Stolárska dielňa v Slovinsku prevádzkuje pílu Wood-Mizer

Stolárska dielňa v Slovinsku prevádzkuje pílu Wood-Mizer

 

Jože Moric, riaditeľ spoločnosti Moric Carpentry so sídlom v slovinskom meste Slovenj Gradec, sa zaoberá spracovaním dreva od roku 1981. Navštevoval stolársku školu v Maribore, ktorá mala trojročný odborný program.

"Veľmi sa mi to páčilo a myslím, že som sa rozhodol správne," hovorí Jože. "Podľa mňa drevo vnáša do interiéru pocit tepla a štýlu. Každý, kto má rád drevo, sa môže rozhodnúť pre povolanie stolára a neurobí chybu!"

 

 

Začiatky drevárskeho podniku boli veľmi skromné. "Moja dielňa mala iba 4x9 metrov!" vysvetľuje Jože. "Zákazníkov, ktorí potrebovali podlahy a dvere, som navštevoval na mopede."

"Moja vízia bola postupne zlepšovať a modernizovať firmu, a potom tvrdou prácou dosiahnuť vyššiu rentabilitu jednotlivých drevených výrobkov."

 

 

Jože si uvedomoval, že stolárske výrobky potrebuje mnoho ľudí, a tak začal expandovať a najímať nových zamestnancov. V tom čase boli limitovaní výrobným zariadením, ale postupne ho modernizovali.

 

 

Spoločnosť Moric Carpentry sa zameriava predovšetkým na interiérové stolárske práce: kuchyne, spálne, herne a kancelárie. Okrem toho ponúkajú aj služby interiérového designu pre miestne firmy.

 

 

"Výrobky si navrhujeme sami – kuchyne z masívu, drevotrieskových, dýhovaných aj kompozitných dosiek. Samozrejme vyrábame aj bežnú kancelársku výbavu, schodištia, dvere a ďalšie stolárske výrobky ako nábytok a okná."

 

 

Jožemu sa darí získavať drevo od miestnych majiteľov lesov a lesníckych firiem. Jeho spracovanie v dielni začína guľatinou - surovinou - a pokračuje pílením, tvarovaním, priečnym pílením a hobľovaním a končí finálnym spracovaním dreva.

Najväčšou výzvou bolo zadovážiť vhodné stroje. "Nie je možné získať všetko, čo potrebujete zo dňa na deň - trvá to roky," hovorí Jože.

"Pílu Wood-Mizer som si vybral kvôli jej kvalite a optimálnemu využitiu dreva bez nadbytočného odpadu. S touto pílou môžeme dôsledne využiť celý kmeň, čo znamená, že z jedného kmeňa môžeme vyrobiť celý výrobok z masívu."

 

 

Firma Moric Carpentry prevádzkuje pílu Wood-Mizer LT20B, ktorá kombinuje reznú hlavu LT20 s nízkym segmentovaným lôžkom. Ovládací panel umožňuje nastavovať výšku pílového pásu pomocou elektronického Pracovného nastavenia (Setworks). Ovláda i pohyb hlavy vpred a vzad s premenlivou rýchlosťou. Píla LT20B je obľúbené nízkorozpočtové riešenie pre malé a stredné podniky.

 

 

Po rozpílení kmeňov sa dosky triedia a ukladajú na hromadu vysušiť. Keď je drevo pripravené, píli sa a hobľuje. Potom prechádza ďalším spracovaním ako je profilovanie, CNC spracovanie a omietanie. Napokon sa materiál pred montážou natiera lakom, voskom alebo dokončovacím olejom.

 

 

"Naši klienti oceňujú odbornosť, kvalitu a samozrejme útulné teplo svojho domova potom, čo im pomôžeme dosiahnuť požadované vybavenie interiéru. Všetky merania vykonávame priamo na mieste a poradíme im, aké výrobky sú pre ich bývanie najvhodnejšie. Nakoniec, akonáhle ho majú doma, sú naši klienti z výsledného produktu nadšení“, pochvaľuje si Jože.

 

 

"Doporučujem pracovať s masívnym drevom, pretože prináša pocit tepla. Je to surovina, ktorú môžete získať na mieste, a dá sa využiť tak, aby prinášala uspokojenie aj ďalším generáciám."

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!