa potom skracujú na požadované dĺžky skracovacími pílami.


John trvá na tom, že význam malej pásovej píly je nedoceniteľný. “Vyplýva to zo skutočnosti, že píly Wood-Mizer nám poskytujú kvalitné rezivo, ktoré môžeme prispôsobovať špecifickým požiadavkám, a to nám umožňuje vyrábať tieto úle. Nič z toho by nebolo možné bez pásovej píly. Je to základný článok reťaze, ktorá predstavuje trvale udržateľný úžitok pre tisíce ľudí.”

Počas obdobia sucha sa dosky uložia na dva dni sušiť vonku na slnku, potom sa umiestnia do vertikálnej polohy, hrany sa natierajú glejom a vytvoria sa bočné steny úľov.

Piliarsky tím má nielen živobytie, ale sa aj učí zručnostiam, ktoré odovzdá ďalším

“Včely sa nestarajú o to, či je to pekné,” smeje sa John, keď ukazuje, ako sa nanáša glej. Potom sa komponenty zbalia na prevoz. Finálne poskladanie úľov vykonávajú po dodaní na miesto určenia, aby sa redukovali prepravné náklady. Jednoduchý systém kladky s lanom umožňuje úle zdvíhať zo zeme a spúšťať nadol bez potreby šplhať na stromy.

Rast a budúcnosť

Hoci Bee Sweet produkuje med pre miestny zambijský trh už viacero rokov, skutočný rast nastal, keď získali pre svoj med certifikát organického produktu od Európskejúnie, čo im otvorilo medzinárodné trhy.


V súčasnosti je zapojených vyše 6.000 osôb z celého severu Zambie a vonku je vyše 30.000 úľov. Zistili, že každý úľ vyprodukuje ročne asi 15 kilogramov medu, čo je celkovo do konca roka veľké množstvo. Na jar 2014 bol výsledok zberu 50 ton. Až 90% sa predá do zahraničia a zvyšok na miestnom trhu za nižšie ceny.


“Projekt s medom je unikátny,” pripomína John. “Umožňuje veľmi jednoduchým jedincom produkovať med s organickým certifikátom, ktorý možno predávať po celom svete. [Oni] teraz vyrábajú organický med a včelí vosk, a sú za to platení, nie odkázaní na charitu. Veľmi vzrušujúce!”

Johnova drevovýroba vyrába v súčasnosti komponenty pre vyše dvesto úľov denne. Chceli by byť schopní vyrábať denne 500 úľov, a tak si objednali novú dvojitú vertikálnu pílu Wood-Mizer TVS, čo im umožní zdvojnásobiť kapacitu.


“Radi by sme videli aj iné organizácie využívať túto technológiu,” pokračuje John. “Vidím projekt úľov ako ohromný nástroj na vytváranie blahobytu, sebestačnosti a ako veľké požehnanie pre Afriku.” John hovorí, že už existujú skupiny, ktoré v súčasnosti napodobňujú ich včelársky projekt v Hondurase, Etiópii, Kongu a Malawi.



Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať