• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

8 zimných tipov na pílenie

1. februára 2018

8 zimných tipov na pílenie

Randy Panko a Dariusz Kujawa, experti Wood-Mizer Blades

Tu je niekoľko užitočných tipov a pripomienok pre obdobie, keď klesnú teploty a kmene začínajú zamŕzať. Ako sa s týmito výzvami, ktorým piliari v tomto období roku čelia, vyrovnať?

TIP 1
So zamrznutými alebo čiastočne zamrznutými kmeňmi narábajte, ako keby ste pílili tvrdé drevo. Najlepšia voľba pre zamrznuté drevo je pílový pás so 'zimným profilom' 9/29 a pílový pás s 'profilom na tvrdé drevo' 7/34. Profil pásu Wood-Mizer 9/29 je dobrý pre zimné podmienky na pásových pílach s nižším výkonom motora, ktoré používajú pílový pás široký 32 mm. Pre rovný rez niektorých druhov dreva počas zimy odporúčame zmenšiť rozvod zubov pílového pásu.

TIP 2
V počiatočných obdobiach studeného počasia môže byť potrebné venovať väčšiu pozornosť píleniu dosiek z vonkajšej vrstvy, pretože kmene zamŕzajú zvonka smerom k jadru. Keď kmene ležia vonku v mraze a za dlhých nocí, premrzne celý kmeň. Na jar, keď sa začne oteplovať, kmene rozmŕzajú zvonka dovnútra.

TIP 3
Udržiavajte čo najvyššiu rýchlosť posuvu aj pri pílení zamrznutých kmeňov. To pomáha vynášať triesky a piliny z rezu a zabraňuje, aby primŕzali na rezivo.

TIP 4
Často kontrolujte vodiace kladky pílového pásu a ak sú uvoľnené, utiahnite ich alebo vymeňte. Dbajte aj na to, aby pílový pás tvrdo nedrel o príruby vodiacich kladiek pásu. Veľmi dôležité je, aby boli vodiace kladky pílového pásu vyrovnané, a nie sklonené nahor či nadol. Kontrolujte to nástrojom pre zarovnanie pílového pásu.

TIP 5
Periodicky navzájom striedajte podložné remene pílových pásov na pílových kolesách medzi hnacou a voľnobežnou stranou a opotrebené remene vymeňte. To tiež zaistí, že pílový pás nebude nabiehať proti prírube.

TIP 6
Posuv ramena vedenia pílového pásu by mal byť primerane tesný a má zaisťovať rovnomernú vôľu príruby po celej  dráhe ramena od zasunutia po úplné vysunutie. To zaistí pílovému pásu stabilitu v reze.

TIP 7
Dostatočné napnutie pílového pásu je pri pílení zamrznutého dreva podstatné. Ak je to možné, použite vyššie napnutie a využívajte meradlo, ktoré poskytne informáciu o skutočnom, aktuálnom napnutí pásu.

TIP 8
Nenapínajte príliš hnacie remene motora, ani ich nenechávajte voľné. Udržujte ich primerane napnuté.

To je len pár tipov, ktoré vám dovolia efektívne píliť zamrznuté drevo. Nenechajte sa odradiť zimou od pílenia na vašej píle. Pílové pásy Wood-Mizer sú na tieto studené dni pripravené viac ako kedykoľvek predtým a teraz ste pripravení i vy!

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať