• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

25. októbra 2017

LT40 - najspoľahlivejší partner

Pozrime sa na osud píly, ktorú uviedli do prevádzky pred 15. rokmi, zmenila troch majiteľov a všade robí to isté – nepretržite pracuje!

Náš príbeh je o píle Wood-Mizer LT40 a než sa zoznámime so všetkými troma mužmi, ktorí tento stroj postupne vlastnili v ostatných 15. rokoch, musíme povedať, že LT40 je skutočne veľmi zaujímavé zariadenie. Jeho konštrukcia sa veľmi nelíši od stroja, ktorý vyvinuli ešte zakladatelia spoločnosti Wood-Mizer. Od roku 1982 bola táto konštrukcia toľkokrát overená piamo v praxi a vylepšená na takú dokonalú úroveň, že sa napokon LT40 stala najobľúbenejšou pílou Wood-Mizer na našej planéte. Vyše polovica zo 75.000 píl vyrobených firmou Wood-Mizer, ktoré sú teraz v prevádzke v 130. krajinách, sú stroje LT40.

Začiatok príbehu
Prvá lokalita, kam sme cestovali, je mestečko v oblasti Lika. Okolie je známe rozmanitosťou lesa a divokej prírody a ako najvyššie pohorie v Chorvátsku - Velebit a slávny Národný park Plitvické jezerá.

Tu sme sa stretli s pánom Brankom Buricom, majiteľom firmy BB-trans s.r.o.

"Vyrástol som v obci Kuterevo, kde je drevo a jeho spracovanie samozrejmosťou. Takže vášeň pre podnikanie s drevom mám jednoducho v krvi. Drevo milujem. Narodil som sa s ním a som ním obklopený", hovorí pán Branko. "Na začiatku mojej profesnej kariéry som pracoval 13 rokov ako obsluha píly a potom v roku 1997 som založil vlastnú dopravnú firmu, ktorá dodávala zákazníkom stavebný materiál z dreva".

"V roku 2003 som sa rozhodol venovať podnikaniu hlbšie a začal som píliť drevo", pokračuje Branko. "Pôvodne som uvažoval o kúpe píly Wravor, ale napokon som si vybral Wood-Mizer kvôli jednoduchej inštalácii, ľahkej údržbe pílových pásov, nízkym nákladom na elektrinu a úsporným prevádzkovým nákladom. Takže prvá píla, ktorú som v živote kúpil, bola LT40 a teraz môžem čestne prehlásiť, že to bola úplne správna voľba!"

Nová produkcia firmy BB-trans s.r.o., ktorá sa spustila vďaka piliarskej prevádzke, predstavuje strešné prvky, trámy, dosky i fošne, ako aj masív pre výrobcov nábytku. Tieto výrobky sú väčšinou zo smreku alebo borovice a na pílenie týchto druhov na LT40 úspešne používajú pílový pás Wood-Mizer široký 38 mm, hrubý 1,14 mm, s profilom zubu 7/34. Tento pás je mierne hrubší a širší ako štandardný pás Wood-Mizer (32 mm x 1,07 mm), to znamená, že má dlhšiu životnosť. Väčšia zubová medzera je schopná odstraňovať z reznej škáry viac pilín a pás perfektne píli vláknité mäkké drevá.

"Jednou z predností je, že naša LT40 si skutočne dobre poradí s veľkými kmeňmi. Mali sme kmene s priemerom asi 115 cm. Pílime ich tak, že ich postupne obraciame, pretože maximálny priemer kmeňa pre LT40 je 90 cm. A napoko získame z tohto kmeňa približne 3-4 m3 dreva", hovorí Branko Buric.

Stroje LT40 v BB-trans s.r.o. pracovali po celý čas každý deň nepretržite na dve zmeny.

"Za zmenu pílime asi 12 m3 a denne okolo 24-25 m3, čo pokrýva naše celé výrobné potreby", - hovorí Branko. "Napíliť ročne 4000 m3 s motorom o púhych 11 kW nie je  žiadny problém. Nikdy som spotrebu elektriny zvlášť pre pílu nemeral, ale náklady na celú prevádzku sú asi 1500 kún/mesiac (približne 205 euro), a to zahrňuje pílu LT40 (s motorom 11 kW), EG300 (s motorom 18,5 kW) plus dve ostričky, ktoré pracujú celý deň. Náklady na údržbu pílových pásov sú skutočne nízke, pretože si ju vykonávame sami".

Pán Branko bol so svojou LT40 taký spokojný, že sa v roku 2011 rozhodol kúpiť novú pílu. Akú? Samozrejme novú LT40!

