• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLÁNKY A PRÍBEHY

Tri zdroje zisku: rýchlosť, spoľahlivosť, efektivita

1. augusta 2016

Tri zdroje zisku: rýchlosť, spoľahlivosť, efektivita

Spoločnosť  Wood-Mizer, ktorá tento rok oslavuje 25. výročie výroby v Európe, eviduje v dopyte od zákazníkov nové trendy.

"Od roku 2014 sledujeme narastajúci  záujem o produktívnejšie píly“,  hovorí pán Viktor Túróczy, šéf Wood-Mizer Danubia.

„Celý rad majiteľov píl vymieňa svoje malé LT15 za vyspelejšie LT20 alebo LT40 či výkonnejšie LT70. Podľa môjho názoru je to dobré znamenie: drevospracujúce firmy vidia svoju budúcnosť optimisticky.“ Ako viete, Wood-Mizer vyrába dve kategórie zariadení, tzv. Oranžové a Zelené.


Zelený rad zahŕňa automatizované priemyslové linky na pílenie dreva s počítačovým riadením a dopravníkmi. Oranžový rad predstavuje píly, ktoré prevádzkujú podnikatelia a živnostníci v malých až stredných firmách.  Dnes by sme vám radi odovzdali viac informácií o pásovej píle LT70, najproduktívnejšej píle oranžového radu. Pri konštrukcii tejto píly sa výskumný a vývojový tím Wood-Mizer zameral na dôležitú úlohu: poskytnúť nielen vysoký piliarsky výkon pri zvýšení reznej rýchlosti, ale aj vytvoriť spoľahlivú konštrukciu pri minimalizácii času potrebného na technickú údržbu.

Rezná hlava
Píla LT70 sa od iných oranžových strojov Wood-Mizer odlišuje v prvom rade konštrukciou reznej hlavy.

LT70 je vybavená výkonnejšími motormi (elektromotory 15 kW alebo 18.5 kW a v mobilnej verzii turbo diesel 42 HP). Výsledok je podstatné zvýšenie reznej rýchlosti. Pri takejto rýchlosti je pílový pás stabilizovaný  vodítkami s dvomi lamelami a valčekom, aby se predišlo vibrovaniu a zabezpečila sa tak presnosť rezania. Systém napínania pílového pásu so vzduchovou poduškou zaisťuje rovnomerné pnutie.

Zariadenie LubeMizer dodáva čistiacu kvapalinu na obidve plochy pásu, udržiava pílový pás čistý a pripieva k presnosti rezu.

Pílové lôžko
Pre takú výkonnú a rýchlu pílu bol rozumný nápad pridať vysokorýchlostnú nakladaciu hydrauliku. Rad LT 70 môže byť vybavený Super Hydraulikou, ktorá zahŕňa reťazový obracač kmeňa; dve zvisle sa zdvíhajúce bočné opierky; poháňaný valec pre pohyb kmeňa pozdĺž lôžka; polohovacie stoly na vyrovnávanie kužeľovitosti kmeňa, ktoré pomáhajú maximalizovať výťažnosť z guľatiny; stredové upínanie a upínanie s prítlakom nadol.

Ovládací panel
Ovládací panel LT70 pracuje s počítačovým Accusetom, ktorý je dopredu naprogramovaný a ukladá až 16 rôznych rozmerov dosky. Ak vezmete do úvahy, že LT70 dokáže rezať veľmi rýchlo, odporúča sa použiť diaľkové ovládanie. Inak sa operátor unaví behaním popri lôžku a na konci pracovného dňa kvôli ľudskému faktoru výkon v konečnom dôsledku poklesne. Pre mobilné LT70 je optimálne bezdrôtové diaľkové ovládanie, ktoré operátor nosí na remene a ovláda všetky funkcie píly z jedného miesta.

