NAŠE LESY: Nový pohľad na rumunský drevospracujúci priemysel
Značky

Spoločnosť Wood-Mizer predstavuje nový film s príbehmi rumunských spracovateľov dreva. V Rumunsku sú lesy viac než len zdroj - sú súčasťou národnej identity. Vo filme NAŠE LESY ľudia pracujúci v tomto odvetví zdôrazňujú, že trvale udržiteľné lesníctvo, zodpovedná ťažba a moderné technológie ponúkajú spôsob, ako lesy zachovať a zároveň ťažiť z ich ekonomickej a sociálnej hodnoty.


„Každý má rád drevo, každý chce mať doma niečo z dreva, ale voči lesníkom a drevárom panuje istá nevraživosť,“ hovorí Ciprian Muscă, predseda Združenia lesníkov.
Tento paradox je jadrom súčasnej rumunskej debaty o lesoch. Drevo sice ostáva jedným z najdôležitejších zdrojov krajiny, ale toto odvetvie teraz musí pracovať pod rastúcim tlakom ekologickej kontroly a nedôvery verejnosti.


„Pretože sme sa narodili s takým bohatstvom navôkol nás, musíme byť veľmi opatrní, aby sme ho zachovali aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Dorin Văideanu, majiteľ firmy Doralnic, ktorá sa zaoberá stavbou drevených domov.
S drevom pracujú generácie rumunských remeslníkov a v mnohých regiónoch je práca s drevom nielen tradíciou, ale aj ekonomickou nutnosťou.




„Poľnohospodárstvo už nemohlo rodinu uživiť,“ hovorí Bota Viorel, majiteľ drevospracujúcej firmy Vasicon Star SRL. „Preto sme sa začali venovať drevu.“
Rumunský drevospracujúci priemysel sa dnes veľmi rozvíja. Zastaralé vybavenie a namáhavá ručná práca sú nahrádzané modernými a efektívnymi technológiami. Tento posun pomáha zvyšovať produktivitu, znižovať množstvo odpadu a zvyšovať životaschopnosť udržateľných postupov.
„So starými strojmi sme pracovali veľmi brutálne. V jednej chvíli som sa rozhodol ich vymeniť. Teraz už nepracujeme tak ako predtým,“ dodáva Bota Viorel.


Udržateľnosť je neustále sa opakujúcou témou. Tak v lesníctve, ako aj v spracovaní dreva rastie povedomie o tom, že lesy sa majú obnovovať, nielen využívať. Približne 40 % rumunských lesov má certifikát FSC, čo znamená, že drevo sa ťaží udržateľným spôsobom.
„Dávame si veľký pozor na to, ako drevo ťažíme a využívame. Ve všetkom, čo robíme, kladieme veľký dôraz na udržateľnosť,“ prízvukuje Dorin Văideanu.


Táto nová generácia lesných odborníkov nevníma drevo ako materiál na jedno použitie, ale ako obnoviteľný a dlhodobý zdroj.
„Drevo je zdroj budúcnosti. Keď mu porozumieme, môžeme žíť oveľa zdravšie,“ tvrdí Ciprian Muscă. „Je to jediný materiál, ktorý sa sám obnovuje.“


Budúcnosť tohto odvetvia však nezávisí len na nástrojoch a technológiách, ale aj na tom, ako si spoločnosť bude vážiť drevo a ľudí, ktorí s ním pracujú.
V roku 2024 prijal rumunský parlament nový lesný zákon, ktorého cieľom je ochrana lesov. Podľa nového zákona budú monitorované lesné cesty, budú zavedené nové lesnícke priestupky a každá lesná činnosť bude úradne registrovaná.
„Bolo by veľmi dobré, keby tí, ktorí prídu po nás, pochopili, že je dôležité rešpektovať význam toho, kam sa drevo podeje a dávať mu skutočnú hodnotu prostredníctvom produktivity, a nie inými prostriedkami,“ hovorí Liviu Țiplic z piliarskej spoloečnosti Rotil Prest SRL.


Tí, ktorí na filme spolupracovali, sa viac než o ukončenie využívania lesov zasadzujú o rozumné a udržateľné lesné hospodárenie, ktoré umožní prírode aj komunitám prosperovať.
„Snažme sa neustále tlačiť na zlepšenie,“ vyzýva Liviu Țiplic.
„Teraz čakáme na naše vnúčatá, ktoré po nás prácu prevezmú,“ konštauje Bota Viorel.


***