Zaujímavý projekt z Fínska: veľká drevená sauna na ostrove v Helsinkách
By Wood-Mizer, Europe
Značky
Firma Hirsityö podniká v strednom Fínsku. Vlastníci firmy Martti, Ilkka a Johannes Heikkilä pokračujú v stopách svojho otca Erkkiho, ktorý firmu založil v roku 1995. Ich podnikanie pokračuje v rýchlom raste, v roku 2016 dosiahli oproti minulosti štyrikrát vyšší obrat. Ich klientela je z celého Fínska a každý projekt má povahu ručnej remeslnej práce. Patria sem letné chatky, domčeky, stodoly či stajne atď. Nedávno firma Hirsityö Heikkilä iniciovala svoj doteraz najväčší a najnáročnejší projekt - dodávku dreva a stavbu nosnej konštrukcie sauny s plochou takmer 200 m2.
Saunu postavili na ostrove Suomenlinna a stala sa jedným zo symbolov súčasného trendu verejných sáun v Helsinkách. Hlavný architekt novej sauny je Anssi Lassila, oceňovaný doma aj v zahraničí. V jeho pláne disponuje budova sauny dvoma oddelenými priestormi, jedným pre mužov a druhým pre ženy. Do každého sa vôjde asi 20 ľudí. Umyvárne sú umiestnené nižšie a horná úroveň je samotná sauna s prekrásnym výhľadom na more.
Na jeseň roku 2015 Johannes Heikkilä zverejnil na tento zaujímavý projekt cenovú ponuku. O niekoľko dní vybrali ako dodávateľa konštrukcie sauny na ostrove Suomenlinna firmu Hirsityö Heikkilä. Tá začala hľadať dokonalé kmene na spracovanie. Nakúpili celkom 166 m3 dreva a najdlhšie kusy merali 10 m. Drevo pílili na hrúbku 180 mm, a potom ho uložili do miestnej sušiarne, kde mesiac pobudlo. Samotné stavebné práce začali tak, že najprv vytvorili repliku skutočných finálnych základov (20 x 8,5 m). Neskôr, v marci 2016 začali so samotnou ručnou výrobou trámov a rohových spojov konštrukcie. Celá sauna bola hotová v máji. Vyše 220 m2 vnútorných stien tesali ručne. Potom trámy označili a transportovali na ostrov Suomenlinna. Následne ich opätovne, už finálne vztýčili, vyrezali otvory a na ostrove vykonali ďalšie práce priamo na mieste.
So svojou pílou Wood-Mizer LT40ME15SAH3 s predĺžením lôžka o 7,2 m, boli stavitelia z firmy Hirsityö Heikkilä schopní manipulovať s objemnými kmeňmi potrebnými pre projekt sauny. S tradičnou kotúčovou pílou by sa projekt nedal uskutočniť.
“Z pásovej píly dostávame kvalitné rezy a môžeme píliť kmene s priemerom až 1 m a dĺžkou 14 m,” vysvetľuje Johannes. “To, že máme vlastné zariadenie a sme schopní si sami napíliť materiál pre projekty, nám prácu uľahčuje.”
Mať pásovú pílu bolo pre projekt sauny podstatné kvôli tomu, aby naň program rozvoja miestneho životného prostredia poskytol firme Hirsityö Heikkilä dotáciu.
“Toto financovanie znamená pre podnikateľa ľahšie sa rozhodnúť o investícii,” hovorí Johannes. “Doposiaľ sme tento program financovania v našom rozvíjajúcom sa podnikaní využili niekoľkorát.”
Johannes a jeho bratia pokračujú v účasti na odvážnych projektoch a prinášajú svojej spoločnosti drevené diela, ktoré vyrážajú dych.
***