Mobilná píla pre zábavu, terapiu i relaxáciu

Jon Scott Lumber Yard

"Píliť drevo na mojej píle Wood-Mizer je zábava! Je to relaxujúce a liečivé," tvrdí Jon Scott, piliar z New Yorku v USA.

Jon Scott sa o stolárstvo a drevo začal zaujímať v 12. rokoch. "Moja stredná škola neponúkala remeselné učebné odbory, takže som stolár samouk. Všetko som sa naučil z kníh a dnes stále hľadám a nachádzam nové užitočné informácie na internete," hovorí Jon.

"Najmä v mladosti bol nákup dreva vždy nákladný," pokračuje Jon. Pred niekoľkými rokmi zachránil Jon niekoľko kmeňov červeného duba, mohutný biely dub a čierny orech. Okamžite si uvedomil, o aký cenný materiál pre stolárov ide, a rozhodol sa odviezť kmene na miestnu pílu v domnení, že získa obrovskú zásobu dreva za výhodnú cenu. 

"Piliar mi tam naúčtoval neuveriteľných 19 000 dolárov!" rozčuľuje sa Jon. "Za porez a sušenie kmeňov, ktoré som mu dodal, som zaplatil plnú maloobchodnú cenu hotového reziva. Keby som si to popílil sám, stálo by ma to menej."

 

Jon Scott ChapelJon Scott Chapel
Jon Scott LumberJon Scott Lumber

 

To Jona primälo, aby sa viac zameral na piliarstvo, ktoré by mu mohlo priniesť úspory a dodatočný príjem. "Keď som po niekoľko rokov videl na drevárskych výstavách v New Jersey predvádzať píly Wood-Mizer, rozhodol som sa, že si jednu kúpim, aby som si mohol píliť vlastné rezivo," hovorí. "Ako koníček sa venujem rôznym druhom práce s drevom, od stavania plotov až po stavby zo stĺpikov a trámov. Očakávam, že čoskoro odídem zo svojho zamestnania na plný úväzok do dôchodku, no chcem ostať aktívny a baviť sa. Navyše rád šetrím a nerád vidím, keď dobré kmene prídu nazmar. To sú moje hlavné dôvody, prečo som si kúpil pílu Wood-Mizer."

"Trvalo mi niekoľko rokov, kým som sa k nákupu odhodlal, ale teraz, keď sa mi to podarilo, nemôžem byť spokojnejší," pochvaľuje si Jon.

Jon si vybral mobilnú pílu Wood-Mizer LT40WIDE s hydraulickým nakladaním kmeňov. Spoločnosť Wood-Mizer pôsobí na trhu už vyše 40 rokov, vyrobila a po celom svete predala vyše 100 000 píl, z ktorých mnohé sú model LT40. Nedávno spoločnosť Wood-Mizer túto známu pílu modernizovala pridaním variantu s reznou hlavou WIDE, a presne takú si Jon kúpil. Piliarska hlava WIDE má širší otvor ústia, čo Jonovi umožňuje píliť na jeho píle Wood-Mizer materiál so šíkou až 84 cm, bez toho aby musel meniť nastavenie stroja. Pomocou hydraulických ramien Jon naloží kmeň na lôžko píly a pri manipulácii hydraulikou obracia kmeň, optimálne ho polohuje a pevne upína k lôžku. Potom v elektronickom zariadení Setworks - Pracovné nastavenie nastaví požadovanú hrúbku dosky a rezná hlava sa automaticky nastaví na potrebnú výšku. Potom začne - pílový pás sa na pílových kolesách roztočí a Jon píli dosky jednu za druhou.

 

Jon Scott SawmillJon Scott Sawmill

 

Jon tako píli takmer všetky druhy dreva. "Keď som začínal, pílil som, čo mi prišlo pod ruku. To viedlo k tomu, že som strácal spústu času vyťahovaním dosiek zo solárnej sušiarne, niektoré boli prehnuté, skrútené alebo proste príliš uzlovité na to, aby som ich mohol využiť ako použiteľné rezivo. Naučil som sa byť vyberavejší, pokiaľ ide o kmene, ktoré pílim," delí sa o svoje skúsenosti Jon. Vďaka mobilnej píle Wood-Mizer je teraz Jon schopný premeniť kmene na hodnotné rezivo na svojom vlastnom pozemku. V ostatnom čase používa drevo na renováciu svojho domu, vrátane mrežového oplotenia a opravy poškodených dverí.

V rámci iného nedávneho projektu mal možnosť popíliť pomerne náročné drevo čiernej čerešne a výsledok prekonal všetky očakávania. "Moji priatelia, ktorí bývajú hodinu cesty odo mňa, videli na cestách po Islande malé kaplnky na miestnych farmách. Po návrate do Štátov prišli s nápadom postaviť na svojej farme krásnu kaplnku. Prišiel som za nimi s mojou LT40WIDE a za tri dni sme popílili potrebné množstvo materiálu zo severského jaseňa, čiernej čerešně a bolehlavu," hovorí Jon.

Ak sa chcete dozvedieť, ako Jonovi priatelia postavili kaplnku Trinity Knot, prečítajte si príbeh "Stavba unikátnej drevenej kaplnky na farme v Connecticute". Kaplnka sa ukázala byť taká atraktívna, že ju Jon prihlásil do súťaže Wood-Mizer My Project a vyhral ju! Kaplnka Trinity Knot bola ocenená ako najlepšia v kategórii "Unikátne a neobvyklé".

 

Lattice Fence ConstructionLattice Fence Construction
Lattice FenceLattice Fence
Trinity Knot Chapel ConstructionTrinity Knot Chapel Construction

 

"Môj nový projekt je už v plnom prúde," pokračuje Jon. "Spoločne s niekoľkými priateľmi sme sa rozhodli vymeniť 36 drevených lavíc, z ktorých každá je dlhá asi 5 metrov. Tie pôvodné sú staré vyše 50 rokov a predovšetkým neboli dobre remeslene spracované - je v nich veľa drevotrieskových dosiek pokrytých morenou topoľovou dýhou, pričom topoľ zle znáša moridlá," vysvetľuje Jon.

Stacked LumberStacked Lumber

 

Pre nové lavice sa rozhodli použiť kmene z bieleho jaseňa, ktoré boli získané zo stromov napadnutých škodcom Emerald Ash Borer - smaragdový navŕtavač jaseňov (EAB). Vďaka ťažbe a spracovaniu týchto poškodených jaseňov môže drevo naďalej žiť po generácie v predmetoch, ako je nábytok. "Výhoda zrodená z tragédie," konštatuje Jon. "Kiež by toto cenné drevo žilo aj naďalej v užitočných výrobkoch. Už sme porezali a usušili asi 5 kubických metrov."

 

Jon Scott Working on the SawmillJon Scott Working on the Sawmill

 

"Nikdy by som neveril, že budem tak milovať piliarstvo," priznáva Jon. "Uprímne povedané, píliť dosky a trámy ma baví viac ako ich remeselná premena do podoby použiteľného nábytku alebo ďalších predmetov. Je to pre mňa zábava, relaxácia a terapia – proste milujem svoju pílu Wood-Mizer!"

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!