Toto je LT70R v základnej konfigurácii

Keď píla pracuje na pevnom pracovisku, najlepšie je využiť  stacionárne diaľkové ovládanie. Taký stroj sa nazýva LT70R (symbol R znamená "Remote - vzdialený") a je vybavený hydraulickou rampou na ukladanie a zakladanie kmeňov. Zásoba kmeňov je dostatočná na približne štyri hodiny pílenia. Rampa zakladá kmene na pílu hydraulicky jeden za druhým. Pri návrate reznej hlavy sa hotová doska zachytí a presunie sa na valčekový dopravník umiestnený za pílou.

Produktivita
Tu je zopár čísel z reálnej výroby reziva. Napríklad píla LT70R, ktorú prevádzkuje chorvátska firma Marpes s.r.o. ešte pred inštaláciou píly vyrábala len palivové drevo, ktoré vyvážala do Talianska. V súčasnosti popri výrobe reziva produkujú aj stavebné materiály – drevené stenové panely a záhradný nábytok, čiže výrobky s veľkou pridanou hodnotou. Majiteľ firmy Marpes pán Goran Margetić oceňuje produktivitu LT70R: "Začali sme pomerne pomaly, s 5-10 m3 za zmenu, ale teraz už máme skúsenosti a zvýšili sme produktivitu, v prvej fáze na 12-13 m3 za zmenu a v súčasnosti až 17 m3 s potenciálom zvýšenia na 18 – 20 m3."

A tu je zdokonalená verzia linky LT70R s pásovým dopravníkom, triediacim stolom a omietacou pílou.

Úzke pílové pásy    
Zdroje zisku z výroby reziva nie sú len produktivita a spoľahlivosť, ale aj efektívnosť – nízke prevádzkové náklady a vysoká výťažnosť v porovnaní s inými technológiami. Vďaka úzkemu pílovému pásu hrubému asi 1 mm sa píly Wood-Mizer vyznačujú tenkým zárezom, vďaka čomu sa napríklad v porovnaní s pílovým kotúčom vyťaží z každého kmeňa doska navyše.

Pílový pás je kľúčový prvok technológie Wood-Mizer. Rezná hlava LT70 má kolesá so zväčšeným priemerom 600 mm a používa teda dlhší pílový pás s menším ohýbaním a dlhšou životnosťou.  Navyše šírka pílového pásu Wood-Mizer pre LT70 je 38 mm (teda viac ako šírka 32 mm štandardného pílového pásu Wood-Mizer). Širší pílový pás sa môže viackrát ostriť a dokáže narezať počas svojej životnosti viac reziva.


Upgrade krok za krokom

"Rád by som sa zmienil o ďalšej dôležitej vlastnosti píly LT70R“, hovorí pán Viktor Túróczy, šéf Wood-Mizer Danubia.  „Tento stroj je možné upgradovať  pridaním systému pre manipuláciu s materiálom, čo zmení jednoduchú pílu na kompletnú výrobnú linku reziva."

Napríklad manuálny valčekový stôl za pílou sa môže nahradiť poháňaným pásovým dopravníkom, aby sa znížili náklady na pracovnú silu. Potom sa môže pridať aj pneumatický triediaci stôl a omietacia/multi rozmetacia píla Wood-Mizer. Preto je pásová píla LT70 dokonalé riešenie pre výrobcov reziva. Poskytuje vysokú produktivitu vďaka zvýšenej reznej rýchlosti,  ktorej spoľahlivosť umožňuje prevádzkovať píly v dvojzmennej prevádzke a jej efektivita poskytuje úsporu energie, ako aj dreva a udržiava prevádzkové náklady na nízkej úrovni.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VITAJTE

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

Tlačové stredisko

OBJEDNAJTE SI NÁŠ INFORMAČNÝ BULLETIN

Newsletter

Ak sa vám tento článok páči, nenechajte si ujsť ďalšie! Budete dostávať mesačne z Wood-Mizer novinky a články do svojej schránky.

Chcem odoberať