Holandský stolár vyrába drevené rámy pomocou píly LT70

Holandský stolár vyrába drevené rámy pomocou píly LT70

 

Dielňa Dirka Jansena je stolársky raj. Špecializuje sa na výrobu dverí z masívu, okenných rámov, schodov a vonkajších drevených obkladov. V ostatnom čase rozšíril svoju činnosť o návrhy a stavbu tradičných drevostavieb pre svojich klientov.

"Všetky veci si vyrábam sám," hovorí Dirk. "Väčšina výrobkov, ktoré dnes vidíte v obchodoch, sa vyrába hromadne mimo Holandska. V mojej dielni má zákazník na výrobok neobmedzený vplyv. Môžeme vyrobiť čokoľvek, čo si klient želá, ak je to technicky možné."

 

 

"Ak chcete v tomto odbore uspieť," pokračuje Dirk, "musíte tvrdo a poctivo pracovať, sľúbiť len to, čo viete dodržať a ponúknuť zákazníkovi dobrú cenu, kvalitné zhotovenie a rýchle dodanie." Dirk dodržiava tento vysoký štandard v celej svojej firme tak, že najíma tých najkvalifikovanejších remeslníkov.

"Ľudia, ktorí pre mňa pracujú, jednajú ako jeden celok a každý vie, aká je jeho úloha a ako jeho schopnosti zapadajú do celku. To robí moju spoločnosť silnou."

 

 

Dirkov otec bol lesník, takže Dirk prakticky vyrastal v lese. Získal lesnícke vzdelanie a až do svojich 28. rokov pracoval v lesnej údržbe. Potom sa zamestnal v stolárskej dielni a po niekoľkých rokoch založil vlastnú firmu "Jansen Timmerwerken" na výrobu vysoko kvalitných dverí a okien z masívneho dreva na zákazku. V ostatnom čase diverzifikoval svoje výrobky a služby, pretože kríza ho naučila, že vďaka rozloženiu rizík vie jeho firma lepšie odolávať výkyvom v odvetví.

Novinkou sú tradičné drevostavby. Pri použití tradičných stavebných techník držia rámy pokope pomocou drevených čapov a špeciálnych spojov typu Dovetail (holandsky "lastovičí chvost"), ktoré sa ľahko vyrábajú a sú neuveritelne pevné. Pri stavbe rámu nepoužijú ani jeden klinec či skrutku. Dovetail - spoj tvorený jedným alebo viacerými kuželovitými výstupkkami (čapmi) v jednom diele, ktoré sa spájajú so zodpovedajúcimi zárezmi alebo priehlbňami (drážkami) v druhom diele.

 

 

Dirk začal cez víkendy stavať malý domček pri svojej dielni. Základy sú už hotové. Bude to tradične postavená drevostavba a očakáva, že mu ten projekt zaberie 4-5 rokov, pretože všetky práce bude vykonávať sám.

"Návrh a stavba samotného domu je veľmi osobná záležitosť," hovorí Dirk. "Je jedinečný, nie je od nikoho iného." Na veľké trámy, ktoré tvoria rám budovy, používa duglasku, ktorá je ideálna na dlhé rozpätia trámov.

 

 

Investoval do nového radu piliarskeho zariadenia od spoločnosti Wood-Mizer, ktoré slúži na zhotovenie drevených trámov zo surovej guľatiny. Tento rad zahŕňa pílu LT70, rozmietaciu pílu HR115 a omietačku EG300. Píla LT70 používa úzky pílový pás, takže nazmar vyjde minimum dreva vo forme pilín, čo Dirkovi umožňuje získať z každého kmeňa viacej dosiek.

 

Potom, čo Dirk so zákazníkom dokončí návrh projektu drevostavby, prezrie si kmene a ručne ich vyberie na jednotlivé časti stavby. Používa len najrovnejšie kmene. 

Keď vyberie kmeň, naloží ho na pílu LT70. Píila je konštruovaná tak, aby bolo možné proces pílenia kompletne ovládať. Dirk môže s kmeňom presne manipulovať pomocou hydraulických funkcií, aby ho správne popílil. Systém Setworks (Pracovné nastavenie) pomáha rýchlo a presne odmerať a nastaviť každý rez.

 

 

Kmeň sa najprv premení na štvorboký hranol. Akonáhle Dirk napíli dosky a trámy, bočnice z kmeňa  spracuje na rozmietacej píle a omietačke. V mnohých drevospracujúcich podnikoch sa niekedy na zamýšľaný výrobok použije iba 50 % guľatiny. Nakoľko však Dirk používa nízko odpadovú technológiu  Wood-Mizer a má k dispozícii omietaciu a rozmietaciu pílu, môže takmer všetky odrezky premeniť na menšie dosky na kvetinové debničky, piknikové stoly a iné menšie projekty. HR115 mu tiež umožňuje vyrábať šikmé obklady na jeho domy. 

 

Menšia píla Wood-Mizer LT15 sa používa na výrobu vonkajších paluboviek na obklady. Píla LT15 má niekoľko predlžovacích lôžok, ktoré umožňujú píliť dosky dlhé až 10 metrov. Po naložení kmeňa alebo hranola na LT15 môže Dirk napíliť dosky potrebných rozmerov, a potom pomocou MP100, špecializovaného nástavca na tvarovanie/hobľovanie vytvoriť na doskách perá a drážky.

"Na píle LT70 spracujem kmeň na hranol so šírkou 150 mm a výškou 400 mm," hovorí Dirk, "a potom hranol premiestnim na pílu LT15. Pomocou nástavca na tvarovanie vyrežem na hornej strane hranola profil pera. Potom pomocou píly LT15 odpílim túto profilovanú dosku od zvyšku hranola, čím vznikne hotová palubová doska hrubá 28 mm." Dirk tento postup opakuje, kým z celého hranola nevytvorí kopu 15. hotových palubových dosiek, ktoré jeho zákazníci používajú na vonkajšie verandy a terasy.

 

 

"S ostatnými strojmi v mojej dielni," hovorí Dirk, "mi nové píly poskytujú všetko, čo potrebujem na výrobu akýchkoľvek výrobkov." Ďalší špecializovaný stroj je CNC stroj na výrobu schodov, ktorý umožňuje výrobu presných a zložitých schodíšť.

 

"Sústrediť sa na to, aby ste sa naučili všetko o dreve, je v drevárskom odvetví zásadné," hovorí Dirk. "Mali by ste dokázať pozrieť sa na kmeň a vedieť, čo z neho môžete získať a ako ho popíliť, aby ste získali požadovaný výrobok. Existujú spôsoby, ako kmeň popíliť pri maximálnej výťažnosti, ale aj iné spôsoby, ako ho popíliť s dosiahnutím maximálnej kvality - znalosť rozdielov môže mať obrovský vplyv na úspech vášho podnikania."

 

Pozrite si pílu LT70 v akcii:

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!