Obyvatelia Porýnia používajú pílu LX50 na záchranu dreva poškodeného kôrovcom

Obyvatelia Porýnia používajú pílu LX50 na záchranu dreva poškodeného kôrovcom

Malá píla na vašom pozemku vám pomôže zachrániť cenné drevo a spríjemní život tak, že vám vyplní dni zaujímavou prácou.

V nemeckom Porýní, neďaleko Beverthalskej priehrady, leží malebné mestečko Wipperfürth. Už vyše 50 rokov tu žije Thomas Paffrath so svojou rodinou. Vyučil sa za záhradníka a záhradného architekta a od roku 2004 sa stará o technickú údržbu okolo trafostaníc veľkých energetických spoločností. Zabraňuje, aby územie zarastalo stromami, ktoré by mohli ohroziť elektrické vedenia.

 

 

Okrem 40. hektárov polí a lúk vlastnia Paffrathovci aj približne 5 hektárov lesa. Podobne ako mnoho iných lesov v Nemecku aj tento les nedávno napadol kôrovec. Teraz sú Thomasove lesy plné mŕtvych stromov.

 

Čo robiť s drevom, ktoré napadol kôrovec? Použiť ho ako palivové drevo? Na to je príliš cenné a okrem toho je palivového dreva na trhu viac než dosť.

 

Vďaka ich priateľovi, ktorý takmer 30 rokov vlastní pílu Wood-Mizer, sa objavilo riešenie: Zaobstarajte si vlastnú pílu a premeňte hmyzom poškodené drevo na cenný stavebný materiál.

Potom ako starostlivo preštudoval katalóg Wood-Mizer, pozrel si videá na internete a po niekoľkých dlhých debatách s kamarátom o pílení, sa Thomas rozhodol pre pílu LX50 s elektromotorom, ktorú kúpil koncom roku 2019. Píla vylepšená o dva ďalšie segmenty lôžka, ktoré predlžujú reznú dĺžku na 6,76 m, je inštalovaná v starej stodole rodiny Paffrathovcov a pracuje takmeř každý deň 4 až 6 hodín.

 

 

Samotný Thomas však na píle nepíli, to je práca Joachima-Ferdinanda Briedena, ktorého Thomas zo žartu volá „riaditeľ píly“.

Joachim odvádza na píle skvelú prácu, ale kto by si myslel, že na píle trávi priveľa času, dozvie sa od miestnych vo Wipperfürthe, že príroda sa v Porýní nikam neponáhľa, že práca sa má robiť s radosťou a s chuťou, teda bez náhlenia a stresu. Táto myšlienka je pre Thomasa i Joachima veľmi dôležitá, pretože píliť drevo je pre nich ešte stále koníček a tak by to malo aj ostať. Koníček, ktorý jemu i jeho „riaditeľovi píly“ prináša množstvo radosti.

 

 

Kmene pília na dosky a trámy, ktoré používajú hlavne na opravy vlastných stavieb alebo na predaj ako stavebné rezivo. Postavili už prístrešok pre auto a vyrobili drevené obloženie na rekreačný dom v Nizozemsku. Namiesto aby kupovali drahé stavebné materiály v obchodoch alebo drevospracujúcich firmách, radšej si ich sami vyrábajú z vlastného dreva. Aké pílové pásy sú najlepšie na pílenie dreva poškodeného kôrovcom? Thomas a Joachim sú presvedčení, že na pílenie suchého dreva je najvhodnejší pílový pás Wood-Mizer s profilom zubov 7/34.

 

 

Zákazníci k nim prichádzajú aj z radov poľovníkov, pretože drevo napadnuté kôrovcom sa používa na stavbu loveckých posedov a kŕmeľcov. Dvojica rozdáva aj piliny, ktoré susedné stajne používajú ako podstielku.

 

Thomas a jeho riaditeľ píly majú na niekoľko budúcich rokov dostatok zákaziek a plánov na pílenie dreva. Neustále prichádzajú s novými nápadmi a projektmi, pretože píla LX50 sa stala neoddeliteľnou súčasťou ich života a prináša im úžitok i potešenie.

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!