Piliarstvo pre výrobu drevených dverí v Indonézii
Značky
Stredná Jáva, ostrovná provincia v Indonézii, je centrom drevospracujúceho priemyslu, ktorého výrobky sú známe ďaleko za hranicami tejto krajiny.
Spoločnosť PT Bogowonto Primalaras so sídlom v hlavnom meste Strednej Jávy, Semarangu, založili v roku 2000 ako výrobcu drevených komponentov. Postupnými investíciami do vybavenia a inovatívnych riešení sa spoločnosť rozrástla na významného výrobcu vysoko kvalitných drevených dverí a svoje výrobky dodáva do Európy, USA, Austrálie i na miestne trhy. Dnes sa spoločnosť Bogowonto Primalaras špecializuje na drevené vonkajšie aj interiérové dvere z masívu či polomasívne i protipožiarne dvere s mesačnou výrobnou kapacitou vyše 25 000 kusov.
"Vykonávame tu všetky operácie pri spracovaní dreva," hovorí šéf výskumu a vývoja Kawabe Dwi Hatmojo. "Začíname vyťažením kmeňov, pokračujeme triedením materiálu v našom drevosklade, porezom, potom sušením dreva a výrobou dielov. Potom nasleduje montáž, lakovanie a balenie."
Za vyše 20 rokov svojej histórie nazbierala spoločnosť Bogowonto Primalaras bohaté skúsenosti so spracovaním tropického dreva. Spoločnosť začala v roku 2001 spracovávať drevo Bangkirai a postupne pridala miestne dreviny, ako sú meranti, kempas, merbau, biely dub, borovica, teak, orech a jelša. Tieto dreviny sú obľúbené na celom svete pre svoje vynikajúce vlastnosti vrátane krásnej hustej štruktúry bez dutín a inklúzií, ktorá je nevyhnutná pre konštrukciu masívnych dverí. Drevo je tiež veľmi trvanlivé, odolné proti hnilobe a hmyzu. Niektoré druhy, ako napríklad teak, nehoria, čo je kľúčové pri výrobe protipožiarnych dverí.
"Všetko drevo, ktoré spracovávame, pochádza z legálnej ťažby a udržateľných lesov," hovorí pán Kawabe.
Na spracovanie tropických drevín potrebujete píly, ktoré zabezpečia požadovanú produktivitu a vysokú výťažnosť tak, aby sa na piliny premenilo len minimálne množstvo cenného dreva.
"O spoločnosti Wood-Mizer sme sa po prvýkrát dozedeli cez internet," pokračuje pán Kawabe. "Potom sme našli dalšie informácie na YouTube. A neskôr sme získali skúsenosti od našich partnerov, ktorí už zariadenie Wood-Mizer prevádzkovali."
"Uvedomili sme si, že značka Wood-Mizer má dobrú históriu. Mám tiež pocit, že kvalita strojov Wood-Mizer je lepšia a ich sortiment širší ako u konkurencie," vysvetľuje pán Kawabe.
"Na základe zhromaždených informácií sme sa rozhodli, že pásové píly Wood-Mizer LT40 a SVS budú pre našu výrobu tou najlepšou voľbou."
Spoločnosť Wood-Mizer založená v roku 1982, je svetovou jednotkou v technológii pásových píl. Výrobné centrá spoločnosti v USA a Európe vyrobili už vyše 100 000 píl, ktoré sú dnes v prevádzke na šiestich kontinentoch. Významnú časť týchto strojov predstavuje model píly LT40. Čím je píla LT40 taká výnimočná?
"Technológiou úzkej reznej škáry!" – odpovedajú zástupcovia spoločnosti Wood-Mizer v Indonézii, pán Richard Soegitano a pán Kenny Rahardo, jednohlasne.
"Píly Wood-Mizer používajú tenké pílové pásy, ktoré vytvárajú v dreve reznú škáru úzku len 2 mm. To znamená, že v porovnaní s inými spôsobmi pílenia možno získať viac materiálu a menej pilín z každého kmeňa," vysvetľuje Richard Soegitano.
"Vzhľadem na vyššiu výťažnosť o jednu dosku z každého kmeňa, a to popri vysokých nákladoch na tropické drevo, je to pre spoločnosť Bogowonto Primalaras významná úspora," dodáva Kenny Rahardo.