"Moja prvá LT40 odpracovala asi 35.000 prevádzkových hodín a v roku 2011 som ju predal priateľovi v susednej firme Gogo s.r.o. Kúpil som novú LT40 a neskôr dokúpil omietačku/multirip EG300 od Wood-Mizer. To je stroj s dvoma pílovými kotúčmi a zvyšuje produktivitu omietaním dosiek za pílou", vysvetľuje Branko.

"Zariadenie Wood-Mizer je spoľahlivé a pre mňa je dôležité, že máme vynikajúcu spoluprácu so zástupcom Wood-Mizer, ktorý je vždy pripravený pomôcť, vždy má na sklade pílové pásy a ďalšie náhradné diely a dodá ich nasledujúci, alebo dokonca v ten istý deň. Keď sa vynorí problém, s jeho pomocou ho rýchle a efektívne vyriešime",  hovorí Branko Buric.

"Úprimne povedané, píla je najzaujímavejšia a najrentabilnejšia časť môjho podnikania. V porovnaní so všetkými ďalšími našimi aktivitami, zahrňujúcimi dopravné a turistické služby, generuje najväčší zisk. Ten zisk pochádza z nízkych nákladov na údržbu, nízkych nákladov na spotrebu elektriny a čo je pre nás veľké plus, to je pílový pás s tenkou reznou škárou. Inými slovami, pílový pás s reznou škárou 2 mm vyprodukuje z kmeňa len 4-5% pilín a my získame viac reziva. Odhadujem, že výťažnosť hotovej produkcie je asi 70%".

"Naši zákazníci majú radosť z presnosti a kvality reziva. Kvalita, presnosť, starostlivosť a včasné dodávky  - to sú pre našich zákazníkov veľmi dôležité veci. Preto vždy hovorím, že k úspechu v piliarstve potrebujete  proste vytrvalosť a rozhodnosť. Musíte veľa pracovať, byť poctivý a obzvlášť dôležitý je dôraz na detail. Čo sľúbite, musíte splniť a vždy rešpektovať uzavretú dohodu", uzatvára Branko Buric, prvý majiteľ píly LT40, o ktorej je reč.

LT40 pokračuje v tvrdej práci
Píla teda putovala do firmy Gogo s.r.o. v Otočaci. Majiteľ firmy pán Ivan Bukovac pracuje v drevárskom priemysle 35 rokov a jeho firma je malý podnik s 9 robotníkmi, ktorí vyrábajú rezivo, stavebný materiál a palivové drevo.

"Poznám Branka Burica mnoho rokov, spolupracovali sme a vyše dva roky som dodával guľatinu do jeho prevádzky. Keď som videl, ako LT40 pracuje, zamiloval som si ju a uvedomil si, že taký stroj musím mať. Takže na jeseň 2011 som túto pílu od neho kúpil. Môžem povedať, že to bola moja prvá píla a celý rozvoj piliarstva u mňa začal s týmto strojom", hovorí Ivan Bukovac.

Podnikanie rýchlo rástlo, takže sa pán Bukovac po štyroch rokoch, v roku 2015, rozhodol LT40 predať a kúpiť nový model LT70, ktorý je výkonnejší, s rýchlejšou hydraulikou a s vyššou reznou rýchlosťou. Neskôr pridal omietačku/multirip EG300.

"Super Hydraulika píly LT70 je veľké plus oproti štandardnej hydraulike na  LT40. Manipulácia s kmeňom je omnoho rýchlejšia a presnejšia", hovorí pán Bukovac.

"So starou LT40 sme robili asi 10-11 m3 za 8 hodinovú zmenu, ale teraz s novou LT70 asi 12-14 m3 za zmenu a navyše vie táto píla ľahšie píliť oveľa väčšie kmene. Pri dvojzmennej prevádzke vyrábame asi 25 m3 denne alebo 500 m3 mesačne. Minulý rok sme spracovali 6000 m3", dodáva pán Bukovac.

"Pílime iba smrek a borovicu s priemermi  25-80 cm. Niekedy spracovávame kmene s priemerom nad 100 cm. Veľké kmene teraz nie sú so Super Hydraulikou žiadny problém. Stará štandardná hydraulika škrabala a kmene trochu poškodzovala a bola pomalšia. Teraz môžeme obrátiť a píliť kmeň s priemerom 110 cm behom 10 minút".

Nová píla vyžadovala nový typ pílového pásu.

"Na  LT40 sme používali rovnaký pás, ako nám odporučil Branko: DoubleHARD so šírkou 38 mm, hrúbkou 1,14 mm a s profilom zubu 7/34. Ale LT70 má väčší motor a to dáva príležitosť použiť hrubší pás: DoubleHARD široký 38 mm a hrubý 1,27 mm alebo 1,4 mm, profil zubu 10/30. Je jasné, že hrubšie pílové pásy sú lepšie a pracujú dlhšie", vysvetľuje pán Bukovac.

