• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Výroba akostného reziva pílou WM3500 v Českej republike

11. februára 2017

Výroba akostného reziva pílou WM3500 v Českej republike

Český podnikateľ hovorí, ako jeho investícia do Wood-Mizer WM3500 zmenila upadajúcu pílu znova na ziskový podnik.

Po zamatovej revolúcii v roku 1989 Václav Chára rozbehol svoju firmu vyrábajúcu elektrické káble a príslušenstvo, ktorá sa rýchlo stala ziskovou a taká je dodnes. Jedného dňa, keď neďaleká píla vyhlásila bankrot, sa pán Chára rozhodol ju kúpiť a investovať do nej.

“Drevo bolo odjakživa moje hobby a keď sa naskytla príležitosť získať túto pílu, využil som ju. Spočiatku sme kupovali popílené rezivo, aby sme ho sušili v sušiarni. Ale uvedomil som si, že by bolo lepšie mať vlastnú pílu, kupovať surovinu, píliť vlastné rezivo a sušiť ho podľa svojich potrieb.”

Pán Chára sa potom rozhodol vymeniť staré piliarske vybavenie moderným zariadením, naplňujúcim jeho predstavu o ziskovej a kvalitnej výrobe reziva, ktorá je dostatočne flexibilná, aby reagovala na meniace sa potreby trhu.

“Nechcel som masívnu pílu, a tak som posúdil množstvo ponúk od rôznych výrobcov, vrátane mnohých píl s veľkým objemom výroby, no zároveň aj s vysokými prevádzkovými nákladmi. Pásová píla Wood-Mizer WM3500 vyzerala, že má najlepšie vyvážené benefity dobrej produktivity pri potrebe menšieho počtu pracovníkov a celkovej úspore energie.”

Na údržbu pílových pásov, aby ich mohli používať čo najdlhšie, používajú pílové pásy Wood-Mizer a ostričku Wood-Mizer s automatickou rozvodkou BMT300 riadenou počítačom.

“Moja filozofia je, že keď si niečo zaobstarám, musí to byť natrvalo, a preto je rozhodujúca kvalita. Dostupné sú aj lacné produkty, ale tie sa budú musieť v budúcnosti opakovane meniť.”

"Predávam rezivo vysokej kvality napríklad z bukového a dubového dreva. V porovnaní s inými piliarskymi metódami mi Wood-Mizer vďaka tenkým pílovým pásom poskytuje jednu dosku naviac z každého kmeňa."

“Vyrábame tu hlavne rezivo, od tenších fošní po hrubé dosky pre stolárske dielne na nábytok a schodiská. V lete pílime veľa stavebného reziva pre stavbársky priemysel.”

V závislosti od rozmerov guľatiny vyrobí len päť členná partia pracovníkov v priemere 8 až 12 kubických metrov reziva za pracovnú zmenu. "Mzdové náklady sú v Českej republike vysoké a WM3500 vyžaduje iba jedného priameho operátora, ktorý pracuje v pohodlnom prostredí."

Napílené rezivo sa najprv suší na vzduchu a potom ide do sušičky, kde sa sušenie dokončuje niekoľko týždňov. Sušenie na vzduchu šetrí spotrebu energie.

Do jeho skladišťa s plochou 5.000 štvorcových metrov, kde býva uložená zásoba 1.200 kubických metrov hotového reziva, chodia zákazníci každý deň. Prichádzajú s očakávaním kvality.

“Naša priorita je kvalita, nie objem,” hovorí pán Václav. “Akostné rezivo si vždy nájde svojho zákazníka.”


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať