NOVINKY

22. septembra 2017

S pásovou pílou môžete koníček pokladať drevené podlahy zmeniť na úspešné malé podnikanie

Švéd Nils Ohlin hovorí, ako plánuje a pripravuje vymeniť rutinnú prácu v kancelárii za kreatívnu prácu s drevenými podlahami pre zákazníkov.

Pracujem ako projektový manažér na stavenisku, a to väčšinou znamená papierovanie. Ohromne ma uvoľní, prísť domov a môcť pracovať rukami. Môj cieľ je už niekoľko rokov pracovať naplno tu doma. Začalo to ako hobby, ale dnes už to nie je len koníček!

Moja produkcia je veľmi malá, a ako som si stanovil, veľmi špecializovaná. Zámer je vyrábať podlahy špeciálne na zákazku. Dielo samo o sebe vyžaduje množstvo remeselnej zručnosti a malo by pretrvať generácie. Moji typickí zákazníci žiadajú jedinečné prevedenie – niečo, čo nikto iný nemá.

Niektorí zákazníci si dokonca sami dodajú drevo. Niektoré farmy vlastní po stáročia rovnaká rodina. Takže môžete použiť strom, ktorý tam vyrástol a premeniť ho na podlahu v ich vlastnom dome.

Toto podnikanie sa rozrastá ostatných 5 rokov. Preto si myslím, že je skutočne dobrý nápad robiť všetko, od vyrúbania stromu, dopravu domov, popílenie, sušenie a kompletné spracovanie materiálu na hotovú podlahu.

Pre mňa je dôležitý celý proces premeny surového materiálu na konečný produkt. Sú s tým spojené rôzne úlohy a musíte tiež vedieť veľa vecí o strojnom zariadení, aby ste mali celý priebeh pod kontrolou.

V súčasnosti mám na svojom pozemku veľa dubov. Proste vezmem svoju malú pílu, vyrúbem strom, prepílim ho a odvetvím. Potom ho dopravím domov a naložím na pílu. Akonáhle je kmeň popílený, nastane množstvo tradičnej práce, výber kusov a ich vyskladanie pred sušením.

Zanecháte tiež malú uhlíkovú stopu, dnes sa o tom veľa hovorí. Budovy vykurujem dreveným odpadom a využívam ho aj ako palivo pre sušičku. To je pre uhlíkovú stopu veľmi dobré.

S drevom pracujem väčšinu svojho života, môj cieľ je vyrobiť produkt, ktorému dám do vienka dlhý život. S týmto materiálom sa pracuje trochu ťažšie, pretože má v sebe viac vnútorného pnutia a viac pohybu vo vnútri dreva. Nejväčšie tajomstvo práce s ním je pracovať s prirodzenými vlastnosťami dreva. Musíte im prispôsobiť celý proces.

Nejťažšia časť procesu je, že keď príde na meranie, všetky rezy musia byť veľmi presné. Ak nie sú, nebude možné podlahu dobre položiť. Drevo je živý materiál a ja si nemyslím, že dokážem urobiť dva úplne rovnaké kusy.

Pila LT40 je schopna píliť veľké rozmery – to je pre mňa dôležité. S pílou Wood-Mizer jednoducho dostanete stabilnú funkčnosť. Veci sa môžu dokonale premyslieť, takže môžete pracovať podľa svojho.

Píla, ktorú som mal predtým, bola z roku 1990. Od tej doby prebehol v konštrukcii píly ohromný vývoj a nová  LT40, ktorú som kúpil nedávno, je taká profesionálna, že budem môcť pracovať na plný úväzok a pomôcť si pri pílení dreva.
Rozhodne ju odporúčam, ja som s touto pílou a všetkými jej funkciami skutočne šťastný.

Sušenie dreva na vzduchu trvá desať týždňov. Potom ho sušíme v sušičke asi na 4,5%. V priebehu posledného týždňa znova pridáme vlhkosť, zvýšime ju až na 8,5%, než drevo vyberieme. To prispeje k tomu, že je materiál stabilnejší.

Pohľad na finálne dielo je veľké potešenie, keď poznáte svoju rolu, ktorú ste v jeho zrode zohrali. Ten zmysel pre celú vec, schopnosť vyrobiť všetky tie krásne dubové podlahy, to pekne povznáša.

Autor: Nils Ohlin, Švédsko


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO