Osemhranný dom: Väčší priestor – nižšie vykurovacie náklady
By Wood-Mizer, Europe
Značky
Fínsky podnikateľ John Ujanen aplikoval paradoxy oktagonálnej geometrie a postavil super hospodárny osemhranný dom z osikového dreva.
Kto z nás nesníva o vlastnej rekreačnej, horskej či poľovníckej chate alebo letnom sídle? Aké báječné je vrátiť sa domov z lyžovačky a sadnúť si k otvorenému kozubu! Na miesto, kam sa dá utiecť od každodennej rutiny a stráviť čas v príjemnom odpočinku.
Je prekvapujúce, že myšlienky na voľný čas nás nútia ťažšie pracovať! Raz za čas to človeka vytrhne zo snívania a začne stavať dom svojich snov.
Aj John Ujanen mal sen. Ale na rozdiel od ľudí, ktorých uspokoja štyri steny a strecha nad hlavou, chcel niečo viac - osemhranný dom postavený z osikového dreva.
Osemhran
Myšlienka osemhrannej konštrukcie nie je nová. Osemhranné chrámy môžeme vidieť nielen v Európe, ale aj v Ázii, kde je číslo 8 spojené s nekonečnom, t.j. s nesmrteľnosťou.
Avšak skutočnú popularitu získali osemhranné obytné domy v Amerike v polovici 19. storočia. Spájajú sa s menom vedca a vysokoškolského učiteľa Orsona Fowlera, ktorý taký dom postavil pre svoju rodinu a nazval ho The Octagon. Neskôr napísal knihu “Osemhranný dom: Domov pre všetkých alebo Nový, lacný, pohodlný a lepší spôsob výstavby” ("The Octagon House: A Home For All, or A New, Cheap, Convenient, and Superior Mode of Building"). Kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1848 a v druhej polovici storočia prišla osemhranná konštrukcia do módy, a to nielen z estetického hľadiska.
Ako vidno na obrázku, v porovnaní so štvorcom uzatvára osemhran pri rovnakom obvode približne o 20% viac priestoru. Znamená to, že na rovnakej ploche poskytuje dom viac obývateľného priestoru a vyžaduje menej vykurovacieho tepla na meter štvorcový. Fowler vypočítal, že stavba osemhranného domu je lacnejšia, poskytuje viac obývateľného priestoru, dostáva viac prirodzeného svetla, ľahšie sa vykuruje a v lete lepšie udržuje chlad. Všetky tieto benefity vychádzajú z geometrie osemuholníka – jeho tvar efektívne zviera priestor, minimalizuje vonkajšiu plochu a tým aj tepelné straty. Osemuholník sa najviac približuje kruhu, ktorý je vlastne najúčinnejší tvar, ale je zložité ho postaviť a do guľovitého priestoru vsadiť vhodný nábytok.
"Najprv bol len osemhranný sen"
Nuž, John Ujanen sníval, sníval a… postavil, čo chcel. Jeho osemhranná rekreačná chalupa veľkosti okolo 120 meterov štvorcových stojí v strede malého ostrova na krásnom jazere, ktoré mu patrí aj s bezprostredným okolím. Dom nemusí byť obzvlášť vysoký, ale aj tak vďaka jedinečnej polohe a veľkolepému zjavu pôsobí ako maják alebo strážna veža, ktorá má vo všetkých smeroch pod kontrolou susediace vody.
Ako skutočný perfekcionista pre všetky technické aspekty, chtivý mať všetko správne, naozaj správne, nielen približne v poriadku, chcel John špeciálnu pílu, ktorá by mu pomohla dosiahnuť čo najlepší výsledok s jeho skvelou guľatinou z osiky. A presne to mu poskytla píla Wood-Mizer LT15. Vďaka presným pílovým pásom a výbornej ovládateľnosti mu zabezpečila bezchybnú úpravu, akú chcel.
Ale ukázalo sa, že to všetko je iba predohra. O niekoľko rokov neskôr niekto rázne zaklopal na dvere fínskeho zástupcu Wood-Mizer. Keď sa dvere otvorili, stál tam pán Ujanen s trochu zvláštnym zábleskom v oku.
"Chcem", povedal John, "kúpiť jednu z tých vašich píl, rovnaký typ, aký sme použili na pílenie osikových kmeňov na moju rekreačnú chatu." Typický John, muž nezvyknutý na dlhé reči.
"Nuž dobre, skvelé!", odpovedal človek od Wood-Mizeru, ktorý práve uzavrel azda svoj najrýchlejší obchod. "Čo máte za lubom, priateľu?"
"Postavím väčší dom, naozaj oveľa väčší a bude to moje hlavné sídlo. Aj tento nový dom bude mať osemhranný tvar a bude postavený z masívnej osikovej guľatiny. Proste najvyššia možná presnosť a vynikajúce finálne spracovanie sú kľúčové, aby projekt uspel."
A tak John, muž, ktorý zvykne (aspoň väčšinou) svoje sny zmeniť na skutočnosť, práve dokončuje projekt domu svojich snov. Ako vyzerá Johnova ´Vila Osika´, možno vidieť na fotografiách. Nie najbežnejšia konštrukcia domu, však?
"Nuž, ako vám pripadá vaša LT15 tentokrát, John? Spokojný s výsledkami?"
"Úplne spokojný a šťastný, že to môžem povedať. Veľmi často musíme uzatvárať kompromisy – jedna čiastková vec môže byť v poriadku, iná už menej. Takže musíme žiť v niečom ako ´relatívna rovnováha´. Ale nie s LT15. Píla dokázala, že je veľmi dobre vyváženou kombináciou jednoduchosti, rýchlosti, presnosti i bezpečného ovládania, a to všetko ju robí najspoľahlivejším nástrojom umožňujúcim dosiahnuť štandardy a vynikajúce výsledky, ktoré potrebujete. Myslím, že každý staviteľ by mal pokladať takúto dokonalú spôsobilosť a výkonnosť za podstatnú."
***