MILOVANÁ PRÁCA NA CELÝ ŽIVOT - príbeh švédskeho stolára

By Wood-Mizer, Europe

MILOVANÁ PRÁCA NA CELÝ ŽIVOT - príbeh švédskeho stolára

 

Hans Larsson pomáhal už v chlapčenskom veku na farme pri chove dobytka. Keď dokončil školu, kúpil si motorovú pílu, aby si mohol sám pre seba urobiť nejaké tesárske práce. Stále viac ľudí zo susedstva však Hansa žiadalo o pomoc pri výrobe kvalitných drevených výrobkov na ich stavby. Hans čoskoro zistil, že mu táto píla nebude stačiť a zadovážil si pásovú pílu.

"Dopyt po kvalitných výrobkoch z dreva neustále rastie," vysvetľuje. "Musel som modernizovať svoju výbavu, aby som s týmto trendom udržal krok. Spočiatku som sa uspokojil s prácou len pre seba, ale keď začalo prichádzať od zákazníkov stále viac objednávok, musel som kúpiť väčšiu pásovú pílu a výkonnú hobľovačku/tvarovačku. Vďaka týmto strojom môžem zvýšiť kapacitu svojho podnikania."

 

 

"Keď sa porozhliadate v obchodoch, zistíte, že všetky výrobky z dreva sú drahé. Niet divu, že ľudia hľadajú lacnejšie spôsoby, ako získať drevo na svoje zámery. Zavolajú mi a ja pre nich vyrábam najrôznejšie drevené výrobky. Mám toľko práce s pílením a navrhovaním, že nemám čas na nič iné," priznáva Hans.

Hans získava drevo z okolitých lesov vo svojom rodnom meste Vansbro, ktoré sa nachádza neďaleko Ockelbo. V tomto mestečku žije len asi 6000 obyvateľov, ale to stačí na to, aby bol zamestnaný po celý rok.

"Nakupujem kmene od miestnych farmárov v Ockelbo," hovorí. "Majú skvelé lesy. Prednostne používam kvalitné kmene staré 150 až 200 rokov a všetky piliarske práce si robím sám." Z týchto miestnych lesov je Hans schopný popíliť celý rad rôznych druhov stromov, ako je borovica, smrek, osika a dokonca aj smrekovec. "Vyhýbam sa spracovaniu už popíleného kupovaného dreva. Kmene si vždy pílim sám."

 

 

Pásová píla, ktorú Hans používa, má hydraulické funkcie, ktoré mu umožňujú pracovať bezpečne a efektívne. Oceňuje pevnú konštrukciu stroja, jeho dobrú kvalitu a dostupnosť náhradných dielov.

Hans vylepšil svoju stolársku dielňu o prídavné zariadenia a niektoré riešenia, ktoré sám vymyslel. "Trochu som prebudoval priestor, aby bola manipulácia s drevom jednoduchšia," hovorí. "Dnes používam na manipuláciu s rezivom nakladač, aby som nemusel prenášať priveľké hmotnosti." K dispozícii má aj špeciálne meradlo, počítajúce objem dreva spracovaného na hobľovačke/tvarovačke, ktoré si Hans sám doplnil.

Hans používa pri svojich komerčných zákazkách hobľovačku/tvarovačku Wood-Mizer MP360 na omietanie, hobľovanie a profilovanie. Priznáva, že výroba rôznych drevených výrobkov na MP360 je ľahká, pretože stačí vymeniť rezný nôž, zmeniť nastavenie stroja a začať vyrábať požadovaný profil.

 

 

Štvorstranná hobľovačka/tvarovačka MP360 je kompaktný a veľmi funkčný stroj, dobre známy tým stolárom, ktorí oceňujú efektivitu, univerzálnosť, presnosť a jednoduchú obsluhu. Umožňuje užívateľom vyrábať celý rad finálnych výrobkov z dreva, ako sú podlahové dosky, profilové dosky, ozdobné obruby, okenné rámy, dokončovacie prvky nábytku a ďalšie predmety. Model MP360 je vybavený dvoma horizontálnymi a dvoma vertikálnymi reznými hlavicami poháňanými samostatnými motormi, účinnými podávacími valcami a liatinovým pracovným stolom.

"Moji zákazníci dostanú zakaždým to, čo chcú. Navrhujem pre nich všetko, od podláh po obloženie stien, interiérový aj exteriérový dizajn, obruby všetkého druhu atď. V ostatnom čase pracujem na špeciálnej objednávke lemovania dosiek na pamiatkovo chránené domy," upozorňuje. "Ako 73 ročný mám aj dnes stále prácu na sedem dní v týždni," usmieva sa Hans.

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!