• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

15. septembra 2017

Pílenie kmeňov na rezivo

Existuje rad rôznych metód a techník, ako popíliť kmene na rezivo. Zahrňujú pílenie na priamo, otáčanie, pílenie na kvalitu kresby dreva, na hranoly, pílenie nepretržitým otáčaním. Pre získanie predstavy je tu úvodný prehľad spôsobov, ako popíliť vaše kmene na požadované rezivo.

Pílenie na priamo
Známe tiež ako pílenie priziem alebo pílenie od začiatku do konca. Ide o postup, pri ktorom kmeň pílime na počiatočnom čele asi do polovice, potom ho iba raz otočíme o 180 stupňov, aby sme ho dopílili do konca. Hoci to môže byť najľahší a najrýchlejší spôsob, ak chceme dostať čo najvyššiu hodnotu, musíme každý kus reziva následne omietnuť. Takto získané rezivo je často široké a ťažké, má nižšiu kvalitu a pri sušení sa môže nadmerne kriviť. Pre uvedené nevýhody sa tento spôsob všeobecne odporúča uplatňovať pri spracovaní kmeňov nižšej kvality.

Pílenie na priamo otáčaním
Pri pílení na hranol prvé rezy vykonáme na vršku kmeňa a kmeň potom otočíme o 180 stupňov, aby sme pokračovali na opačnej strane. Po ďalšom otočení o 90 stupňov pílime tretiu stranu a napokon po opätovnom otočení o 180 stupňov poslednú stranu. Kmeň sme zhranili na stredový kus - hranol. Tento hranol pošleme ďalej k inému stroju na ďalšie spracovanie, alebo predáme ako objemné a ťažké rezivo. Tento spôsob maximalizuje produktivitu píly vyjadrenú v metroch dosiek za deň a všeobecne sa používa pri pílení tvrdého dreva. Primárne sa uplatňuje pri kmeňoch strednej a nízkej kvality. Pílenie na hranol môže ušetriť vzácny čas a úsilie, keď pracujete s drevom nízkej kvality a malej hodnoty.

Pílenie na hranoly
Spôsob podobný predošlému začína otáčaním a pílením vonkajších strán kmeňa na dosky, kým stred nezhraníme na štvorstranný hranol. No namiesto toho, aby sme hranol ponechali tak, otáčame ho a pílime pre získanie maximálneho množstva reziva. Ak je treba, dosky následne upravíme omietnutím bočných hrán. Hoci existujú iné metódy, ako dosiahnuť lepšiu kvalitu a výťažnosť z kmeňa, takto môže získať výborné rezivo každý.

Pílenie nepretržitým otáčaním 
Najobľúbenejšia metóda v USA a Kanade. V každom prípade je užitočné poznať ju. Pri tomto spôsobe kmeň pílime, otočíme na novú stranu, pílime a znova otočíme až päťkrát. Z finančného hľadiska ide o najlepšiu metódu pílenia kmeňov strednej a vysokej kvality, hoci na niektorých prevádzkach môže byť obtiažne kmeň obracať a denný objem produkcie tak môže byť nižší.

Pílenie na kvalitu kresby dreva
Existuje niekoľko dôvodov, prečo zvážiť tento spôsob pílenia vášho reziva. Kresba dreva je u niektorých tvrdých druhov dreva veľmi žiaduca. Napríklad takto spracovaný dub sa cení viac než dub pílený naplocho. Drevo pílené týmto postupom má rozmerovo solídnejší zmysel a pri sušení nezoschne ako naplocho pílené drevo. Stolári, výrobcovia kvalitného nábytku a iní remeselníci takto popílené drevo tradične uprednostňujú. No jednako, kvôli množstvu manipulácie a času venovanému jeho výrobe, nie všetko rezivo získa pri tomto pílení na cene. Drevo spracované týmto spôsobom sa vyznačuje uhlom, v ktorom letokruhy pretínajú plochu odpílenej dosky. Aj keď sú na to rôzne názory, všeobecne sa takto popílené drevo definuje ako letokruhy, ktoré sú orientované na 80 až 90 stupňov k ploche dosky. Táto metóda môže tiež produkovať takmer radiálne pílené drevo, kde do úvahy pripadá aj uhol letokruhov k ploche dosky 45 až 80 stupňov.

Výhody reziva píleného týmto spôsobom

• Výrazná lúčovitá kresba je pre spracovateľov cenná charakteristická vlastnosť
• Polovičné zosychanie na šírku pri sušení oproti rezivu pílenému na priamo (3% oproti 6%)
• Plocha schne s menším rizikom, že bude počas sušenia praskať
• Stabilnejšie v prostredí s premenlivou vlhkosťou
• Pri použití na podlahy sa opotrebováva rovnomerne

Nevýhody reziva píleného týmto spôsobom

• Výsledkom je často až o 20% nižšia výťažnosť z kmeňov
• Nižšia produkcia reziva
• Vyžaduje asi o 15% dlhšie časy sušenia
• Zosychanie hrúbky je dvakrát väčšie oproti rezivu pílenému na priamo
• Má špicaté hrče v porovnaní s guľatými hrčami, čo znižuje pevnosť

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať