Porez dubu pílou Wood-Mizer LX50 v Holandsku

By Betty Morsinkhof, Netherlands

Houtzagerij Otten

 

Bob Otten prevádzkuje v holandskej obci Lutten vlastnú pílu (s holandským názvom Houtzagerij Otten). Pre tohto remeselníka, veľmi zanieteného pre svoju prácu, neexistuje lepšie drevo ako dub. Svoje dni trávi prácou vonku: "Sú ľudia, ktorí sa proste nedajú udržať doma... Ja k nim patrím," prezrádza Bob. Dub je ideálny na výrobu autentických senníkov, vidieckych stodôl, tradičných strešných krovov a ďalších výrobkov. Bob Otten dohliada na celý proces - od výrubu stromov, cez pílenie až po stavbu.

Pri príchode na farmu Otten vás hneď upúta jedna vec - robustná dubová stodola na seno, kde žijú vo voľnom výbehu daniele a hydina. "Dub je najkrásnejšie drevo na svete," tvrdí Bob. "Má teplý, luxusný vzhľad a dlhú životnosť. Dub v sebe nesie určitú exkluzivitu. A áno, má svoju cenu. Ale vybraná skupina ľudí si dub váži a vedome si tento druh dreva vyberá."

 

 

Cesta k profesii

Bob Otten sa pôvodne vyučil za záhradníka. Jeho otec, ktorý zároveň prevádzkoval vlastné lesné hospodárstvo, si všimol jeho talent pre prácu s dubom. "Požiadal ma, aby som nastúpil do firmy. Museli sme spolu pracovať aspoň rok, hoci sa to jednému z nás nepáčilo. To bola jeho podmienka," smeje sa Bob. "Pre mňa to znamenalo tri dni práce v lese ako strojník. A dva dni pílenia a stavania s otcom." Keď raz jeho otec kúpil šaržu gulatiny, konkrétne dubu, rýchlo sa ukázalo, že Bob je pre tento druh práce ako stvorený. "Ak raz objavíte vášeň pre drevo, už nikdy vás neopustí. Môj otec to samozrejme od začiatku dobre vedel. A presne to sa stalo aj mne."

 

 

Po otcovej smrti skončilo aj podnikanie v lesníctve. Bob začal pracovať ako samostatný vodič v lesnom hospodárstve. Bola to samozrejme dobrá práca, ale jeho srdce bolo inde - nejviac ho bavilo píliť a stavať. "Vyše roka som pracoval na vozovkách, strihal som trávu pozdĺž krajníc. Pritom som videl prechádzať nákladné autá naložené kmeňmi. Pokušenie silnelo." Keď sa mu s manželkou Gerwine naskytla príležitosť kúpiť dom neďaleko Luttenu, jeho sen se priblížil na dosah. Chcel niečo iné, ako bola vtedajšia drevená kôlňa na pozemku. Samozrejme nakúpil spústu dubových kmeňov na novú kôlňu. A to bol začiatok Houtzagerij Otten.

 

Stať sa piliarom

Bobova manželka Gerwine je nepostrádateľnou súčasťou píly Houtzagerij Otten. Pomáha svojmu manželovi s administratívou, vyrába reklamné brožúry a je aktívna na sociálnych sieťach. Vďaka tomu sa Bob môže sústrediť na svoju veľkú vášeň: naplno píliť a budovať. Bob sa snaží vykonávať celý proces sám: ťažbu dreva, pílenie aj stavbu. K tomu je treba profesionálna piliarska výbava.

Po dlhom premýšľaní sa rozhodol kúpiť pílu Wood-Mizer. "Na nizozemskom trhu je niekoľko značiek píl. Wood-Mizer je síce o niečo drahšia ako ostatné, ale jej kvalita je nadpriemerná," tvrdí Bob. "Gerlo Breukers je distribútor Wood-Mizer v Holandsku, ale ja ho poznám už veľmi dlho. Roky k nám jazdil so svojou mobilnou pílou. Rád som sa okolo píly pohyboval, bolo to úžasné. Od neho som sa naučil umeniu píliť. A samozrejme som bol tiež svedkom kvality jeho píly," vysvetľuje Bob. "Gerlo je praktický človek a vie, o čom hovorí. Bol som presvedčený, že spolu môžeme urobiť poctivý obchod. A to sa aj potvrdilo. Keď niečo nie je v poriadku, môžem mu kedykoľvek zavolať. To nám veľmi pomáha!"

 

 

Pre prevádzku Houtzagerij Otten odporučil Gerlo Breukers stacionárnu pílu Wood-Mizer LX50. "Pre našu prácu táto píla splnila naše očakávania na sto percent," uisťuje Bob. "Môj cieľ nie je jednoduché pílenie. Chcem píliť kmene na dosky a trámy," vysvetľuje. "Píla LX50 je najmenší model radu stacionárnych píl Wood-Mizer. Táto píla nemá hydraulické funkcie. Pripúšťam, že keby ich mala, veci by išli rýchlejšie. Ale ja mám malý obracač na navaľovanie a otáčanie kmeňov. Funguje to celkom dobre. Píla je vhodný stroj na veľkosti kmeňov, ktoré tu spracúvame. Píli veľmi precízne a udržiava presné rozmery. To je pri konštrukciách, ktoré tu vyrábame, nevyhnutné. LX50 nám v ejto chvíli stačí," pokračuje. "Ak sa počet zákaziek v budúcnosti zvýši, bude nutné výrobu rozšířiť. V tom momente by sa vyplatilo uvažovať o väčšej a výkonnejšie píle."

 

Firma Wood-Mizer nedávno modernizovala svoj rad píl LX50, čím vznikli dva nové modely - LX50START a LX50SUPER s najnižšou cenou medzi nízkorozpočtovými pílami na trhu. Dokážu píliť kmene s priemerom až 66 cm. Tieto stroje sa teraz dajú kúpiť online a dodať na jednej palete.

 

Návrat k remeslu

Bob sa svoje remeslo naučil od otca, a to čisto prakticky a baví ho to. Svojimi šikovnými rukami vyrába stoly, ploty, stodoly, senníky a prístrešky. Tradičná práca so spojmi na čap. "Podľa mňa je to spôsob, akým sa má s drevom pracovať," hovorí. Rovnakú techniku používa aj pri tradičných strešných krovoch. "Napríklad pri reštaurátorských prácach na historických poľnohospodárskych usadlostiach. Stále častejšie sa však stretávame s krásnym využitím dubu aj v nových domoch vyššej kategórie."

 

 

"Krásne je, že stodolu staviame od základu priamo na pozemku. Pretože celý proces zvládame sami, umožňuje to lepšie kontrolovať kvalitu. Pracujeme pre stavebné firmy aj súkromé osoby," hovorí. "Ľudia k nám často prichádzajú s konkrétnou predstavou. Spoločne s nimi konkretizujeme ich želania a dôkladne preberáme všetky možnosti. V spolupráci môžeme vytvoriť solídny plán a stavba sa potom realizuje na mieste," pokračuje. "Za jeden, maximálne dva dni je práca hotová. Vždy sa za ňou ohliadnem s hrdosťou." Teší ho aj to, keď ľudia vdýchnu starým stromom zo svojich záhrad druhý život, keď ich popília a z dreva vytvoria napríklad vlastnoručne vyrobený stôl. "Skvelý nápad. Takú prácu robím rád. Neustále túžim po takých výzvach. Táto práca mi prináša nesmiernu radosť."

Foto: Boyd Winters

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!