Nemecká farma diverzifikuje svoje podnikanie a zvyšuje príjmy vďaka píle Wood-Mizer LT70

Nemecká farma diverzifikuje svoje podnikanie a zvyšuje príjmy vďaka píle Wood-Mizer LT70

 

Vďaka piliarskemu zariadeniu Wood-Mizer môžu poľnohospodári diverzifikovať svoje činnosti a vytvárať zisk z miestneho dreva.

Statok Andreasa Piehla v Barnitz, malej obci ležiacej na brehu Labe, je miesto, o ktoré sa jeho rodina stará už štyri generácie. Farma sa takmer výhradne venuje chovu a výkrmu dobytka, stádo má v súčasnosti 280 kusov a plánujú svoj chov rozširovať. Farma sa rozkladá na 160. hektároch, ktoré zahŕňajú lúky na pastvu, lesy a polia na pestovanie plodín, ako je kukurica, obilniny a repka.

Na začiatku svojej poľnohospodárskej kariéry sa Andreas odborne vzdelával v pôdohospodárstve a získaval skúsenosti s prácou na inej farme. Vtedy viedol rodinný podnik Andreasov otec a Andreas hľadal spôsoby, ako prispieť a diverzifikovať rodinnú farmu. Keď na veľtrhu objavil mobilnú pílu Wood-Mizer, zavetril príležitosť. V roku 1996 kúpil benzínovú pílu LT40 a začal ponúkať mobilné piliarske služby.

 

 

V roku 2003 sa farma rozšířila o susedný pozemok. Andreasovi okamžite pribudla práca: V nasledujúcich rokoch zrenovoval a prestaval takmer všetky budovy na farme, pričom použil drevo zo svojho lesa. Získavať a píliť vlastné drevo na pásovej píle bolo veľmi hospodárne a Andreasovej farme sa to vyplatilo.

Andreas čoskoro prešiel na dieselovú pílu LT40 a potom na výkonnejšiu elektrickú pílu LT70. S elektrickou pílou sa pílenie stalo stacionárnym a oveľa lepšie zvládnuteľným. Model LT70 je najvýkonnejší z profesionálnych strojov Wood-Mizer radu LT a jeho výnimočnou vlastnosťou je rezná rýchlosť. Vysoké rýchlosti pri zachovaní presnosti pílenia sa dosahujú použitím výkonného motora s výkonom 18,5 kW, vysokorýchlostnej hydrauliky na nakladanie kmeňov, vďaka motorom, ktoré pohybujú reznou hlavou vpred/vzad a nahor/nadol a takisto mnohými zariadeniami uľahčujúcimi prácu obsluhy ako je Pracovné nastavenie, mazanie pásu LubeMizer, elektrické vodiace rameno pílového pásu či odkôrňovač (predrez). Liatinové kolesá pílového pásu píly LT70 majú v porovnaní s ostatnými modelmi radu LT väčší priemer 600 mm, čo umožňuje používať pílové pásy široké 38 až 50 mm, a to prispieva k zvýšeniu reznej rýchlosti.

 

 

Andreasova píla LT70 píli kmene na neomietnuté dosky a hranoly. Za LT70 používa Andreas malú omietaciu pílu Wood-Mizer EG100, kompaktný stroj, ktorý zarovnáva dosky pozdĺžne na rozmer. Wood-Mizer vyrába model EG100 s elektrickým motorom, ako ten na Andresovej farme, no i s benzínovým motorom.

Po hurikáne, keď bolo na zemi množstvo popadaného, víchricou poškodeného dreva, predovšetkým suchých smrekov, sa prudko zvýšil dopyt po piliarskych službách, čo Andreasa primälo uvažovať, aby rozšíril svoje podnikanie. Založil firmu Holzhandel AP na pílenie a obchod s drevom, pričom ju vybavil ďalšími strojmi Wood-Mizer na výrobu paluboviek. Po rozšírení ponuky o rôzne druhy reziva má teraz Andreas značné zásoby kmeňov a vyrába drevo na zákazku pre súkromých zákazníkov i stolárov.

 

 

Rodinná farma dnes funguje s pomocou Andreasa, jeho ženy Anji a zamestnancov na plný i čiastočný úväzok. V prípade potreby priložia pomocnú ruku k dielu aj ich synovia a rodičia. Syn Max získáva pôdohospodárske vzdelanie a rodinný poľnohospodársky podnik rozkvitá a kombinuje poľnohospodárstvo s piliarstvom a obchodom s drevom.

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!