NOVINKY

Od kociek ľadu po ľadové hotely

14. marca 2019

Od kociek ľadu po ľadové hotely

Píly nepília len drevo. V DesignIce pília pílou Wood-Mizer LT15 po celý rok ľad pri teplote 5 stupňov.

Studené zimy a množstvo jazier urobili z Nórska zdroj ľadových blokov pre Európu už pred 150 rokmi. Hoci moderné chladenie obmedzilo dopyt po ľadových blokoch, odvetie rezania ľadu ešte stále žije vo viacerých špecializovaných aplikáciách.

Thomas Orderud, majiteľ a prevádzkovateľ firmy DesignIce,  začal ťažiť ľad z miestneho jazera v juhovýchodnom Nórsku asi pred 15. rokmi. Dnes je Thomas schopný dodávať zo svojej mrazivej prevádzky s plochou 400 m2 “všetko od kociek ľadu až po ľadové hotely”. Aj v lete nepretržite udržiava teplotu na 5. stupňoch Celzia, takže jeho sklad s 500-600 tonami ľadových blokov ostáva solídne zamrznutý.

“Žiadali od nás už množstá šialeného materiálu”
Vybavený pílou Wood-Mizer LT15, CNC robotom Kuka, traktorom, vysokozdvižným vozíkom a množstvom reťazových píl, má Thomas k dispozícii všetky nástroje, ktoré potrebuje, aby postavil z ľadu čokoľvek, čo si jeho zákazníci predstavia. A jeho zákazníci skutočne prichádzajú s unikátnymi požadavkami.

Thomas pravidelne stavia ľadové hotely, vyrába ľadové objekty pre podnikové podujatia a vytvára veľké ľadové sochy na slávnosti, či dokonca pre filmovanie. Robil som z ľadu modely áut, firemné logá aj funkčné džbány na pivo.

Raz premenil svoju dielňu na zimnú ríšu divov pre japonskú módnu firmu, ktorá nakrúcala televíznu reklamu  pre svoju zimnú kolekciu

A aj Hollywood potrebuje ľad. Thomas vyrábal všetkých snehuliakov a ľadové sochy pre film The Snowman – Snehuliak, v ktorom hral Michael Fassbender. Film sa nakrúcal v Nórsku a uviedli ho v roku 2017.

Ťažba ľadu
“Naša firma používa takmer stopercentne prírodný ľad,” hovorí Thomas. “Rozdiel medzi prírodným a umelým ľadom môžete skutočne vidieť – v prírodnom sú bubliny, zvláštne trhliny a tiene. Obzvlášť keď do prírodného ľadu pustíte svetlo, je atraktivnejšie sa naň pozerať. Ten život vnútri je unikátny.”

Počas normálnej zimy Thomas vyťaží všetok svoj ľad z neďalekého jazera. Aby tak mohol robiť, má všetky potrebné povolenia od miestnych úradov. Ťaží ľad pomocou píly namontovanej na traktore a reťazovými pílami. Každý blok je široký 1 meter a dlhý 2 metre. Tieto bloky sú po stovkách uložené v jeho chladiarenskom priestore, kým sa nepoužijú v niektorom projekte.

Z ľadového bloku na ľadové umenie
Akonáhle Thomas naplánuje so zákazníkom nejaký projekt, najprv napíli ľadové bloky na približnú potrebnú veľkosť na svojej píle Wood-Mizer , ktorá je špeciálne upravená na pílenie ľadu. Lôžko píly má na priečkach pridanú dosku, aby sa na nej dali ľahko posúvať ľadové bloky. Nakoľko sa v prevádzke vždy udržiava teplota 5 stupňov Celzia, pílové pásy a remene je treba chrániť proti nánosom ľadu, takže Thomas pridal na hlavu píly dva malé ohrievače.

Podle Thomasa píliť ľad nie je zložité. “Pokiaľ je pílový pás ostrý, je píla Wood-Mizer na pílenie ľadu dobrá.”  Pri celodennom pílení vymieňa Thomas pílový pás dvakrát denne.

Keď konkrétny projekt vyžaduje píliť ľad na mieste, berie Thomas pílu dokonca so sebou. “Niekoľkokrát som  ju kvôli projektu viezol až za polárny kruh.”

“Keď mám so svojou pílou Wood-Mizer nejaký problém, prosto zavolám zastúpeniu Wood-Mizer a oni mi po telefóne pomôžu a náhradné diely môžem dostať na druhý deň. Je to spoľahlivý dodávateľ.”

Po napílení na píle tvaruje Thomas ľadové bloky pomocou CNC robota Kuka, ktorý možno použiť na skenovanie ľubovolného predmetu a vytvoriť  100%-nú kópiu z ľadu.
Celoročné dodávky ľadu
“Množstvo zákazníkov nežiada naše služby v lete, pretože nemôžu uveriť, že ľad je možné použiť aj počas leta. Ale my to vieme. Pokiaľ máte 1 m3 ľadový blok a uložíte ho do tieňa pri počasí s teplotou 30 stupňov a z každého povrchu sa  za 24 hodin rozpustí len 6 cm, tak skutočne vydrží pekne dlho.”

“Zavolajte nám a my dodáme ľad v lete i v zime. Pozornosť ľudí, keď vidia ľad v lete, je obrovská, pretože to nikdy nepredpokladajú.”


Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO