Spoločnosť Wilson Enterprises rastie vďaka priemyslovému piliarskemu systému Wood-Mizer WB2000

By Olivia Eaker, Wood-Mizer

Spoločnosť Wilson Enterprises rastie vďaka priemyslovému piliarskemu systému Wood-Mizer WB2000

 

Rodinná firma Wilson Enterprises so sídlom v Michigane dodáva od roku 1985 vysoko kvalitné drevené výrobky na domáce dekorácie, stavebné a remeselné projekty. Nedávno investovala do priemyslového piliarskeho systému Wood-Mizer WB2000, aby mohla spracovávať kmene na svoje výrobky priamo vo firme a zároveň ponúkať svoje drevené výrobky v takmer 5 000 maloobchodných predajniach po celých Spojených štátoch.

 

Wilson EnterprisesWilson Enterprises

 

Od upratovacej čaty k vlastnému podniku

Gerry Wilson, majiteľ firmy Wilson Enterprises, je členom piliarskej a drevárskej komunity už od detstva. V 13. rokoch začal ako člen upratovacej čaty v miestnom drevárskom závode, získal mnoho znalostí a úcty k drevárskemu priemyslu a vedel, že chce byť dlhodobo jeho súčásťou.

 

LogsLogs

 

V priebehu rokov Gerry založil spoločnosť Wilson Enterprises a ďalej rozširoval svoje skúsenosti v drevárskom priemysle ručnou výrobou čerstvých vencov a vencov zo stále zelených drevín či stavbou chatiek po celom Michigane. "Vyše 20 rokov sme tu prevádzkovali firmu, ktorá vyrábala stále zelené výrobky," prezradil Gerry. "Vlastnil som stavebnú firmu a stavali sme chaty po celom Hornom polostrove. Vyrábal som aj množstvo reziva s perodrážkou a využíval ho pri stavbe chát. Začínali sme výrobou potrieb pre remeslníkov. Pomaly sa to rozrástlo na pílenie produktov s neomietnutými hranami, drevených ríms krbov a s pribúdajúcimi rokmi sme vyvinuli ďalšie výrobky s rozmernými kusmi dreva a perodrážkou."

PackagingPackaging
Andrea Operating SawmillAndrea Operating Sawmill

 

Od kmeňov po hotové výrobky 

"Všetko si tu robíme sami. Nakúpime kmene, popílime ich, necháme ich prejsť následnou pílou, máme tu štyri veľké sušiarne, takže všetko sa suší priamo u nás," hovorí Gerry. "Od začiatku do konca tu vlastne všetko spracovávame na hotový výrobok."

 

Andrea WorkingAndrea Working

 

Vzhľadom na to, že sa nachádza na Hornom polostrove, využíva spoločnosť Wilson Enterprises všetky prírodné zdroje dreva, ktoré Michigan ponúka. "Takmer všetko naše drevo pochádza z Horného polostrova v Michigane a severného Wisconsinu," približuje Gerry. Spoločnosť Wilson Enterprises pri výbere dreva obvykle nakupuje kmene s priemerom 20-91 cm. Ich píla dokáže píliť kmene až do dĺžky 6,1 m, ale obvykle pílime dĺžky kmeňov medzi 2,4 m a 3,6 m.

 

Andrea on SawmillAndrea on Sawmill

 

Andrea Walechka, predák piliarov spoločnosti Wilson Enterprises, uvázda, že na výrobu krbových obložení a rozmerných dosiek používajú drevo ako je červená aj biela borovica, breza, javor, lipa, osika a céder. "Je to naozaj dobré pracovné prostredie na to, aby sa človek naučil pracovať rukami a vedel, ako vzniká výrobok od začiatku do konca, pretože sa to deje od surového kmeňa cez vysušenie v sušiarni, až po hotový výrobok a je príjemné celý ten proces vidieť," konštatuje Andrea.

MachineMachine
wb2000 w logwb2000 w log
wb2000wb2000

 

Aby spoločnosť Wilson Enterprises dokázala udržať krok s dopytom po svojich produktoch, kúpili priemyslový piliarsky systém Wood-Mizer WB2000, ktorý zahŕňa aj šesť hlavovú rozmietaciu pílu, omietaciu pílu a zariadenie na manipuláciu s materiálom. "Naše vybavenie sa v priebehu rokov rozširovalo, začínali sme s veľmi malou pílou a teraz sme prešli na priemyslovú pílu Wood-Mizer WB2000," hovorí Gerry. "Chceli sme pílu, ktorá niečo vydrží, a keď sme ju dostali, bolo vidno, ak dobre je stavaná. Táto prosto prežije ktorúkoľvek inú pílu na trhu."

 

planksplanks

 

Firma  Wilson Enterprises spracováva 28 až 35 metrov kubických dreva denne. "Táto píla nám pomáha produkovať stály tok dreva a reziva a naozaj pomáha našej spoločnosti rásť," prezrádza Gerry. "Servis od spoločnosti Wood-Mizer funguje ozaj dobre. Prišli k nám do podniku a prebrali s nami, čo by sme mohli využiť a čo by nám najlepšie  fungovalo. Potom, čo sme pílu asi mesiac prevádzkovali, sa u nás zastavili a pomohli nám s problémami, ktoré sa vyskytly, čo sa týka zvládnutia softvéru a samotných funkcií píly."

HR700HR700

 

Popri priemyslovej píle WB2000 vlastní spoločnosť Wilson Enterprises aj priemyslovú omietačku dosiek Wood-Mizer a horizontálnu pílu HR700. "Máme tiež ozaj peknú šesť hlavovú následnú pílu, takže môžeme kmene popíliť na hranoly pílou WB2000, a potom ich rozmietnuť na dosky pomocou HR700. To naozaj pomáha zefektívniť celý proces," pokračuje Gerry. Vodorovná píla HR700 im pomohla zvýšiť produkciu, pretože vďaka šiestim rezným hlavám môžu odpíliť naraz 7 dosiek. Hneď ako rezivo opustí pílu, presunie sa na stôl, ktorý ich prenesie buď k rozmietacej píle, alebo k omietačke. "Je to veľmi jednoduchý, efektívny a účinný spôsob výroby reziva," hovorí Gerry.

conveyorconveyor
conveyor tableconveyor table

 

Vzhľadom na vysoký dopyt po jej výrobkoch sa spoločnosť Wilson Enterprises postarala o to, aby sa k nim mohli zákazníci dostať viacerými spôsobmi. Nielenže predáva rozmerné rezivo miestnym drevárskym dielňam, ale aj lokálne predáva zákazníkom perodrážkované výrobky. "Predávame ich aj online, takže máme vlastné webové stránky, predávame na Amazone," objasnil Gerry. "Máme tu prepravné oddelenie, takže každodennú produkciu posielame ľuďom priamo domov."

woodplankswoodplanks

  

Popri tom, ako vyrábajú rôzne druhy rozmerného reziva a perodrážkovaných výrobkov pre svojich väčších kooperujúcich zákazníkov, sú schopní predávať aj výrobky s neomietnutými hranami a výrobky z bielej brezy. "V súčasnosti sa naše výrobky ponúkajú v takmer 5 000 maloobchodných predajniach po celej krajine," pochvaľuje si Gerry.

 

edgesedges

 

Spoločnosť Wilson Enterprises sa neustále rozrastá, a preto práve rozširuje svoj rad rozmerného reziva a pokračuje vo výrobe veľkého množstva špičkových perodrážkovaných výrobkov. "Zákazníkom sa páči, že môžu nakupovať rezivo priamo z píly," tvrdí Gerry. "Sme nadšení, že môžeme rásť spolu so spoločnosťou Wood-Mizer."

 

finishedfinished

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!