NOVINKY

Ako taliansky drevár získa z každého kmeňa niečo navyše

21. novembra 2018

Ako taliansky drevár získa z každého kmeňa niečo navyše

Ak podniknete dvojhodinový výlet z Benátok do Álp, cesta vás povedie okolo podniku Marca Marcanteho. Nakoľko sa nachádza v podhorí regiónu Vicenza, Marcovo podnikanie pokračuje v tradičnej výrobe palivového dreva, s ktorou začal jeho otec pred takmer 30 rokmi. No jednako, s meniacou sa dobou Marco rozširuje a obmeňuje svoju produkciu aj zákazníkov.

Keď jeho otec s firmou začínal, jednucho ťažili a vyrábali palivové drevo. Akonáhle začal firmu viesť Marco, zistil, že zisková prirážka je veľmi nízka a že nie je žiadny priestor na zvýšenie rentability a zabezpečenie firmy, iba ak sa podnikanie pohne aj iným smerom.

Riešenie mu napadlo, keď v roku 2011 navštívil USA a Kanadu.

"Videl som tam pracovať pílu Wood-Mizer LT15 a uvedomil som si, že taký stroj by nám mohol pomôcť rozšíriť škálu nami ponúkaných služieb," hovorí Marco.

"Všetko drevo, ktoré vidíte v mojom podniku – trámy, dosky, fošne a všetko ostatné sme vyrobili na mojej Wood-Mizer LT15.”

“Prečo som si vybral Wood-Mizer? Pretože som veril, že táto píla dokáže urobiť, čo je treba. Je to profesionálny, kompaktný, funkčný stroj, ktorý vám umožní vykonať dobré dielo. Naša píla Wood-Mizer LT15 píli kmene s priemerom až 70 centimetrov, dlhé až 8 metrov, má 8 metrov lôžkových sekcií.”

“Tradičné píly by potrebovali 16 metrovú dráhu, aby sa takým kmeňom dalo pohybovať po lôžku, ale píla Wood-Mizer je navrhnutá múdro, aby se namiesto kmeňa pohybovala rezná hlava s pílovým pásom.”

“Porovnávali sme aj vlastnosti ďalších značiek, ale od Wood-Mizer bola za tie peniaze najlepšia píla na trhu. Táto píla je ideálna na druh práce, ktorý v našej firme vykonávame a je veľmi presná. Vie napíliť dosky hrubé 1,5 cm, dlhé 8 metrov s presnosťou na 1 millimeter po celej dĺžke.”

“Píla Wood-Mizer mi dovolila rozvíjať moju vášeň pre prácu s drevom. Poskytla mi príležitosť k úspechu. Strom, ktorý tradičná píla odmietne, pretože by pre ňu bol nerentabilný, ja môžem použiť na výrobu paliet!”

“Moje rozhodnutie kúpiť pílu Wood-Mizer bolo založené na skutočnosti, že miestna cena guľatiny je asi 100 euro za kubík. Ale kmeň smrekovca popílený na dosky má hodnotu 400 – 450 euro za kubický meter. To bol dôvod prečo sme začali píliť pre seba a prečo sme si zadovážili pílu Wood-Mizer.”

"Drevené kresielka, stoličky, lampy, lavice prichádzajú späť do módy a je to cesta, ako pridať hodnotu kmeňom, ktoré by sa inak považovali za nerentabilné", poznamenáva Marco. Rozšírením o pílu znásobila firma svoje možnosti produkcie výrobkov a zväčšila počet trhov, ktoré obsluhuje. Aj zákaznícka záladňa sa tým veľmi rozšírila. Dnes Marco ponúka – navyše k ťažbe – palivové drevo na predaj, služby starostlivosti o dreviny a samozrejme hotové zákaznicke rezivo.

Autorka: Martina Valentini, Greenpress Environmedia, Italie
Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO