Dobrodružstvá Robínie v jednej európskej krajine

By Wood-Mizer, Europe

Sawing black locust in Hungary

 

Začiatkom XVII. storočia, sto rokov potom, ako Kolumbus otvoril cestu do Ameriky, v európskych záhradách začal dopyt po exotických amerických rastlinách a v roku 1601 záhradník francúzskeho kráľa Henricha IV. zasadil malú priesadu agáta bieleho. Dnes je to vo veku 415 rokov najstarší strom v Paríži.

Robinia pseudoacacia – ako znie meno druhu – je úžasný, rýchlo rastúci strom s ročným priemerným prírastkom 20-30 cm. Znáša suché počasie, vytvára silný koreňový systém, čo sa dá využiť na spevnenie piesčitej pôdy, svahov a okrajov železničných tratí. Najzaujímavejšie využitie agáta je v drevovýrobe. Drevo agáta bieleho je trvanlivé ako dub, ale jeho chemické vlastnosti umožňujú využívať ho pod holým nebom bez impregnácie. Trvanlivosť, životnosť a ohňovzdornosť robia z agáta skvelý ekologický materiál na stavbu mostov, na železničné podvaly, podlahy, terasy, záhradný nábytok a rôzne stavebné prvky – všade, kde sa pod holým nebom používajú drevené konštrukcie.

Aby sme sa dozvedeli viac o týchto aplikáciách, stretli sme sa s pánom Gáborom Erdélyim, výkonným riaditeľom maďarskej spoločnosti Robinia Group KFT.

 

 

"Naša firma spracováva výlučne drevo agáta bieleho", hovorí pán Erdélyi. "Ak vezmeme celú Európu, ide o obrovský trh, stámilióny zákazníkov. V minulosti tento dopyt pokrývalo rezivo z tropických drevín, čo bolo relatívne lacné, avšak... Svet sa zmenil, do popredia sa dostali enviromentálne otázky a pretože je jasné, že ťažba v dažďových pralesoch nie je ekologická, Európania sa rozhodujú v prospech miestneho agáta, ktorý je priateľskejší k životnému prostrediu. A sú pripravení zaplatiť o niečo viac v porovnaní s tropickými drevinami."

 

 

"Veľkým prínosom pre rad našich výrobkov sú produkty z dreva pre deti ako detské ihriská", pokračuje pán Erdélyi. "Ľudia v Európe ochotne vynakladajú peniaze na deti a postaviť detské ihrisko je skutočne zaujímavá vec, lebo na jednej strane to vyžaduje kreativitu a na druhej strane musí byť návrh pre deti absolútne bezpečný. Keď sa spýtate na názor detí, vždy budú voliť hračky z dreva, lebo je to pre človeka skutočne priateľský materiál."

 

 

"Aby bola firma stabilná, musí stáť na viacerých nohách", pokračuje pán Erdélyi. "Diverzifikácia, keď sa firma zaoberala rôznymi druhmi podnikania, bývala populárna a táto myšlienka fungovala pred 20 rokmi. Dnes, aby ste boli najlepší v tom, čo robíte, potrebujete vylepšovať a konsolidovať úsilie vo všetkých oblastiach a predovšetkým v ľudských zdrojoch a invencii."

"Naše podnikanie rozvíjame cez širšiu ponuku, akú môže zákazník dostať kdekoľvek inde", hovorí pán Erdélyi. "Mám na mysli dodatočné služby, dizajn, dopravu, inštaláciu drevených konštrukcií a poradenstvo."

"Často uvádzam príklad s mäsiarom. Ako by mohol uspieť mäsiar, ktorý by sa rozhodol predávať len stehná a zvyšok prasaťa by len tak zahodil? Myslím, že taký hlúpy mäsiar neexistuje", smeje sa pán Gábor Erdélyi. "Rovnaké pravidlá platia u dreva. Kmeň sa má celý na 100% spracovať do hodnotných výrobkov."

Nasledujúc túto strategickú myšlienku kúpila Robinia Group začiatkom roku 2016 pásovú pílu Wood-Mizer LT70 s diaľkovým ovládaním, dopravník na nakladanie guľatiny a prepravný systém na dokončené rezivo.

 

 

"Prečo sme si vybrali Wood-Mizer?" pokračuje pán Erdélyi. "Agátové lesy sa rozprestierajú na juhozápade a severovýchode Maďarska a naša spoločnosť je umiestnená v strede. Pri pílení kmeňov máme možnosť nakupovať guľatinu bez predchádzajúceho triedenia, čo znamená, že surovina nás vychádza lacnejšie. S pílou Wood-Mizer prakticky nie sme obmedzení rozmermi guľatiny, lebo tento stroj je schopný píliť priemery až do 1 m."

Táto pásová píla používa na pílenie dreva najtenší možný pílový pás

"Druhý dôležitý faktor je, že Wood-Mizer používa najtenší pílový pás v piliarskej technológii", zdieľa svoj názor pán Erdélyi. "To znamená menšiu spotrebu energie, menej pilín a väčšiu výťažnosť. Toto je pri spracovaní agátu rozhodujúce, lebo obvyklý priemer kmeňov je 20-30 cm, výnimočne 40-50 cm. Také tenké kmene sa môžu efektívne píliť práve tenkými pílovými pásmi. A tenké pílové pásy sú samé o sebe lacnejšie. Všetky tieto úspory sú pre malé spoločnosti veľmi dôležité, čo vedie k zníženiu konečných nákladov pre zákazníkov."

"V ostatných rokoch Wood-Mizer ako výrobca uskutočňuje výrazný vývoj. Ohlasy na pásové píly Wood-Mizer sú veľmi dobré. Preto to bola pre nás úplne presvedčivá investícia. Cena bola v poriadku a napokon ani nehrala veľkú rolu, pretože hlavná vec je udržateľná prevádzka a nízke výrobné náklady".

 

 

"Teraz sú v Maďarsku dobré podmienky pre malé a stredné podnikanie", pokračuje pán Erdélyi. "Vláda je silne presvedčená, že ekonomika postavená na veľkom počte malých spoločností je stabilnejšia a pre malé podniky je vytvorené dobré podnikateľské prostredie. Získať úver na kúpu zariadenia na 10 rokov s úrokom 2% ročne bez drahých bankových garancií, bez dodatočného externého poradenstva, ako to bolo aj v našom prípade, je dnes v Maďarsku bežná prax."

"Na oplátku sa snažíme plniť aj sociálne funkcie a pomáhať štátu nielen odvádzaním daní", hovorí pán Erdélyi. "Napríklad spolupracujeme s výchovno-nápravným systémom. Vytvorili sme 30 pracovných miest pre väzňov, ktorí ochotne pracujú v našej výrobe."

 

 

Nedávno bol v Európskej únii vytvorený katalóg invazívnych druhov, t.j. zoznam rastlín, mikroorganizmov a zvierat, ktoré nie sú v európskom prostredí pôvodné. Doviezli ich ľudia z iných kontinentov a vývoj týchto druhov potenciálne ohrozuje biodiverzitu v Európe.

Pretože Robinia pseudoacacia má pôvod v Severnej Amerike, objavila sa na zozname invazívnych druhov spolu s odporúčaniami, ako predísť jej expanzii. To vyvolalo živú diskusiu v maďarských masmédiách.

"Agát biely je tak hlboko integrovaný do života Maďarov, — v skutočnosti sa nepoužíva len v stavebníctve a drevovýrobe, ale aj ako palivové drevo, vo farmakologických prísadách, vzhľadom na bohaté okvetenie je nepostrádateľný vo včelárstve a výrobe medu — že sa dokonca vynorila myšlienka premenovať ho na Robinia hungaricum, až natoľko považujú tento strom za dôležitý pre maďarskú ekonomiku", hovorí pán Erdélyi.

 

 

Zaujímavý dôsledok tejto publicity je, že o výrobky z agátového dreva sa začali zaujímať i zahraniční spotrebitelia. Na webových stránkach Robinia Group sú informácie o mnohých projektoch realizovaných spoločnosťou: detské ihriská, terasy, drevené podlahy, lavičky, atď. A medzi inými aj tri veľké medzinárodné projekty.

"Projekt strechy štadióna v Letzigrunde bol pre našu spoločnosť kľúčový, lebo to bol prvý projekt takého veľkého rozsahu", hovorí pán  Erdélyi. "Jeho história začala, keď Rakúsko a Švajčiarsko získali možnosť usporiadať v roku 2008 futbalové majstrovstvá Európy. Bolo nevyhnutné zastrešiť štadión v Letzigrunde. Jediný problém bol nájsť vhodné drevo."

Je samozrejmé, že hlavná požiadavka na strechu je trvanlivosť, ale v neposlednom rade hrali úlohu faktory ako protipožiarna bezpečnosť a estetika. Nakoľko strešné panely sú vystavené vonkajšiemu prostrediu, menej odolné druhy dreva boli ihneď zamietnuté. Čoskoro bolo jasné, že požiadavkam trvanlivosti zodpovedá len niekoľko tropických druhov a agát.

"Našťastie aj Švajčiari venujú zvláštnu pozornosť životnému prostrediu a použiť tropické drevo bolo pre nich vzhľadom na spôsob jeho ťažby neprijateľné."

"Dalo to dosť veľa práce, celkom sme položili 210 kilometrov (asi 20 kamiónov) reziva", hovorí pán Erdélyi.

Čoskoro navštívil spoločnosť Robinia Group slávny architekt Daniel Libeskind, aby sa podieľala na stavbe obchodného centra neďaleko Bernu. 30.000 štvorcových metrov drevených obkladov bolo vyrobených z agátových panelov spojených špeciálne navrhnutými spojmi. Krátko po dokončení tohto projektu zavolal Daniel Libeskind Robinia Group, aby vybavila dreveným obkladom Kongresové centrum v belgickom meste Mons, ktoré bolo európskym hlavným mestom kultúry v roku 2015.

Takto sa krok za krokom stala Robinia hungaricum populárna aj mimo Maďarska a aktivity Robinia Group zaznamenali mimoriadne zaujímavé a ziskové projekty.

Avšak pán Erdélyi verí, že "zisk nemá byť cieľom podnikania."

"Môže byť meradlom vašej práce a cestou k realizácii vašich snov, ale nie cieľom," hovorí.

Pán Gábor Erdélyi, výkonný riaditeľ Robinia Group KFT, verí, že zisk nemôže byť cieľ, ale iba spôsob ako merať úspech a uskutočňovať vaše sny

Nuž, ak je tak, želáme spoločnosti Robinia Group KFT viac splnených snov!

Ďalšie informácie:
www.robiniagroup.hu

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!