Spracovanie duba na stroji Wood-Mizer vo Walese 2023

By Wood-Mizer, Europe

Sawmilling Oak with Wood-Mizer Machines at the Welsh Customer Days 2023

 

V roku 2023 se konali každoročné zákaznicke dni spoločnosti Wood-Mizer vo firme Oak Frame Company v Saint Asaph v severnom Walese. Simon Belfield, vášnivý piliar a majiteľ spoločnosti, sa špecializuje na výrobu rôznych výrobkov z dubového a smrekovcového dreva, vrátane hotových chatiek, altánkov, garáží a záhradných prístřeškov ale predovšetkým dubových striech, rámov a konštrukcií. "Práca s drevom ma vždy bavila," hovorí Simon. "Drevo osloví každého. Má toľko možností konečného využitia. Napokon je z toho fenomenálny výrobok."

Simon Belfield mal vždy rád drevo, a tak sa po absolvovaní strednej školy začal venovať výrubu stromov a stolárskym prácam. "S piliarstvom som začal asi pred 30. rokmi u jedného kolegu. Mal by som sa zmieniť o svojom kolegovi piliarovi Daiovi Watkinovi Jonesovi, ktorý mi pri založení podniku veľmi pomohol. Svoju pílu som vtedy postavil na báze veľkej stojanovej kotúčovej píly, ktorú som neskôr v rámci modernizácie nahradil stabilnou pásovou pílou. Pred 13 rokmi som sa presťahoval na svoje súčasné miesto a kúpil si svoju prvú mobilnú pílu Wood-Mizer LT40 Mobile," hovorí Simon.

 

 

Simonova píla LT40 si v tej dobe pri objeme dreva, ktoré denne spracovával, viedla veľmi dobre. Rozhodol sa však zlepšiť svoju produkciu pomocou píly LT70 v kombinácii s podávacou plošinou kmeňov, stolom na triedenie materiálu a omietacou pílou EG300. "Rozhodli sme sa našu dielňu modernizovať piliarskou linkou LT70, pretože má väčšie možnosti ako LT40 a zvládne vyššiu priechodnosť dreva," vysvetľuje Simon. "Na odolnú podávaciu plošinu kmeňov sa vôjde dostatok guľatiny na celú pracovnú zmenu. Rezná hlava a lôžko píly zvládnu väčšie kmene, čo je výhodné pre zákazníkov, ktorí chcú širšie dosky. Za hlavou píly sú tŕne, ktoré stiahnu čerstvo odpílenú dosku na dopravný pás, ktorý ju dopraví k dalšiemu stroju.

Aj omietačka EG300 je dôležitý stroj v piliarskej linke spoločnosti, pretože vyrába dosky s presnými rozmermi. "Teraz beriem dosky z píly a posielam ich k omietačke, ktorá ich rozpíli na požadované rozmery. Potom dosky naskladáme na seba a idú do sušiarne. Je pravda, že piliarsk linka vyžaduje menej práce s manipuláciou, ale na druhej strane zvyšujeme zamestnanosť ďalej na linke, na omietačke, hobľovačke/tvarovačke alebo na zariadení SlabMizer."

 

 

Welšské zákaznícke dni usporiadané spoločnosťou Wood-Mizer a spoluorganizované spoločnosťou Oak Frame Company boli skvelou príležitosťou zistiť, čo je nové v drevospracujúcom priemysle. V Simonovej záhrade sa zišli desiatky návštěvníkov, aby si prehliadli najnovšie stroje a zariadenia Wood-Mizer a zoznámili sa s jeho spôsobmi, ako spracovávať dubové drevo na prvotriedne drevené výrobky. Okrem prezentácie strojov si návštěvníci s kolegami piliarmi a drevármi vymieňali názory a skúsenosti na témy súvisiace s drevom spolu so Simonom Belfieldom a jeho tímom.

"Včerajší deň bol pre nás veľmi rušný, pretože výstavu navštívilo mnoho ľudí," hovorí Simon. "Wood-Mizer predviedol nové stroje a zariadenia, napríklad pôsobivú akumulátorovú pílu LT15 WIDE, ktorá má vo Veľkej Británii práve premiéru, LT15CLASSIC Mobile, LT40 WIDE Mobile s novým, účinným dieselovým motorom s výkonom 25 k, LT70 Mobile s najsilnejším benzínovým motorom G57 a pílovými pásmi širokými 50 mm, ako aj stabilnú pílu LT70 WIDE s diaľkovo ovládanou stanicou, podávacou plošinou  kmeňov a triedičom dosiek."

 

 

Na prezentácii predstavili aj niekoľko ďalších strojov Wood-Mizer zvyšujúcich pridanú hodnotu finálnych výrobkov: MB200 SlabMizer na hobľovanie dosiek, najnovšiu štvorstrannú zarovnávačku/tvarovačku MP280 a osvúá zarovnávačku/tvarovačku MP360. "Nedávno sme na hobľovačke MB200 SlabMizer vyrábali dubové stolové dosky, ktoré sa skvele vydarili. Zakaždým, keď sa chystám rozpíliť novú guľatinu, nemôžem sa dočkať, akú kresbu a štruktúru vo vnútri objavím. Vždy sa mi z toho rozbúcha srdce," priznáva Simon.

"Štvorstranná zarovnávačka/tvarovačka MP360 je skvelý doplnkový stroj k píle, pretože umožňuje rýchle a presné profilovanie širokých dosiek a hranolov," upozorňuje Simon. "Rovnako aj MB200 SlabMizer na povrchovú úpravu drevených plôch so šírkou až 1,4 m a dĺžkou 3,5 m. SlabMizer dokáže to, čo iné stroje nedokážu. So strojom SlabMizer môžete odobrať minimálne množstvo materiálu bez toho, aby ste stratili veľa z hrúbky dosky. Široké dosky a pláty sú veľmi dobre predajné a zákazníci sú ochotní si za tieto prémiové výrobky priplatiť."

 

 

Návštěvníci mohli nakoniec pozorovať ako najnovšia akumulátorová píla Wood-Mizer LT15 píli obrovský dubový kmeň s priemerom 90 cm. Táto píla mala práve premiéru na britskom trhu a už teraz vyvolala v odbore veľkú pozornosť. "Akumulátorová píla LT15 vychádza z dobre známej konštrukcie LT15CLASSIC, ktorá má na takú malú pílu vynikajúce vlastnosti," vysvetľuje Simon. "Je dobre navrhnutá, tichá, užívateľsky priateľská a s úžasnou výdržou batérie. Keby som bol drobný podnikateľ, akumulátorová píla LT15 by mohla byť neoceniteľným nástrojom v mojej dielni."

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!