Piliarstvo s pílou Wood-Mizer LT40 na panstve Balmoral v Škótsku

By Wood-Mizer, Europe

Sawmilling at Balmoral Estate in Scotland with Wood-Mizer LT40 Sawmill

 

Hrad Balmoral je sídlom škótskej kráľovskej rodiny od roku 1852, keď ho pre kráľovnú Viktóriu získal princ Albert. Podľa tradície sa každý ďalší majiteľ panstva osobne zaujíma o jeho prevádzku a zveľaďovanie. Spoločnosť Balmoral Estate nedávno kúpila mobilnú pílu Wood-Mizer LT40 WIDE, aby mohla efektívne udržiavať lesy a zelené plochy v okolí zámku.

K hradu Balmoral patrí rozľahlé panstvo v škótskom grófstve Aberdeenshire a je sídlom britskej královskej rodiny. Jeho história siaha až ku koncu 14. storočia. V súčasnosti sa rozkladá na ploche približne 20 000 hektárov, vrátane tetrových vresovíšť, lesov a ornej pôdy ako aj obhospodarovaných stád jeleňov, dobytka Highland, ovcí a poníkov. Verejnosti ponúka aj prístup k rybolovu a pešej turistike. Zámocký areál a záhrady sú verejnosti otvorené každý deň od apríla do konca júla, potom na zámok prichádzajú členovia kráľovskej rodiny na svoj každoročný pobyt.

 

 

Panstvo zahŕňa 3 000 hektárov lesov s ročnou ťažbou 6 000 až 10 000 ton dreva. Drevo na hrade a panstve bohato využívajú už od dôb kráľovnej Viktórie. Väčšinu tohto dreva predávajú miestnym pílam a časť sa spracuje na mieste pre stavby a opravy. Menej kvalitné drevo sa spracuje na palivové drevo pre hrad a ďalšie domy panstva, časť sa štiepkuje na palivo do kotla na biomasu.

Na údržbe panstva sa podieľa 50 zamestnancov na plný úväzok a ďalších 100 sezónnych pracovníkov. Lesnícky tím má za úlohu vysádzať mladé stromčeky, starať sa o rastúce plantáže a zaisťovať stály prísun palivového dreva.

"Pracujem tu už vyše 30 rokov a mám na starosti každodenný chod lesníckeho oddelenia," hovorí Joe Maclugash, lesný správca Balmoral Estate. "Moje povinnosti zahŕňajú celý rad činností, od výrubu stromov, cez upratovenie po veternej smršti, stavbu oplotení, rozoberanie starých konštrukcií až po opravovanie ciest."

 

 

"Vydal som sa v otcových šľapajách a stal sa lesníkom," spomína. "Práca v lese ma baví, pretože ma upokojuje. Vždy keď príde zlý deň, môžem si nájsť pokojné miesto s peknou krajinou, kde si odpočiniem. To pri práci v kancelárii nenájdete." 

Joe začal svoju lesnícku kariéru v roku 1981 ako obsluha motorovej píly a postupne sa vypracoval na samostatne zárobkovo činného špecialistu v západnom Škótsku. Potom, ako sa presťahoval na východ, pracoval na jednom z miestnych panstiev, až napokon asi pred 30 rokmi postúpil na Balmoral Estate ako lesný robotník. "Tu som sa venoval rôznym prácam, napríklad práci s motorovou pílou, šoférovaniu traktoru, navijáku, šmykovaniu a piliarskym prácam, ktoré ma odvtedy bavia."

Na panstve Balmoral bola píla poháňaná vodnou turbínou z roku 1927. V roku 2005 turbínu zrekonštruovali, aby bola dostatočně výkonná a mohla vyrábať elektriku pre verejnú energetickú sieť. Pred kúpou píly Wood-Mizer bola predošlá píla na panstve prevádzkovaná pomocou obrovskej kotúčovej píly s vymeniteľnými zubami. "Takzvaná yankee píla vtedy eliminovala nutnosť vyberať kotúč zo stroja zakaždým, keď ste chceli píliť iné drevo," vysvetľuje Joe. "Nebolo to celkom bezpečné, pretože s kmeňmi ste museli manipulovať ručne. Podávať materiál vyžadovalo veľa úsilia a museli ste byť opatrní, pretože píla mohla kmeň odraziť naspäť."

 

 

"Jeho Veličenstvo kráľ Karol sa osobne zaujíma o správu panstva, najmä o zelené plochy s lesmi, záhradami a lúkami. Využívame drevo na rôzne projekty a nechceme ho kupovať inde. Prevažne využívame mäkké drevo, ako je borovica, duglaska, ušľachtilá jedľa alebo smrek sitka," vysvetľuje Joe. "Balmoral Estate tvoria prevažne zmiešané ihličnaté lesy s prímesou listnatých drevín. Niektoré časti sú komerčnou lesnou oblasťou, niektoré užitkovými lesmi a niektoré patria do chránenej oblasti na West End, ktorú iniciovala kráľovná Viktória." Lesné plochy sú kultivované novými stromami - za každý vyrúbaný strom vysadí Joe približne 5 nových.

Joe a jeho priatelia piliari sa o výrobkoch Wood-Mizer dozvedeli pred rokmi, keď ich stará píla prestala fungovať a museli si dať vykonať nejaké práce od externého mobilného piliara. "Myšlienka pracovať s vlastnou mobilnou pílou sa nám zapáčila, hoci trvalo istú dobu, než Jeho Veličenstvo kráľ pochopil výhody píly a schválil naše odporúčanie kúpiť pre panstvo pílu Wood-Mizer," vysvetľuje Joe. "Mobilnú pílu Wood-Mizer LT40 WIDE sa nám podarilo kúpiť na veľtrhu APF v roku 2022 s pomocou Keitha Threadgalla, škótskeho obchodného zástupcu firmy. Keith nám kedykoľvek ochotne pomáha, keď máme s obsluhou píly problém. Práca na píle ma baví, aj keď sa ešte stále učím, takže Keithovi občas zavolám s nejakou hlúpou otázkou."

 

 

"Snažili sme sa kráľa presvedčiť, aby nám kúpil pílu LT40 WIDE, pretože má dobrú konštrukciu a ľahko sa ovláda. Zástupcovia spoločnosti Wood-Mizer UK nám poskytujú veľkú podporu a oficiálne online zdroje sú plné užitočných informačných materiálov. Zatiaľ sme pílu použili na panstve na niekoľkých projektoch - práve sme renovovali most a popílili drevo pre oddelenie poľovníctva, ktoré sa pripravuje na sezónu odstrelu tetrovov. Čoskoro sa pustíme do stavby prístavby jedálne pri hrade," pokračuje Joe.

Spolu s pílou LT40 WIDE používa Joe zariadenie Wood-Mizer na údržbu pílových pásov, ktoré slúži na ich ostrenie. Rád by rozšíril piliarsku dielňu o omietačku EG300, aby mohol rýchlo a efektívne odstraňovať kôru z hrán dosiek.

 

 

Wood-Mizer LT40 je legendárna píla, ktorá spôsobila revolúciu v premene guľatiny na rezivo. Za vyše 40 rokov svojho pôsobenia na trhu preukázala svoju všestrannosť, výkonnosť a spoľahlivosť takmer vo všetkých kútoch sveta. Dnes ju Joe so svojím tímom piliarov môže voľne premiestňovať po panstve a ľahko píliť kmene na dosky, hranoly a trámy potrebné na ich projekty. Píla LT40 je presná a spoľahlivá píla, ktorá vydrží roky a prináša zisk každý deň.

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!