Ostrenie a rozvádzanie pílových pásov

By Wood-Mizer, Europe

 

Správna starostlivosť o pílové pásy zabezpečí, že ostanú dlhšie ostré a budú sa dať viackrát prebrúsiť. Wood-Mizer odporúča nechať pílový pás odpočívať aspoň jeden deň, kým ho po nabrúsení znova nasadíte na pílu. To umožní kovu odpočinúť si a celkovo dodá pílovému pásu dlhšiu životnosť.

Ostrenie vlastných pílových pásov

Wood-Mizer dodáva rôzne ostričky pílových pásov, ktoré zodpovedajú rozličným rozpočtom a požiadavkám, čo vám umožní ostriť si svoje pílové pásy. Všetky ostričky Wood-Mizer používajú brúsne kotúče CBN najvyššej kvality, ktoré zakaždým naostria celý profil drážky zubu jedným záberom.

Zariadenia na ostrenie pílových pásov

bms250

BMS250 je ideálna pre piliara, ktorý chce investovať do automatickej brúsky vysokej kvality. Vo výbave má automatické vypínanie a masívnu kapotáž s výfukovým vetraním, aby bol pílový pás počas brúsenia zakrytý. BMS250 používa brúsne kotúče s priemerom 127 mm, ktoré sa dodávajú v rôznych profiloch. Škrabka automaticky odstraňuje ostriny z pílového pásu.

bms500

BMS500 je konštruovaná na priemyslové ostrenie pílových pásov. Brúsny kotúč CBN s priemerom 203 mm poskytuje ostrenie vyššej kvality pri vyšších rýchlostiach, čo zvyšuje efektivitu. Užívateľsky priateľská ovládacia stanica má displej počítadla zubov, disponuje variabilnými rýchlosťami ostrenia a dá sa rýchlo nakonfigurovať, aby zastavila po naostrení určitého počtu zubov. Škrabka automaticky odstraňuje ostriny.

Postup ostrenia

Krok 1: Očistite pílový pás

Predtým ako z píly vyberiete vytupený pílový pás, nechajte ho bežať 15 sekúnd a púšťajte naň prúd vody zo systému mazania, aby ste odstránili čo najviac nánosu živice. Ak to na očistenie pílového pásu nestačí, očistite ho drôtenou kefou.

Krok 2: Ostrenie

Brúsením znova naostríte pílový pás a obnovíte pravý uhol čela každého zubu k telu pílového pásu. Wood-Mizer odporúča používať výlučne celoprofilové brúsenie kotúčom CBN. Ak brúsite štandardným brúsnym kotúčom, priebežne si overujte, že je rovnomerne brúsený celý profil zubu a podľa potreby upravte profil brúsneho kotúča alebo vačku brúsky. Celoprofilové brúsenie je dôležité, lebo ak sa niektorá oblasť vynechá, budú sa v nej tvoriť trhliny. Dva cykly ostrenia dajú najlepší výsledok a brúsenie by nemalo byť príliš silné.

Krok 3: Odstrániť ostriny

Začistením odstránite drobné kúsky kovu, ktoré ostali po brúsení. Ostričky Wood-Mizer BMS250 a BMS500 to urobia automaticky, ale pri starších ostričkách to treba urobiť manuálne pomocou kusu tvrdého dreva, ktorým silno trite vnútornú stranu pílového pásu. Kvôli presnosti rozvodu zubov je dôležité odstrániť ostriny najmä zo špičiek zubov.

Krok 4: Nastaviť rozvody zubov

Obnoviť rozvod zubov po ostrení pílového pásu je veľmi dôležité z hľadiska nevyhnutnosti zabezpečiť nepretržitú schopnosť pílového pásu bezchybne píliť. Bod rozvodu nesmie byť príliš nízko ani príliš vysoko, vyhnutá má byť iba horná 1/3 zubu.

Rozvod zubov pílového pásu

Tvar a hodnota rozvodu zubu je pre kvalitu pílenia veľmi dôležitá. Vyhnuté zuby čistia reznú škáru pred pílovým pásom, aby mohol hladko prechádzať drevom. Vláknité mäkké drevo vyžaduje väčší rozvod ako tvrdé. Aj zamrznuté drevo vyžaduje užšiu reznú škáru.

Priveľký rozvod má za výsledok neefektívne pílenie a zníženú kvalitu rezného povrchu. Príliš malý rozvod spôsobí, že sa v reznej škáre nahromadí priveľa pilín, ktoré sa z nej nevedia dostať von, čo spôsobí prehrievanie pílového pásu. Vo všeobecnosti by mali byť piliny len zľahka zahriate a jemne íverovité.

Rozvodky

bmt100

BMT100 vám umožní za prijateľnú cenu udržiavať konzistentný rozvod zubov vašich pílových pásov. Ovládaná ručnou kľukou je BMT100 jednoduchá rozvodka, ktorá rovnomerne nastaví všetky zuby.

bmt150

BMT150 je ekonomická, manuálne ovládaná duálna rozvodka, ktorá nastavuje rozvod zubov súčasne po oboch stranách pílového pásu.

bmt250

BMT200 alebo BMT250 je ideálna rozvodka, ktorá rýchlo nastaví rozvod v manuálnom alebo automatickom režime.

bmt300

Počítačom riadená pneumatická rozvodka BMT300 je konštruovaná na priemyslové rozvádzanie zubov pílových pásov.

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!