Bývalý elektrikár si v Kanade postavil svoj dom snov

By Chase Warner, Wood-Mizer

Former Electrician Built Dream Home in Canada

Nathan Shewchuk uskutočnil svoj celoživotný sen postaviť si vlastný dom po ôsmych rokoch tvrdej práce a odhodlania spolu s niekoľkými pomocníkmi a mobilnou pílou Wood-Mizer.

 

 

Keď Nathan Shewchuk pracoval vyše desať rokov ako elektrikár na luxusných domoch v Oregone, uvedomil si, že život musí byť ešte o niečom viac. "Bol som unavený z mesta a netúžil som po ničom inom, ako sa presťahovať do odľahlej časti Kanady a postaviť si tam dom," prezradil Nathan.

 

 

Nathanov príbeh začal v roku 2007, keď si v kanadskej provincii Britská Kolumbia kúpil pozemok, na ktorom si chcel postaviť dom. Nathan zistil, že môže buď nakúpiť rezivo a dopraviť ho na svoje odľahlé miesto, alebo si ho vyrobiť sám z miestneho dreva zo svojho pozemku.

"Skúmal som niekoľko rôznych píl, ale nenašiel som nič, čo by sa dalo porovnať so strojom Wood-Mizer," povedal Nathan. "Mal som za to, že toto je jediná správna cesta. Je to šikovný nástroj!" Bez akýchkoľvek predošlých skúseností s prácou na píle si Nathan kúpil hydraulickú mobilnú pílu LT40 a mohol pokračovať vo svojej novej životnej kapitole. "Celý život som sa venoval remeslu, tesárstvu i dokončovaciemu stolárstvu, takže to [stavba a práca s drevom] pre mňa nebolo nič nové."

 

 

Nathan chcel 100% dreva na svoj dom spracovať na píle Wood-Mizer, čo znamenalo mnoho ciest do sušiarne a roky sušiť rezivo. "Od upratania pozemku až po posledný klinec to trvalo osem rokov," povedal. V prvom roku stavby Nathan dokončil strechu. Popílil všetok cédrový materiál potrebný na okná a dvere domu. S pomocou suseda, stolárskeho majstra Kita, zhotovili okná a dvere a Nathan sa mohol na jeseň toho roku po prvýkrát nasťahovať do svojho domu. "Wood-Mizer bol skvelý nástroj; na túto prácu úplne perfektný," povedal.

 

 

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov Nathan popílil brezu a duglasku, ktoré potreboval na zvyšok interiéru svojho domu a pracoval na všetkých potrebných finálnych stolárskych prácach na oknách. Postavil aj kamenný krb a sprchovací kút a pripravil všetky palubovky na steny a strop. Po ôsmych rokoch tvrdej práce pri stavbe a pílení 52 metrov kubických duglasky, červeného smreku, brezy a cédra na svojej hydraulickej mobilnej píle LT40 Nathan konečne dokončil svoj vysnený dom a stolársku dielňu. S pomocou mnohých priateľov a susedov dokončil Nathan svoj dom od základov presne tak, ako si ho vysnil. "Môj sused Kit vyrobil všetky skrine, dvere a dokončovacie stolárske práce a môj priateľ Doug bol po ruke pri stolárskych prácach a mnohých nočných premýšľaniach a plánovaní," povedal Nathan. "Na tej dlhej ceste mi pomáhalo veľa ľudí a já mám veľké šťastie, že mám také množstvo dobrých priateľov."

 

 

Nathan odhaduje, že ušetril 70 000 až 80 000 dolárov tým, že si na svoj dom s obytnou plochou 110 m2, stolársku dielňu 140 m2 a terasu 46 m2 popílil drevo sám. "Môj dom má ohromujúci ohlas," povedal Nathan. " Celkovo vzaté som si svoj život užil a vďačím mnohým ľuďom za ich znalosti a zručnosti. Bez nich by sa to nepodarilo." Čo sa týka budúcnosti, Nathan sa nemôže dočkať, až sa pustí do ďalšieho projektu s pílou Wood-Mizer.

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!