Reťazová alebo pásová píla? Komplexné porovnanie, ktoré vám pomôže správne si vybrať
By Wood-Mizer, Europe
Majitelia malých pozemkov a farmári občas potrebujú popíliť kmene na dosky kvôli prácam, ako je oprava plota alebo stavba kôlne. Vzhľadom na to, že píliť kmene je relatívne jednoduchá a občasná úloha - nutná len keď sa má odstrániť starý strom z pozemku alebo následky silného vetra, ktorý vyvrátil suchý strom - môže byť prvotným riešením využiť existujúce motorové píly s nástavcami na vodorovné pílenie kmeňov. Preskúmajme a porovnajme vlastnosti pásových a reťazových píl a preberme ich silné a slabé stránky.
Pásová versus reťazová píla
Ako príklad pásovej píly použijeme pílu Wood-Mizer LX50START, najmenší a cenovo najdostupnejší model radu píl Wood-Mizer. Je vybavená úzkym pílovým pásom obiehajúcim po dvoch pílových kolesách reznej hlavy, ktorá sa pohybuje po dvoch vodiacich koľajniciach. Rezná hlava píli kmeň na lôžku píly na dosky jednu po druhej. Počas pílenia obsluha tlačí reznú hlavu po koľajniciach.
U reťazovej píly je pracovnou časťou lišta s reťazou, ktorá je namontovaná na vozíku vo vodorovnej polohe a pohybuje sa po dráhe tvorenej dvoma koľajnicami. Reťazová píla tiež píli kmeň na dosky po jednom, pričom obsluha ručne posúva reťazovú pílu na vozíku po koľajniciach.
Hlavnou funkciou pásovej píly je vodorovne píliť kmene, kým reťazová píla je určená na iné úlohy, ako vyrezávať a orezávať stromy, pripravovať palivové drevo atď.
1. Výška lôžka nad zemou
Pásová píla Wood-Mizer LX50START má nízke lôžko blízko zeme, ktoré umožňuje navaľovať kmene ručným obracačom. Naproti tomu reťazová píla má koľajnice umiestnené vysoko nad zemou, čo obmedzuje hmotnosť (veľkosť) píleného kmeňa a zvyšuje prácnosť a časovú náročnosť nakladania kmeňa na rám.
2. Obmedzenie priemerom kmeňa
Pásová pila má väčšiu kapacitu priemeru kmeňa. Napríklad najmenšia pásová píla LX50START môže píliť kmene s priemerom až 66 cm, kým reťazové píly majú menšiu kapacitu obmedzenú dĺžkou lišty. Rezná dĺžka závisí od dĺžky koľajnicovej dráhy a u oboch spôsobov ju možno predĺžiť pripojením segmentov rámu. Pásová píla však poskytuje vysokú presnosť v celej dĺžke rezu a reťazová píla je vhodná predovšetkým na tenké a krátke kmene.
3. Hrúbka reznej škáry a odpad
Rezná škára úzkeho pílového pásu nepresahuje 2 mm. V podstate ide o "ekologickú" technológiu, lebo pílový pás vyrobí z každého kmeňa viac dosiek s menším množstvom pilín ako reťazová píla, ktorá tvorí reznú škáru hrubú minimálne 5 mm.
4. Výkon motora
Pásová píla LX50START je vybavená elektromotorom s výkonom 4 kW alebo na želanie benzínovým motorom Kohler s výkonom 9 k. Väčšina štandardných reťazových píl má menej výkonné motory nevhodné na nepretržitú prevádzku, ktorá je nevyhnutná, aby bol dosahovaný kvalitný povrch dosky po celú dobu pílenia.
5. Pílenie suchého materiálu
Pásová píla môže úspešne píliť akýkoľvek druh dreva, vrátane mäkkého i tvrdého, vláknitých a živicových drevín, extrémne tvrdého tropického i mŕtveho dreva. Reťazové píly sú určené na pílenie živých stromov a čerstvo porezaného dreva, pričom čím suchší a hustejší je materiál, tým náročnejšie je píliť ho reťazovou pílou.
6. Kvalita povrchu rezu
Pásová píla vytvára hladký a presný rez, kým po reťazovej píle ostáva hrubý, zvlnený povrch. Dosky vyrobené na pásovej píle možno bez ďalšieho opracovania použiť na vonkajšie konštrukcie, ako sú ploty, kôlne a stodoly. Pri použití v interiéri, na výrobu nábytku, okien a podáh je však treba dosky hobľovať. Presne popílené dosky z pásovej píly vyžadujú pri hobľovaní menšiu toleranciu, čo znamená, že sa na triesky mení menej dreva, hobľovacie nože zostávajú dlhšie ostré a sú nižšie náklady na brúsenie ako pri hobľovaní reziva vyrobeného reťazovou pílou.
7. Ergonómia a pohodlie pri používaní
Ručné reťazové píly produkujú viac hluku a vibrácií ako pásové píly, pričom používať a vykonávať údržbu pásovej píly je výrazne lahšie ako u reťazovej píly.
8. Hmotnosť a kompaktnosť píly
Reťazová píla a všetko prídavné príslušenstvo na horizontálne pílenie má nízku hmotnosť; dá sa naložiť do kufra auta, priviezť do lesa, na mieste poskladať a používať priamo v lese. Po skončení práce sa zostava rozoberie a uskladní v garáži, kde nezaberie veľa miesta.
Spoločnosť Wood-Mizer vyrába mobilné píly, ktoré sa dajú priviezť do lesa alebo na pracovisko. U stacionárnej píly, ako je LX50START, ju však majiteľ dostane z výrobného závodu Wood-Mizer rozloženú na palete, poskladá ju podľa návodu a postaví ju v garáži alebo pod prístreškom bez toho, aby ju potom musel rozoberať a znova skladať.
Keď sa pásová píla nepoužíva, zaberá viac miesta. Výhodou je však aj väčšia hmotnosť lôžka a reznej hlavy, čo dovoľuje píliť väčšie a ťažšie kmene.
Ktorá píla je z efektívnejšia z hľadiska nákladov?
Ako sme už vysvetlili, primárnou funkciou reťazovej píly nie je píliť kmene na dosky. Hlavný důvod, prečo ľudia volia túto metódu, je cena.
"Potrebujeme len popíliť zopár kmeňov a reťazovú pílu už máme," zdôvodňujú to. V takom prípade im stačí kúpiť si koľajnice a vozík.
Spoločnosť Wood-Mizer chápe potreby takých pilarov, a preto sa pokúsila vytvoriť základnú pílu za najnižšiu cenu na trhu.
Cieľom konštruktérov spoločnosti Wood-Mizer bolo znížiť cenu strojov pri zachovaní vysokej kvality pílenia. Vznikli tak modely pásových píl LX50START a LX50SUPER, ktoré sú cenovo výhodnejšie ako reťazové píly s rovnakou reznou dĺžkou. Navštívte teraz internetový obchod Wood-Mizer a pozrite sa na ceny strojov LX50.
Pozrite si video, v kterom náš odborník, pán Klaus Longmuss, riaditeľ spoločnosti Wood-Mizer Nemecko, porovnáva dva modely píl Wood-Mizer, LX50START a LX50SUPER a vysvetľuje ich vlastnosti. Video je opatrené titulkami, ktoré ho automaticky prekladajú do vášho jazyka. Ak tak chcete urobiť, kliknite na ikonu Nastavenia v pravom dolnom rohu videa, stlačte tlačidlo "Preložiť titulky" a vyberte svoj jazyk.
Prečo je reťazová píla v domácnosti nevyhnutná
Naše porovnanie by nebolo úplné, keby sme nezdôraznili dôležitý rozdiel: pásové píly sú určené výhradne na pílenie dreva, kým ručné reťazové píly sú multifunkčné nástroje, ktoré možno použť na prerezávanie kríkov, rezanie kmeňov na palivové drevo, výrub stromov, atď. Preto takmer každý majiteľ píly Wood-Mizer používa pri pílení dreva aj reťazovú pílu ako pomocný nástroj.
Ako môže pásová píla zmeniť váš život
No jednako je výhodou pásovej píly, že investícia do nej sa rýchlo vráti a môže znamenať začiatok významnej cesty, hlavne pre tých, ktorí majú radi prácu s drevom, prácu vonku, nie v kancelárii a chcú nezávisle podnikať.
Koníček, který sa vyplatí
Ak je práca s drevom vaším koníčkom, píliť drevo na pásovej píle vám prinesie radosť aj príjem. Zákazníci budú ochotní kupovať vaše výrobky, keď budete ponúkať služby dodávok kvalitného reziva.
Aktivita pre dôchodcov
Ak chcete ostať aktívni aj v dôchodku a chcete pracovať s drevom, zvážte pílu s hydraulikou na nakladanie kmeňov. Obsluha takej píly je radosť a všetka manipulácia s ťažkými kmeňmi sa vykonáva rýchlo z ovládacieho pultu.
Nástroj na údržbu domu a susedskú výpomoc
Pásová píla je skvelý spôsob ako pripraviť materiál na opravy najrôznejších drevených konštrukcií v okolí domu (napr. plot, brána, altánok alebo oprava terasy) a pomôcť susedom, ktorí potrebujú drevo na svoje práce a projekty.
Podnikateľský zámer na rozvoj
Ak začínate svoju profesnú dráhu v odbore piliarstva, základná píla je bezpečnou a lacnou investíciou, ktorá sa rýchlo vráti. Akonáhle se vaše podnikanie rozvinie a prídu noví zákazníci a zákazky, môžete tento stroj predať a kúpiť nový, výkonnejší, ktorý bude zodpovedať rastúcim potrebám vášho podnikania. Dobrou správou je, že používané píly Wood-Mizer sa na trhu dobre predávajú.
Počas svojej vyše 40 ročnej histórie vyrobila spoločnosť Wood-Mizer viac než 100 000 pásových píl. Mnoho majiteľov týchto strojov prešlo cestou postupného vývoja a modernizácie svojich zariadení, od malých píl, ako sú LT15 a LX50, až po profesionálne stroje, ako sú LT20, LT40 či LT70 a v niektorých prípadoch až po veľké piliarske prevádzky s priemyslovými linkami Wood-Mizer. Tu si môžete prečítať príbehy podnikateľov z rôznych krajín sveta s pílami Wood-Mizer, ktoré vás môžu k vášmu podnikateľskému zámeru v oblasti piliarstva inšpirovať.
***