Keď sa práca a koníčky prelínajú: príbeh švédskej stolárskej dielne

By Wood-Mizer, Europe

príbeh švédskej stolárskej dielne

 

"Práca s týmto koníčkom umožňuje nekonečné hodiny zábavy. Žijem si svoj sen." Takto sa na prácu s drevom pozerá Rasmus Ström vo svojej stolárskej dielni Ädelsnickaren (Jemný stolár) vo švédskom Falköpingu. S využitím drevoobrábacích zariadení Wood-Mizer, ako je univerzálna štvorstranná hobľovačka/tvarovačka MP260, vyrába Rasmus špecializované výrobky ako podlahy a obklady so spojmi na pero a drážku, dvierka kuchynských skriniek a ozdobné lišty.

Rasmus sa práci s drevom venoval od mladosti. Jeho cesta začala po absolvovaní strednej školy dizajnu zameraného na drevo. Po 12 rokoch prešiel Rasmus od práce správcu a technika budov k založeniu podnikania v oblasti spracovania dreva. Jeho spoločnosť Ädelsnickaren sa špecializuje na zákazkové stolárske práce, od hobľovania reziva až po výrobu nábytku. "V triede drevárskeho dizajnu som bol spočiatku jediným študentom. Napokon sa pridali ďalší traja stolári, čo poukázalo na dopyt po špecializovaných drevených výrobkoch a službách, ktoré vtedy neboli veľmi uznávané," spomína Rasmus.

 

 

Rasmusovu vášeň pre stolárstvo poháňa jeho láska k potenciálnej premene dreva na krásne predmety. "Kúzlo dreva spočíva v jeho vôni a kresbe, ktorá sa odhalí pri spracovaní. Ide o to, premeniť nezaujímavý pník na niečo jedinečné, obmedzené iba predstavivosťou," zveruje sa.

"Vždy som cítil hlboký vzťah k drevu, čo ma viedlo k tomu, že som sa vydal na cestu k tomuto remeslu a nasledoval svoj sen. Dnes stále viac ľudí oceňuje uspokojenie z ručnej práce, čo rezonuje s mojou skúsenosťou nekonečných, príjemných hodín, keď som ponorený do svojho koníčka," podotýka.

 

 

V spoločnosti Ädelsnickaren má zariadenia Wood-Mizer, predovšetkým hobľovačku/tvarovačku MP260. Tá má zásadný význam pri výrobe finálnych produktov. "S jedným strojom môžem vykonávať viac úkonov, ktoré predtým vyžadovali používať samostatné, veľké stroje. Model MP260 s dvoma obrábacími hlavami, vodorovnou a zvislou, umožňuje súbežné operácie, čo z neho robí nepostrádateľný, a pritom kompaktný a ľahký nástroj v mojej dielni," vysvetľuje Rasmus.

Tieto stroje, ktoré boli predstavené vo Švédsku začiatkom 90. rokov a teraz figurujú pod značkou Wood-Mizer, získavajú uznanie v Európe a na ďalších svetových trhoch. Ponúkajú vlastnosti, ako sú liatinové pracovné stoly pre väčšiu stabilitu, viacero rezných hláv na komplexné tvarovanie a efektívne nastavenie motorov pohonu rezných hláv. Tieto stroje, ktoré sú nevyhnutné pre každú modernú drevospracujúcu dielňu, podporujú širokú škálu rezných hláv a príslušenstva.

"Napríklad na hobľovačke/tvarovačke MP260 vytváram spoje na pero a drážku na podlahových doskách, vo Švédsku známe ako råspont, ktoré zabezpečujú hladký povrch a drážkovanie na mieru podľa požiadaviek zákazníka," spresňuje Rasmus.

 

 

Svoju zostavu rozšíril aj o systém odsávania triesok Wood-Mizer, aby udržal čisté a bezpečné pracovné prostredie. Zmieňuje jeho vyšší výkon ako u iných značiek.

Pri spracovávaní veľkých drevených dosiek na výrobu nábytku spolupracuje spoločnosť Rasmus so spoločnosťou True North Interior a používa stroj Wood-Mizer MB200 SlabMizer. Tento stroj umožňuje tvarovať a brúsiť veľké plochy, čo je ideálne pri výrobe stolov a lavíc z masívneho dreva.

"Vo Švédsku je drevo základným stavebným prvkom domov, čo sa zhoduje s mojímm snom postaviť si vlastný drevený dom. Moja vášeň presahuje rámec stolárčiny a zahŕňa aj tvorbu drevostavieb," uzatvára Rasmus.

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!