Talianska rodinná firma na palivové drevo zvyšuje zisky vďaka píle LT70

50km northeast of Rome in Italy

 

Dedo Stefana Chiniho založil v roku 1929 približne 50 km severovýchodne od Ríma rodinnú firmu na predaj ručne štiepaných železničných pražcov. Stefanov otec vyrástol v drevospracujúcom priemysle a vďaka tvrdej práci vybudoval úspešnú firmu na výrobu palivového dreva. Stefano začal podnik viesť na plný úväzok v roku 2007. Ako majiteľ v tretej generácii už premýšľa o budúcnosti svojho syna v rodinnom podniku.

 

"Rád by som vybudoval solídny podnik pre budúcnosť svojich detí," hovorí Stefano. Spoliehať sa na palivové drevo ako na jediný zdroj príjmov by podľa neho nebolo múdre. Výrobcovia palivového dreva sú priamo ovplyvňovaní počasím, cenami kmeňov a palivového dreva, vládnymi nariadeniami a meniacimi sa spôsobmi vykurovania, pričom sa boria aj s relatívne nízkymi ziskovými maržami. Tieto faktory primäli Stefana hľadať ďalšie produkty, ktoré by mohli dodávať na miestny trh, a to s použitím rovnakých kmeňov, aké nakupovali na palivové drevo.

 

Stefano videl v časopise Tecniko & Pratiko reklamu na pásové píly. Tradičné píly nevyhovujú potrebám malých a stredných podnikov. Inzerované píly však používajú úzke pílové pásy a sú navrhnuté špeciálne pre cenovo dostupnejšiu výrobu dreva. 

Stefana to zaujalo a šiel sa pozrieť na pílu Wood-Mizer v prevádzke na talianskom veľtrhu dreva. Ukážka ho presvedčila, že potrebuje práve tento stroj na to, aby podporil svoj cieľ diverzifikovať sortiment. Objednal si pílu Wood-Mizer LT20, určenú pre malých podnikateľov. Hoci boli k dispozícii výkonnejšie a produktívnejšie modely, Stefano sa rozhodol pre menší stroj. Chcel rozšíriť svoje podnikanie spôsobom, ktorý mu dá zmysel bez toho, aby zbytočně rozširoval svoje zdroje.

 

 

"Keď nie je rovné, je to drevo na kúrenie!" smeje sa Stefano. Vďaka píle LT20 si Stefano mohol vyhradiť kvalitnejšie kmene zo svojich zásob na porez dreva pre stavbárov. Teraz môže pri nákupe kmeňov vyberať kmene špeciálne pre pílu, kým menej kvalitné kmene spracováva na palivové drevo.

"Je to pravdepodobne jedna z najlepších investícií, ktorú sme urobili," hovorí. Jeho nápad bol úspešný po všetkých stránkach. Teraz predáva na zákazku popílené trámy miestnym stavbárom, vyrába a predáva nábytok a predáva plotové stĺpiky a latky. V mesiacoch, keď je obchod s palivovým drevom slabý, sa môže plne venovať píleniu dreva a výrobe nábytku pre individuálych kupcov a reštaurácie. Predtým bolo palivové drevo jediným produktom, ktorý mohol zo svojich kmeňov ponúkať, ale píla mu umožňuje zarobiť na rovnakom materiáli omnoho viac tým, že ho spracuje na hodnotnejšie výrobky.

 

 

Namiesto toho, aby Stefano nedokonalosti dreva odstraňoval, ponecháva ich, čím vzniká rustikálnejšie a prirodzenejšie vyzerajúce drevo, ktoré miestni stavbári s obľubou používajú pri rekonštrukciách aj do novostavieb. Často sa stretáva s architektmi a klientmi, aby s nimi prejednal projekty, kde si môžu prehliadnuť vzorky a podeliť sa o svoje konkrétne predstavy. Môže dodať čerstvo popílené drevo alebo drevo vysušené, obrúsené, namorené a pripravené na inštaláciu. Veľmi obľúbené je gaštanové drevo.

Stavbári a majitelia domov oceňujú možnosť použiť drevo vo svojich plánoch, pretože ide o prírodný materiál, ktorý je pekný na pohľad a prispieva k príjemnému prostrediu domova. Stefano je rád, že jeho výrobky zákazníci vnímajú pozitívne – nie je to len taký ledajaký materiál, je jedinečný a krásny! Jeho podnikanie sa spolieha len na reklamu šírenú ústnym podaním a firemnú tabuľu pri ceste.

 

 

Potom, čo jeho podnikanie vzrástlo vďaka píle LT20, sa Stefano rozhodol prejsť na pílu Wood-Mizer LT70, aby získal väčšiu kapacitu a širšie výrobné možnosti. Píla je vybavená hydraulickými funkciami, ktoré pred pílením a počas neho zabezpečujú nakladanie a polohovanie kmeňa. Píla LT70 má aj užitočnú funkciu, tzv. pracovné nastavenie (Setworks), ktoré uchováva vopred nastavené hrúbky dosiek. Stlačením tlačidla môže Stefano zaistiť, že jeho nasledujúci rez bude mať presný rozmer bez toho, aby musel zastavovať kvôli meraniu alebo ručnému nastavovaniu výšky reznej hlavy.

 

Píla je obvykle v prevádzke tri až osem hodín denne, v závislosti od ročného obdobia a počtu zákaziek. Stefano hovorí, že keď pracuje sám a na premiestňovanie kmeňov a trámov používa vysokozdvižný vozík, dokáže na píle denne spracovať 3-4 kubické metre dreva. Keď mu niekto pomáha, môže svoju produkciu ľahko aj zdvojnásobiť.

 

Návratnosť investície do píly bola lepšia, ako očakával, a to pri nižších prevádzkových nákladoch.

Drevo, ktoré treba vysušiť, sa ukladá do solárnej sušiarne, ktorá využíva kombináciu slnečnej energie a ventilátorov na omnoho rýchlejšie sušenie dreva ako poskytuje metóda sušenia na vzduchu.

 

 

Drevo od Stefana má certifikát FSC (Forest Stewardship Council), a hoci tento proces stál čas a peniaze, hovorí, že to stálo za to, pretože to otvára veľa ďalších možností predaja jeho dreva pre stavebné projekty.  "Píla nás naozaj zachránila v mnohých ohľadoch. Keby sme vyrábali iba palivové drevo, museli by sme už zavrieť."

"Radím ostatným, ktorí podnikajú v drevárstve, aby si stanovili cieľ rastu, ale postupovali krok za krokom. Kým sa príliš rýchlo rozrastiete, vybudujte si pevné základy."

 

 

Jeho rodina je aj naďalej silno zapojená do podnikania. Jeho otec a strýc s ním stále pracujú a najstarší syn Samuele, ktorý má 12 rokov, tiež rád pomáha. Na otázku, čo si myslí o tom, že bude jedného dňa podnik riadiť, Samuele so smiechom odpovedá: "Je to riadne ťažká práca!". Ale rovnako ako jeho otec, dedo a pradedo sa aj on učí, že všetko, čo má mať trvalú hodnotu, vyžaduje tvrdú prácu.

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!