Poľský podnikateľ uspel v drevospracujúcom priemysle s pílou Wood-Mizer

Poľský podnikateľ uspel v drevospracujúcom priemysle s pílou Wood-Mizer

 

Poľský podnikateľ Zygmunt Koss hovorí o tom, ako získal vášeň pre prácu s drevom a ako dosiahol úspech v podnikaní vďaka správnej technike.

 

 

"K spracovávaniu dreva som sa dostal, možno povedať, náhodou, neplánoval som to," hovorí Zygmunt Koss, podnikateľ z Pomoranska. "V starom dome, kde sme bývali, bola nezateplená miestnosť, kde v zime mrzlo. Aby sme ju zateplili, rozhodli sme sa s manželkou obložit steny dreveným obkladom, ktorý bol v tej dobe vo veľkej móde. Od tohto okamihu začalo moje dobrodružstvo s prácou s drevom."

 

V roku 1991 založil Zygmunt vlastnú spoločnosť špecializujúcu sa na interiérový dizajn. "V prvých rokoch nášho podnikania sme sa venovali hlavne obloženiam stien, skriniam a stolom."

"Prizvali ma k účasti na projekte EU London Array (najväčšia pobrežná veterná farma na svete), ktorý bol realizovaný v lodeniciach v Gdaňsku a v Gdyni. Cieľom tohto projektu bolo vybudovať veterné elektrárne v Severnom mori. Poskytol som potrebné dokumenty k účasti vo výberovom konaní," vysvetľuje Zygmunt.

"Nebol som sám, na projekte sa chcelo zúčastniť niekoľko ľudí a na moje prekvapenie som výberové konanie vyhral ja! Bol to pre mňa neuveriteľný šok!"

Stolársku dielňu bolo treba vybaviť novými strojmi, ktoré by umožnili realizáciu projektu. Úlohou bolo vyrábať drevené trámy na bednenie veterných elektrární. Malo ísť o odolnú a precízne vyrobenú konštrukciu, takže Zygmunt potreboval zapojiť stroje najvyššej kvality.

Pri skúmaní ponúk píl na trhu sa Zygmunt rýchlo rozhodol kúpiť pílu Wood-Mizer. Prišiel do poľského výrobného centra Wood-Mizer, aby získal viac informácií. S využitím úveru z banky si kúpil model LT20B s modulárnym lôžkom.

 

 

Táto špeciálna píla z radu Wood-Mizer kombinuje známu konzolovú reznú hlavu LT20 s nízkym segmentovaným lôžkom. Toto lôžko nie je vybavené hydraulikou, no vďaka svojej polohe blízko k zemi možno kmene na lôžko ľahko navaliť pomocou dvoch nakladacích rámp. Výhodou segmentovaného lôžka je jeho prakticky neobmedzená dĺžka, pretože ho možno predĺžiť pripojením ďalších modulov. LT20B sa tak môže vhodne pripraviť na akýkoľvek projekt a píliť i mimoriadne dlhé kmene a trámy. Pri objednávke stroja LT20B si majiteľ píly môže vybrať z niekoľkých variantov motora, elektrického alebo benzínového, a rozhodnúť sa, či potrebuje diaľkové ovládanie. Túto možnosť často volia tí, ktorí na stroji pracujú neustále a pília drevo rovnakého druhu.

"LT20B je kompaktný stroj. Myslím, že má mnoho výhod vďaka svojim malým rozmerom a nízkej hmotnosti. Túto pílu možno použiť aj v lodenici pri opravách lodí," pripomína Zygmunt.

 

 

Projekt bol úspešne realizovaný a po jeho dokončení sa Zygmunt rozhodol ponechať si pílu Wood-Mizer na ďalší rozvoj svojho podnikania.

"Prosperita našej spoločnosti začala s pílou Wood-Mizer. Je to stroj, ktorý nám umožňuje plniť zákazky spojené so spracovaním dreva," pokračuje Zygmunt.

 

 

Rozhovor so Zygmuntom sa nakrúcal v jeho dome. Približne 80 % materiálu na jeho stavbu sa popílilo na píle Wood-Mizer. Každý prvok steny, stropu alebo podlahy bol spracovaný ručne s veľkou presnosťou.

 

Zygmunt našiel v poľských novinách GAZETA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO inzerát, že spoločnosť Wood-Mizer vyhlasuje súťaž na projekty realizované na pílach Wood-Mizer. Zygmunt se rozhodol, že sa súťaže zúčastní a predstaví svoj dom.

"Vďaka tomu som sa mohol pochváliť svojím úspechom, ktorý som od návrhu na papieri vytvoril celý sám podľa vlastnej predstavy," usmieva sa Zygmunt.

 

 

"V kategórii Budovy získal prvé miesto domček na strome navrhnutý francúzskym dizajnérom a druhé miesto som získal ja, poľský podnikateľ z pobrežia," hovorí Zygmunt. "Predstavte si moju hrdosť a spokojnosť. Je to veľmi príjemné, pretože teraz viem: to, čo robím, sa páči aj ostatným, nielen mne."

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!