"Pílové pásy si ostríme a rozvádzame sami, a tak sú náklady na údržbu pásov nízke", prezrádza pán Bukovac. "Pílové pásy s reznou škárou 3 mm sú veľmi presné a efektívne, a tak môžeme na trhu dobre konkurovať".

"Výťažnosť je okolo 60-65% a pilín asi 5%. Čo sa týka výdajov za elektrinu, môžem povedať, že s LT40 to bolo približne 1600 kún/mesiac (asi 220 eur) a teraz s LT70 je to asi 2400 kún/mesiac (asi 330 euro), ale využívame aj omietačku s motorom 18,5kW a systém odvetrávania".

"Myslím si, že najlepšia vec u píl  Wood-Mizer je minimálna potreba pracovníkov. Pílu môžete prevádzkovať len s dvoma pracovníkmi na zmenu. Žiadna iná píla nemôže pracovať s takým malým počtom ľudí. Nízke náklady na energiu a prevádzku pomáhajú generovať zisk. Všetky tieto faktory spoločne znamenajú takmer o 30-40% väčšiu efektívnosť, než má akákoľvek veľká širokopásová píla s veľkým motorom s rovnakou výrobnou kapacitou", uzatvára Ivan Bukovac, druhý majiteľ píly LT40, v príbehu ktorej pokračujeme.

"Moji zákazníci sú s kvalitou rezu veľmi spokojní. Vďaka vysokej kvalite reziva som si s nimi vybudoval pevný vzťah. Ak ku mne prídu noví zákazníci, výroba sa zvýši. Myslím, že pre úspech v našom podnikaní potrebujete udržiavať so zákazníkmi trvalý kontakt a vytvoriť dobré osobné vzťahy. Čeliť všetkým problémom a po celý čas nepúšťať zo zreteľa povinnosti vyplývajúce z podnikania. Musíte riadiť svojich zamestnancov a všetko kontrolovať, ale taktiež komunikovať s kupujúcimi, aby sa minimalizovali možné záručné problémy".

"Najlepší pocit mám, keď stojím vedľa píly a cítim vôňu čerstvo píleného smreku alebo borovice. Ja sa kvôli tomu budím zo sna", dodáva pán Bukovac so smiechom.

Dnes

V roku 2015 cestovala naša LT40 k novému majiteľovi, pre ktorého stále pracuje.

"Vždy som bol rád vonku. Veľmi milujem les a vždy som svoje záľuby smeroval k prírode. Mám v záhrade veľký sad, tam chodím každé ráno od jablone k jabloni a objavujem, poznávam a obdivujem", hovorí pán Ilija Keskic, vlastník firmy Lipa s.r.o. v mestečku Donji Zemunik. "Od mlada som bol v lese a v drevárskom odbore a teraz som s touto pilou získal šancu svoje podnikanie rozšíriť. Prajem si ísť ďalej, objavovať nové odvetvia tohto podnikania a ponúkať čo najviac hodnotných produktov".

Lipa s.r.o. vyrába predovšetkým stavebné rezivo, ale ponúka aj zákazkové pílenie.

"Keď som hľadal pílu, ponuky sa prezentovali hlavne nízkou cenou. Hovoril som s ľuďmi a počul dobré veci o strojoch Wood-Mizer, obzvlášť o kvalite modelu LT40, takže som neváhal ani minútu. Táto píla mala na hodinách natočených asi 62.000 prevádzkových hodín. Od predošlých majiteľov som zistil, že nikdy nefungovala zle, ani nemala technické problémy. Za celú dobu jej existencie sa menilo len jedno ložisko, žiadne ďalšie opravy neboli potrebné", hovorí pán Keskic.

Ale začínajúci operátori nejaké potiaže zaznamenali.

"Moji ľudia nevedeli ako píliť a ako vykonávať riadnu údržbu pílového pásu, ale s pribúdajúcimi skúsenosťami sa dalo všetko dohromady a teraz sú náklady na pásy premietnuté na kubický meter skutočne nízke. Pílový pás stojí približne 30 eur a pretože si ostríme a rozvádzame sami, sú to vzhľadom na to, čo pás vyrobí, minimálne náklady".

Teraz je píla v prevádzke sporadicky, ale stále napíli v priemere asi 10 m3 denne s výťažnosťou 73-78%. Píli smrek, borovicu a smrekovec; kmene majú priemery 20-60 cm a píla si s nimi ľahko poradí.

"Môžem povedať, že moji zákazníci majú z výsledkov radosť: špičková kvalita výrobkov, rýchle dodávky s najnižšími možnými cenami. Všetko je to možné vďaka správnej píle - LT40, ktorá  tvrdo pracuje a je úplne spoľahlivý partner v akomkoľvek piliarskom podnikaní!"

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať