České zrubové domy: Skúsenosť a tradícia
By Wood-Mizer, Europe
Značky

Kanadská technológia domov z otesaných kmeňov je dobre známa po celom svete. Také domy sú schopné vydržať i v drsnom severskom podnebí aj niekoľko storočí. I v Česku môžeme natrafiť na veľmi podobné domy postavené v 15.-19. storočí. Nestratili svoju kvalitu a sú stále atraktívne aj v našej dobe. Drevo ako stavebný materiál poskytuje jedinečné vlastnosti. Drevo "dýcha", funguje ako prirodzená klimatizácia, pohlcuje pachy a cigaretový dym, neutralizuje elektromagnetické žiarenie elektrických vedení a udržuje príjemnú relatívnu vlhkosť okolo 50-60%. A napokon, drevo veľmi pekne vonia a vyzerá krásne.
Firma Haniš srubové domy s.r.o. z Hradca Králové pokračuje v českej tradícii budovania zrubov. Ako sa v príbehoch o úspěšnom podnikaní často stáva, vlastník firmy pan Pavel Haniš pôvodne postavil zrubový dom pre svoju rodinu a zrazu zaznamenal obrovský záujem, mnoho ľudí chcelo tiež taký dom. Pavel Haniš teda založil v roku 1999 firmu a zahájil svoje vlastné podnikanie v drevených stavbách. Za 20 rokov postavila firma vyše 500 zrubových domov po celých Čechách.
Šéf montáže Petr Taufmann hovorí: "Nazbierali sme pri stavbe drevených domov veľké skúsenosti. Ako každá činnosť, aj táto technológia má množstvo dôležitých detailov. Zmontovaný dom niekoľko rokov schne. Vyvinuli sme jedinečný systém, ktorý pri inštalácii dverí a okien berie do úvahy budúce dôsledky schnutia. Zaisťujeme všetky nevyhnutné otvory pre elektrické vedenie a rad ďalších dôležitých vecí".

Firma Haniš postaví ročne približne 30 domov, každý z nich podľa individuálneho projektu. Domy sa najprv zmontujú vo výrobnej hale, vďaka čomu práca nezávisí od počasia a drevené interiérové časti nie sú vystavené slnečnému žiareniu. V hale sa vždy montujú naraz 4 domy. Keď je dom hotový, rozmontujú ho a diely prepravia na stavenisko na konečnú montáž, ktorá trvá priemerne 2-3 mesiace.
"Ale aj potom, čo zákazník našu prácu prevezme, pokračujeme v sledovaní domu počas doby schnutia ďalšie 4 roky a vykonávame precízne úpravy každého detailu objektu", hovorí Petr Taufmann.

Pred niekoľkými rokmi firma Haniš kúpila malú pásovú pílu Wood-Mizer LT15. Tento stroj má dve špecifické vlastnosti. Prvá je, že píla je schopná píliť kmene dlhé až 12 m. To je možné vďaka prídavným segmentom lôžka. A druhá, že stroj je dodatočne vybavený tvarovačkou/zrovnávačkou MP100 inštalovanou na tom istom pílovom lôžku. Operátor teda najprv premení kmeň na trám, potom presunie hlavu LT15 na jeden koniec lôžka a začne trám zarovnávať hlavou MP100. Výsledkom je, že jedno malé a nenákladné zariadenie plne uspokojí požiadavky výroby vykonaním dvoch postupov – rozpílenie kmeňa aj zarovnanie trámu.

"Pri stavbe zrubov sú opracované trámy nevyhnutné”, hovorí Petr Taufmann. – Tie sú teraz veľmi obľúbené".
V súčasnosti pracuje píla Wood-Mizer na dve 10-hodinové pracovné zmeny, píli vysoko kvalitné kmene z Orlických hôr a Krkonôš. Píla používa univerzálne pílové pásy Wood-Mizer DoubleHARD, ktoré ostria a rozvádzajú na zariadeniach Wood-Mizer BMS250 a BMT100.
Píla Wood-Mizer sa teda objavila v dobrej spoločnosti a prispieva k prosperite českej firmy, ktorá má rešpekt tak k histórii, ako aj k ekológii.

Viac informácií na: www.srubovedomy.cz
***