Piliarstvo, výroba syrov a farmárstvo v slovinských Alpách

Sawmilling, Cheese Making, and Farming in the Slovenian Alps

 

Danilo Bončina žije v dedine Čadrg neďaleko Tolminu, ktorý leží v nadmorskej výške 700 m. Danilovo hlavné zamestnanie je poľnohospodárstvo a agroturistika na jeho farme PRI LOVRČU, kde chovajú hospodárske zvieratá a spracovávajú mlieko vo vlastnej mliekárni. "Srdečně vás pozývame na návštevu obce Čadrg, kde si môžete vychutnať čerstvý vzduch a ticho. Naše farma má dve hosťovské izby pre 4, resp. 5 osôb. Môžete si objednať aj sobotný alebo nedeľný obed a navštíviť našu mliekareň."

 

 

Farma sa dedí z generácie na generáciu. Hlavný zdroj príjmov z farmy je mliekareň, kde sa vyrába obyčajný syr s názvom tolminc.

"Tradícia výroby syrov začala pred mnohými rokmi, keď vznikla naša dedina. Syr sa pripravoval na jedenie a vyrábal i používal sa doma. Dávnejšie sa syr nedal prevážať, až kým nepostavili cestu, po ktorej sa syr vozil do údolia a začal sa predávať po celom Slovinsku i do zahraničia."

 

 

"Naše živobytie závisí hlavne od syrov a úrody, ktorú využívame pre vlastnú potrebu a pre našich hostí, pretože máme dve hosťovské izby. Predávame iba prebytky syrov."

Danilo však nedávno začal s piliarskou výrobou, pretože lesy v regióne sa využívajú hlavne na zber a ťažbu dreva.

Danilo a jeho rodina si kúpili pílu Wood-Mizer LT15, aby mohli postaviť novú stajňu. "Rozhodli sme sa kúpiť pílu, ktorá sa bude ľahko používať a bude čo najužitočnejšia. Premýšľali sme zadovážiť si pílu Wood-Mizer a po šiestich mesiacoch sme ju kúpili a uviedli do prevádzky. Zostaviť pílu trvalo len asi hodinu a od tej chvíle sme mohli začať rýchlo píliť, a to s kvalitnými výsledkami."

 

 

"Montáž bola ľahká, píla je mobilná a je poháňaná elektrinou alebo dieselovým motorom. Všetko drevo, ktoré sme potrebovali na stavbu novej stajne, sme v podstate popílili na našej píle."

Píla sa stala nedeliteľnou súčasťou ich každodenného života. Ako vysvetľuje Danilo, "píla je v prevádzke prakticky neustále. Pílime na nej drevo pre vlastnú potrebu a niekedy aj pre susedov. Popíli akýkoľvek tvar kmeňa, či už je hrubý alebo tenký, rovný alebo zakrivený. Susedia k nám často privezú svoje kmene ráno a my máme do popoludia hotové dosky."

 

 

Vďaka píle môže byť Danilo prospešný nielen svojmu vlastnému hospodárstvu, ale i ľuďom v okolí, ktorým dodáva drevo a ďalšie piliarske služby. "Jediné, čo ľutujeme, je, že sme si ju nezadovážili skôr, pretože je naozaj všestranná, robí kvalitný rez s menším odpadom a ľahko sa obsluhuje."

Viac informácií o farme PRI LOVRČU:  www.prilovrcu.si

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!