Rozumné využívanie mestského dreva v Londýne

Revitalizing Urban Trees in London for a Second Life

Londýnsky platan (Platanus x acerifolia) je kríženec amerického a orientálneho platana. Jeden z týchto platanov sídlil na Eric Street, vytváral príjemný domov pre chrobáky a iný hmyz a po neobvyklých 130 rokov pohlcoval londýnsky smog. Avšak stavebný rozmach v londýnskom East Ende počas posledných desaťročí spôsobil, že strom už nebol bezpečný a prijali rozhodnutie vyrúbať ho. S rastom záujmu o kúpu lokálnych výrobkov predstavuje mestské drevo cenný zdroj, ktorý dokáže pritiahnuť ekologicky uvažujúcich záujemcov o kúpu nábytku.

 

 

Potom ako platan vyrúbali a ležal bez úžitku osemnásť mesiacov, premenili ho na zväzok hodnotných fošní. Platan z Eric Street poskytol veľmi pôsobivé drevo, vrátane niekoľkých krásnych hranolov so zreteľnou kresbou, známou ako krajkové drevo, ktoré predstavuje veľmi pekný, vysoko kvalitný materiál.

 

 

Ale dobre vyvinutý platan, zasadený niekedy okolo rokov 1880 až 1890, aby ozdobil Viktoriánske terasy londýnskej štvrte Mile End, využijú miestne školy na vytvorenie stolov pre aktivity, ekologické skupiny spracovania dreva aj miestna charita, ktorá pomáha prepusteným väzňom, bývalým narkomanom a alkoholikom pri návrate k slušnému životu.

 

 

Tím Wood-Mizer United Kingdom a píla LT20 dorazili na miesto plné najrôznejších dobrovoľníkov a návštevníkov dychtiacich po príležitosti vidieť tento neuveriteľný stroj a pomáhať prenášať hotové dosky od píly na hromadu.

 

Keď David Biggs, manažér Wood-Mizer UK, predviedol používanie obracača, jednoduchého dreveného poriska opatreného oceľovým hákom, chlapci mali veľkú zábavu s navaľovaním kmeňov na hydraulické ramená LT20. Stroj môže spracovávať kmene s priemerom až 800 mm, no je treba píliť kus bez vyčnievajúcich pahýľov vetví, inak by sa zachytili v ústí reznej hlavy.

 

 

Systém hydraulických nakladacích ramien, bočných opierok, obracača a upínača pomáha s polohovaním dreva tak, že je možné píliť štvorcové hranoly (tj. píliť tangenciálne k letokruhom,aby sa odhalila cenná kresba dreva). Píla Wood-Mizer poskytuje krásny rez s tenkou reznou škárou len 2mm, čo redukuje odpad. Hotové, čerstvo napílené kusy boli nádherné, s minimálnym zvlnením a nepatrnými stopami po pílovom páse, čo následne umožnilo ušetriť čas pri zarovnávaní a ďalšom spracovaní.

 

 

Ako u všetkých stromov dlho žijúcich v Londýne, zvlášť tých, ktoré přežili druhú svetovú vojnu, obsahoval i platan na Eric Street malé množstvo kovových častíc. Stromu sa síce vyhli šrapnely, ale dostal se doň ostnatý drôt a klince, ktoré boli hlboko zapustené. Stret s jedným z nich poškodil pílový pás a viedol k hrubšiemu rezu, ale zvládli to s troma výmenami pásu.

 

 

Píla Wood-Mizer pracovala bez ťažkostí celý deň a vyrobila vyše 60 fošní hrubých 32 mm, 38 mm a 150 mm v celom rade šírok a dĺžok. Všetky boli úhľadne poukladané do hranice. Aby vyschlo na vzduchu, musí drevo ostať pod prístreškom aspoň rok.

 

 

Keď na tie dosky pozriete, ľahko si predstavíte konferenčné stolíky, stoličky, jedálenské stoly, police na knihy a pôvabný materiál s prekrásnou, veľmi jemnou a nezameniteľnou filigránskou kresbou. Starý platan z Eric Street započal svoj druhý život!

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!