"Vybrali si horizontálnu pásovú pílu LT40 Remote. U tohto stroja ovláda všetky funkcie zo samostatného ovládacieho panela jediný operátor. Diaľkové ovládanie pozitívne ovplyvňuje celkovú produktivitu píly, pretože obsluha pracuje s väčším komfortom a menej sa unaví," poznamenáva Kenny Rahardo. "Kmene pílime na píle LT40, a potom dosky omietame na vertikálnej píle SVS," vysvetľuje pán Kawabe. "Vidíme, že s pilami Wood-Mizer dosahujeme výbornú kvalitu dreva a skvelé výsledky vo výťažnosti."
Zásoba kmeňov na niekoľko hodín práce je uložená na plošine pre kmene vedľa píly LT40 a pomocou hydraulických ramien stroja sa kmene jeden po druhom nakladajú na lôžko píly. Potom obsluha pomocou hydraulického systému kmeň vyrovná a zabezpečí ho centrálnym upínaním. Požadovaná hrúbka dosky sa naprogramuje na ovládacom paneli pomocou elektronického zariadeniaí Setworks – Pracovné nastavenie. Obsluha zapne motor a rezná hlava začne z kmeňa odrezávať dosku. Keď sa hlava vracia, odsunie odpílenú dosku z píly. Operácia pokračuje, kým kmeň nie je úplne popílený.
Z píly LT40 idú neomietnuté dosky k jednoduchej vertikálnej píle SVS, ktorá je vybavená valčekovými stolmi na vstupné podávanie a výstupné odoberanie materiálu. Jeden pracovník podáva neomietnutú dosku do stroja a druhý berie hotové omietnuté rezivo a ukladá ho na kopu. Na provádzke píly sa celkom podieľa päť osôb.
"Z hľadiska bezpečnosti je najdôležitejšie, že používanie strojov Wood-Mizer nám pomáha zachovávať zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov," zdôrazňuje pán Kawabe. "Wood-Mizer vyrába najmodernejšie zariadenia, ktoré sú oveľa bezpečnejšie ako tradičné píly. Čo se týka popredajného servisu, nemáme žiadne problémy. Miestna pobočka Wood-Mizer s nami naďalej aktívne spolupracuje."
Wood-Mizer vyrába nielen piliarske zariadenia, ale aj pílové pásy a rezné nástroje. Pretože obe píly v Bogowonte používajú úzke pílové pásy, sami si robia údržbu pásov pomocou ostričky a rozvodky Wood-Mizer. Na pílenie tvrdých tropických drevín ponúka spoločnosť špeciálny pílový pás s profilom zubov 4/34 a pílové pásy s profilmi 7/34, 7/39 a 7/47 určené na pílenie hustých tvrdých drevín na pílach s výkonnými motormi. Všeobecne platí, že pri spracovaní tvrdého dreva by mal byť nastavený minimálny rozvod zubov "ľavý-pravý-rovný". Pravý a ľavý zub slúži na pílenie dreva, kým rovný zub odstraňuje piliny z reznej škáry.
"V súčasnosti je denná kapacita našej píly približne 20 metrov kubických, čo je optimálny objem potrebný pre výrobu 25 000 dverí mesačne."
"Jedným z charakteristických znakov spoločnosti PT Bogowonto Primalaras je, že vždy uprednostňujeme kvalitu výrobkov," hovorí pán Kawave. "Naša spoločnosť je držiteľom certifikátu ISO 9001-2015 a drevo získava zo zdrojov s certifikátmi SLVK a FSC©. Snažíme sa udržiavať vysoké kvalitatívne štandardy."
"Do budúcnosti plánuje spoločnosť PT Bogowonto Primalaras výrobu ešte viac inovovať. Chystáme sa automatizovať operácie a zvýšiť našu efektivitu."
Indonézia, ktorá je štvrtou najľudnatejšou krajinou na svete a ktorej 60 % územia je zalesneného cennými druhmi drevín, dosiahla v posledných desaťročiach pokrok v rozvoji dlhodobo udržateľného lesného hospodárstva. Drevospracujúce spoločnosti, ktoré používajú inovatívne postupy a efektívne zariadenia ako Bogowonto Primalaras, prispievajú k zachovaniu indonézskeho zeleného pokladu, ktorý je vlastne hodnotou pe celú planétu.
***