Píly Wood-Mizer sa podieľajú na renovácii kláštorov na severe Bulharska

By Wood-Mizer, Europe

The monastery restored with the preservation of its authentic architecture

 

Starobylý kláštor v bulharskom meste Etropole obnovujú, aby zachovali jeho pôvodný vzhľad.
    
Etropolský kláštor Svätej Trojice je známy ďaleko za hranicami Bulharska. Po stáročia býval cieľom mnohých kresťanských pútnikov z celého sveta. Založili ho v roku 1158 a dodnes je studnicou vzácnych znalostí a dôležitou vzdelávacou inštitúciou. Tu sa prepisovali liturgické knihy šírené nielen v Bulharsku, ale aj pre kláštory v Srbsku, Rumunsku a na gréckom Athose. Národná knižnica v Sofii uchováva 76 historických rukopisov z etropolského kláštora.
    
Dnes sa o kláštor stará otec Emil Georgiev Yakimov. Za svoju prácu získal toto božie požehnanie v roku 2003. Pracoval neúnavne 15 rokov a mnohé úspešne dokončil. Nedávno inicioval projekt obnovy starobylého kláštora.

With the help of sawmills the monastery mills logs from own forestsWith the help of sawmills the monastery mills logs from own forests

 

"Kostol v súčasnej podobe postavili v roku 1858-1860 - za púhe dva roky,” hovorí Otec Emil. “V tej dobe bolo Bulharsko pod nadvládou Osmanskej ríše a traduje sa príbeh, že turecký sultán mal dcéru. Táto sa v kláštore liečila a uzdravila. Ako výraz vďaky vydal sultán výnos - povolenie na stavbu kostola. Tento úradný dokument ochraňujeme v našom kláštore."
    
Otec Emil Yakimov sem prišiel so svojou rodinou v roku 2003.

“Najprv sme začali opravovať kostol. Ukázalo sa, že strechu treba úplne vymeniť. To bolo mimoriadne ťažké a spotrebovalo to spústu stavebného materiálu," vysvetľuje Emil. "Kláštor vlastní  4000 akrov lesa (1 aker je asi 4000 m2, teda 0,4 hektára), takže drevo nám nechýbalo, ale aby sa práca mohla vykonať, boli potrebné rozličné veľkosti materiálu a rôzne druhy dreva."
    
V roku 2008 se otec Emil dozvedel o pílach Wood-Mizer a rozhodol sa kúpiť pre projekt prvú pílu.
 

The sawmills cut boards with great precisionThe sawmills cut boards with great precision

 

Píly Wood-Mizer sú jednoduché, ich preprava je ľahká a sú presné. Dokonca vedia efektívne popíliť aj kmene kompaktného dreva  rôznych veľkostí. Nakoľko rezná škára úzkeho pílového pásu je hrubá len 2 mm, výťažnosť dreva je vysoká, ide o minimálne jednu dosku navyše z každého kmeňa v porovnaní s klasickými pílami.

Wood-Mizer je spoločnosť založená na kresťanských princípoch, ktoré zdôrazňujú poslanie firmy a širokú spoluprácu s inými kresťanskými organizáciami. Preto etropolský kláštor získal pílu LT40 v roku 2008 za špeciálnu cenu, z ktorej nemal Wood-Mizer žiadny zisk.

"Pomocou LT40 sme začali píliť drevo z našich lesov a opravili sme strechy a podlahy vo všetkých budovách," hovorí Otec Emil.

 

The monastery restored with the preservation of its authentic architectureThe monastery restored with the preservation of its authentic architecture

 

Architektúra kláštora je úplne mimoriadna a to viedlo k rozhodnutiu zachovať vonkajší vzhľad chrámu rovnaký ako po uplynulé storočia.
    
V roku 2012 začali so stavbou zvonice. Vďaka sponzorom mohol kláštor objednať zvony u zvonárov, bratov Veleganovcov.
    
"Táto rodina vyrába zvony už niekoľko generácií, a nielen pre Bulharsko. Mali sme zvláštnu požiadavku,” pokračuje otec Emil Yakimov. Každé ráno o 8:05 zvon oznamuje zahájenie liturgických bohoslužieb.

 

Famous Bulgarian painter Sasho Rangelov decorated the temple's interiorFamous Bulgarian painter Sasho Rangelov decorated the temple's interior

 

Obnovu kláštora podporuje svojimi darmi rad pútnikov. Vďaka ich pomoci sa mohli objednať nástenné maľby z dielne Sašu Rangelova.
    
"Predtým tu žiadne maľby neboli. Tieto nové sú krásne umelecké diela a Saša Rangelov ich so svojím tímom maloval štyri roky."
    
Pôvodné cely mníchov prerobili na hosťovské izby.
  

The former monastery cells rebuilt into guest roomsThe former monastery cells rebuilt into guest rooms

 

"Veľkosťou sú to stále rovnaké komôrky, ale doplnili sme nevyhnutné príslušenstvo – sprchy a toalety – v každej miestnosti,” dodáva Otec Emil. Teraz majú pútnici možnosť zotrvať v kláštoře niekoľko dní.
    
Drevo na stavbu sa popíli a suší na vzduchu a obnova stále napreduje.

"Podľa plánu sme túto budovu už takmer dokončili,” ukazuje otec Emil na mníšske cely, z ktorých doteraz prestavali iba polovicu.
    
"Boli sme s prácou Wood-Mizer LT40 veľmi spokojní a minulý rok sme sa rozhodli kúpiť ďalšiu,” pokračuje otec Emil. “Dostali sme dobrú zľavu a materiál, ktorý pílime na týchto dvoch pílach, teraz používame na rekonštrukciu ďalších kostolov a kláštorov v našej krajine. Napríklad sme začali píliť drevo pre starobylý kláštor v meste Loveč, ktorý existuje od deviateho storočia. Kostol v ňom bol úplne zničený, ale dnes je obnovený z materiálu vyrobeného na našich pílach Wood-Mizer.”
 

The timber is used for renovations of monasteries in whole BulgariaThe timber is used for renovations of monasteries in whole Bulgaria
At the moment the monastery operates two Wood-Mizer sawmillsAt the moment the monastery operates two Wood-Mizer sawmills

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!