NOVINKY

22. mája 2018

Píla LT10 prináša slovinskej prevádzke vyššie zisky

O ekonomickom poklese sa dobre vie, že spôsobuje ťažkosti, no málo sa už hovorí o príležitostiach, ktoré môže priniesť tiež. Ak je podnikanie prístupné zmene, obdobie ekonomickej krízy mu môže z dlhodobého hľadiska v skutočnosti prospieť.

“Pred krízou bolo 85% našej práce pre firmy v kovovýrobe,” hovorí SaskoTaks, majiteľ piliarskej firmy Graplas v Slovinsku. V roku 2008 sa objednávky dramaticky znížili a výhliadky neboli dobré. Vedeli sme, že ak sa chceme v biznise udržať, musíme začať robiť niečo iné.

“Naša stará píla nemohla píliť kmene s priemerom nad 45 cm,” vysvetľuje Sasko. “Potrebovali sme väčšiu kapacitu.” A tak Sasko kúpil pílu Wood-Mizer LT10, aby s malou investíciou výrobu zdokonalil.

Píla Wood-Mizer LT10 je základný model, ktorý píli kmene na vysoko kvalitné rezivo a prevádzkové náklady predstavujú zlomok nákladov v porovnaní s inými pílami. Píla bola dodaná s elektromotorom 5,5 kW, s modulárnym rámom a dokáže píliť kmene s priemerom až 70 cm. Operátor nastavuje reznú výšku manuálnou kľukou a pri pílení jednoducho tlačí reznú hlavu dopredu.

“Uprimne povedané, cena bola dobrá, kupoval som bez zaváhania,” spomína Sasko. “Moja jediná starosť bola, či taký malý a lacný stroj dokáže dobre píliť objemné kmene.” Po niekoľkých dňoch pílenia bol spokojný. Zverejnil na YouTube video svojej malej píly LT10, ako úspešne píli kmeň s priemerom 1 m!

Elektromotor píly 5,5 kW má podstatne nižšiu spotrebu energie ako ich starý stroj, ale skutočne píli aj objemné kmene. Ďalšiu úsporu prináša úzky pílový pás, ktorý sa používa na pílenie dreva. Má reznú škáru hrubú len 2 mm, takže z každého kmeňa napílite viac reziva a vyprodukujete menej pilín. S LT10 teraz získava Sasko ako hmatateľný výsledok dosku navyše z každého kmeňa.

Saskova firma je plne vyťažená objednávkami. Vyrába drevené bedničky pre známeho slovinského výrobcu nožov. Hoci objem spracovaného dreva nie je veľký, pridaná hodnota ich konečných drevených výrobkov je vysoká.

“Zameriavať sa len na pílenie veľkých objemov dreva je prekonaný prístup,” hovorí Sasko Taks. “Dôležité je zvažovať, ako svoj zisk dosahujete a skúšať vyrábať produkty, ktoré vyžadujú menej dreva, ale výsledok má vyššiu pridanú hodnotu.”

“V priebehu niekoľkých rokov, čo používame pílu LT10, sme u nej nezaznamenali žiadne väčšie technické problémy,” oznamuje Sasko. “Slovinský zástupca Wood-Mizer nám zabezpečuje ostrenie pílových pásov. Je to pohodlné a rýchle. Som s týmto zariadením veľmi spokojný. Kúpiť pílu LT10 bol dobrý nápad a pre nás sa na trhu objavila v pravý čas.”Name:
Email:
Subject:
Message:
x

Vitajte

Tu sa dozviete, ako majitelia pásových píl Wood-Mizer po celom svete aktívne budujú lokálne ekonomiky, keď pília drevo udržateľnejšie a výnosnejšie.

Kontaktujte nás pre viac informácií o Wood-Mizer alebo o ktoromkoľvek z týchto článkov.

TLAČOVÉ STREDISKO