Inžinier na dôchodku sa vo Francúzskych Alpách venuje spracovaniu dreva

Retired Engineer Sawmilling and Woodworking in the French Alps

Henri Kurzaj je francúzsky podnikateľ poľského pôvodu, ktorý už takmer šesť rokov pracuje s drevom. Jeho firma Forest-Ethik sa zaoberá dizajnom a výrobou originálnych výrobkov z miestneho dreva.

 

"Vždy som chcel nájsť miesto na odpočinok a mať tesný kontakt s prírodou. Ako stavebný inžinier na dôchodku, ktorý kvôli podnikaniu precestoval svet a navštívil najrôznejšie staveniská, som túžil kúpiť si svoj vlastný pozemok a každý deň si užívať prítomnosť prírody," pripúšťa Henri. A skutočne, jeho 14 hektárov lesa a polí mu poskytuje fantastickú príležitosť načúvať spevu vtákov a sledovať ako rastú stromy.

Savojsko je francúzsky región na úpätí Álp, ktorý hraničí so Švajčiarskom a Talianskom. Je preslávený nielen svojimi vynikajúcimi podmienkami pre horolezcov, ale aj originálnymi miestnymi produktmi. Miestny syr a víno s etiketou "Savojské" sú vo Francúzsku známe ako jedny z najlepších. A tiež nábytok vyrobený z dreveného masívu získaného v miestnych lesoch. "Myslím, že drevo z našich lesov je vznešené a krásne, a preto by sa malo ceniť a rešpektovať," hovorí Henri Kurzaj.

 

 

Hoci je Henri penzionovaný stavebný inžinier, je v podnikateľskom prostredí stále aktívny. "Z lesov naokolo získavam spústu inšpirácie. Tu v oblasti je hodne stromov, obzvlášť jaseňov. V oblasti je aj veľká konkurencia mnohých firiem s veľkými menami, ktoré vyrábajú nábytok a ďalšie výrobky z dreva. Je to veľká výzva, pôsobiť v takej konkurencii a ponúknuť zákazníkom môj originálny dizajn," zdôrazňuje Henri. "Som rád, že môžem ponúkať krásne miestne drevo, ktoré nepochádza z niektorého vzdialeného kontinentu. Som pyšný, že môžem pracovať s drevom zo svojho lesa. To mi dáva skutočnú inšpiráciu."

Drevo, obzvlášť masív, Henriho fascinovlo dlho predtým, než začal prevádzkovať firmu Forest-Ethik. Spočiatku to boli malé jednoduché výtvory, ktoré navrhoval a vyrábal vo svojej dielni, ale čoskoro pokročil k náročnejším veciam, ako sú stoly, lavice, stoličky či poličky – všetko vytvorené z prírodného masívu.

"Na dreve mám rád jeho charakter. Každý kmeň, ktorý popílim, je iný, dokonca aj keď je to rovnaký druh dreva. Drevo sa vždy líši vôňou, vzhľadom i na dotyk," poznamenáva Henri.

 

 

Forest-Ethik ponúka produkty z masívu, ktoré sú navrhnuté s kreativitou a realizované s maximálnou precíznosťou. "Som autor týchto výtvorov a sám tvorím design, realizáciu i montáž. Vďaka mojej predošlej inžinierskej profesii mám dostatok znalostí a skúseností, aby som mohol vykonávať všetky výrobné kroky sám," hovorí Henri.

"Moje návrhy sa snažím tvoriť zakaždým trochu inak, ako niečo, čo na trhu nie je. Môže to byť stôl, stolička, nábytok, v podstate niečo nepriraditeľné k žiadnej známej škole, v kombinácii s oceľou a kovom. A ja viem, ako to urobiť; mám na to patent, ktorý sa volá Forest-Ethik."

 

 

"Ľudia majú na masíve veľmi radi jeho prirodzené tvary a vzory, obzvlášť keď sú na výrobku dobre viditeľné. Preto keď pracujem s drevom, snažím sa zachovať všetky jeho prirodzené tvary, krivky a hrubé okraje ," vysvetľ uje.

Zdá sa, že ľuďom ako je Henri a jeho zákazníci, ktorí nachádzajú nevšedné nápady na rôzne výrobky z dreva, poskytuje drevo inšpiráciu.

"Moji zákazníci obľubujú kreatívne kombinovanie dreva s kovom. Načúvam ich nápadom a premýšľam, ako pretaviť ich víziu do skutočného výrobku. Niekedy žasnem nad ich kreativitou," pripúšťa Henri.

 

 

Škála nástrojov a strojov, ktoré Henri používa, siaha od jednoduchej reťazovej píly na výrub mŕtvych alebo poškodených stromov vo svojom lese cez rôzne ostričky až po pílu Wood-Mizer LT20 hydraulic. "Mám túto pílu rád pre jej univerzálnosť, mobilitu a samozrejme pre jej objemnú reznú kapacitu. Pílim kmene dlhé 5,5 m s priemerom vyše 60 cm a rezy sú veľmi precízne. Píla LT20 má systém automatického nastavenia hrúbky dosky (Setworks – Pracovné nastavenie)," vysvetľuje Henri.

"Najprv musím prehliadnuť tvar a dĺžku kmeňa. Potom hydraulicky naložím kmeň na lôžko, pootáčam ho, aby som našiel najlepšiu polohu a upnem ho, aby bol na lôžku stabilne a bezpečne zaistený. A napokon začnem píliť – ako inak!"

 

 

Henri podotýka, že dobrú pílu hľadal dosť dlho. V začiatkoch bol jeho prvotný nástroj na popílenie kmeňa reťazová píla, pretože to bol relatívne ľahký spôsob, ktorý v tej dobe poznal. Hoci sa Henri snažil dosahovať čo najrovnejší povrch, ten postup bol príliš komplikovaný a zaberal priveľa času, nehovoriac o bezpečnosti takej práce.

Henri experimentoval s rámovou reťazovou pílou a skúšal talianske a kanadské piliarske nástroje. Žiadny z nich sa nikdy nepriblížil tomu, čo od dobrej píly očakával .

"Asi pred piatimi rokmi som bol na výstave v Lyone a prvýkrát som tam videl mobilnú pílu Wood-Mizer. Bol som veľmi nadšený, lebo to bolo chytré, praktické a profesionálne riešenie. Pomyslel som si, že toto bude odpoveď na všetky moje piliarske problémy," spomína Henri.

 

 

Henri zavolal do francúzskeho zastúpenia Wood-Mizer a dozvedel sa o výrobnom závode Wood-Mizer v Poľsku. Rozhodol sa kontaktovať priamo poľských pracovníkov a pohovoriť si o pílach vo svojom rodnom jazyku.

"Bola to veľmi priateľská komunikácia. Jediná otázka pre mňa bola či som pripravený investovať do tohto stroja? Išiel som do toho a teraz som šťastný, že som sa tak rozhodol," zdôrazňuje Henri.

Dnes Henri pracuje s materiálom, ktorý je maximálne 60 cm široký a keď potrebuje urobiť väčší kus nábytku, požiada o pomoc svojich kamarátov tesárov, ktorí pre nich robia drevené konštrukcie . V budúcnosti by rád robil všetko sám, preto zvažuje kúpiť zrovnávačku/tvarovačku Wood-Mizer.

"Želám si, aby som bol schopný robiť aj veľké drevené zostavy sám," hovorí Henri. "Mohol by som pripravovať hrubý materiál na píle a vyrábať hotové výrobky na zrovnávačke/tvarovačke. Viem, že so zrovnávačkou/tvarovačkou Wood-Mizer sa to ľahko zvládne!"

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!