Škótski piliari vsádzajú pri tvorbe zisku na modernú technológiu Wood-Mizer WB2000

By Wood-Mizer, Europe

Scottish Sawmillers Rely on Modern Wood-Mizer WB2000 Technology to Generate Profit

 

"Škótsko je krásne svojou krajinou, početnými hradmi i nepredvídateľným počasím. Cestovatelia idúci na sever od Edinburghu sa dostanú do Perthu, kde si môžu pomyslieť, že je to posledná bašta civilizácie, ale za horami sa nachádza Inverness. Táto prekvapivo teplá malá časť severného Škótska je vďaka svojmu mikropodnebiu a úrodnej pôde ideálna na pestovanie dobrého dreva," hovorí Ronald Munro Ferguson, majiteľ firmy Novar Sawmill. "Komerčne pestované stromy ako smrek, smrekovec a jedľa sa výborne hodia na stavbu domov a chát. Stále viac ľudí si uvedomuje, že je výhodné stavať z miestneho dreva."

Ronald Munro Ferguson pochádza z rodiny, ktorá sa po generácie zaoberá lesníctvom a piliarstvom. Vďaka tomu, že vyrastal na usadlosti Novar, ktorá sa nachádza iba 20 míľ severne od Inverness a oplýva bohatými lesmi a pastvinami, si Ronald uvedomil hodnotu a krásu škótskej prírody. "Piliarstvom som sa začal vážne zaoberať iba pred 12. rokmi. Práca s drevom mi prináša veľké uspokojenie, a to z mnohých dôvodov - pre jeho vôňu a príjemný pocit na dotyk, aj pre jeho bohaté využitie. Väčšinou napríklad radi pobývame v drevených chatách postavených na škandinávsky spôsob alebo takých, aké sa stavajú v Alpách," zdôrazňuje Ronald. "Raz som sa vo Švédsku zúčastnil kurzu ručného stavania zrubov. Vo firme však využívame najmodernejšie piliarske a drevárske technológie, ktoré poskytuje spoločnosť Wood-Mizer, na výrobu rôznych výrobkov z dreva, vrátane plotov, záhradného nábytku, malých prístreškov a záhradných domčekov."

 

 

Firma Novar Sawmill sa nachádza na pomerne malom pozemku s rozlohou 3 hektáre, pričom lesy sa rozkladajú na takmer 4000 hektároch. "V súčasnosti ťažíme obmedzené množstvo kmeňov. Veľkú časť z toho predávame iným piliarskym podnikom, ale vďaka piliarskej linke Wood-Mizer očakávame, že toto drevo využijeme omnoho viac," dodáva Ronald. "Približne tretinu našich lesov obhospodarujeme ako 'prirodzený súvislý zelený porast', ktorý občas prerežeme a ponecháme na prirodzenú obnovu, kým na zvyšných dvoch tretinách pestujeme komerčne smrek sitkanský, smrek obyčajný, duglasku tisolistú a smrekovec. Vyrúbanú plochu lesa do piatich rokov znovu vysadíme."

V minulosti firma Novar Sawmill predávala ročne vyše 300 prístreškov, ktoré odoberala od iného dodávateľa. Ronald sa však rozhodol túto zmluvu ukončiť a investoval do moderného strojového vybavenia, aby mohol sám vyrábať modulárne prístrešky a záhradné domčeky v oveľa vyššej kvalite.  

 

 

Na píle pracuje sedem ľudí, ktorí používajú najmodernejšie stroje a nástroje, vrátane priemyslovej píly WB2000 s podávacou plošinou na kmene, triediacim stolom a omietacou pílou EG300. Firma prevádzkuje aj zarovnávačku/tvarovačku priemyslovej úrovne, ktorá bude možno už čoskoro rozšírená o ďalšiu, kompaktnejšiu jednotku od spoločnosti Wood-Mizer. "Spočiatku sme pracovali na píle LT70 WIDE Remote zasadenej do výrobnej linky, ale rozhodli sme sa ju predať inej dielni vo Walese a modernizovať našu pílu na WB2000, od ktorej očakávame oveľa vyšší výkon, lepšie rezné schopnosti a väčšiu presnosť," hovorí Ronald. "Máme mnoho veľkých stromov duglasky, ktoré majú 120 rokov, a naši zákazníci nás často žiadajú, aby sme pripravili šesť alebo sedem metrov dlhé trámy. S pílou WB2000 nebude manipulácia s týmto materiálom problém."  

Pri obsluhe píly WB2000 sú potrebné iba dve osoby - jedna ovláda pílu z kabíny operátora a druhá odoberá materiál z triediaceho stola. "Marcinovi, nášmu operátorovi predošlej píly LT70, trvalo len niekoľko dní prejsť na obsluhu píly WB2000. Teraz hovorí, že sa mu s ňou pracuje výborne! Nemusí vôbec vstávať, aby dovidel na kmeň, pretože má naň dobrý výhľad z ovládacej kabíny. Na nakladanie a obracanie kmeňa používa hydrauliku, čím šetrí čas a zbavuje sa stresu. Navyše má k dispozícii niekoľko videokamier, aby mohol zblízka sledovať proces pílenia a ešte mu asistuje kolega, ktorý materiál z linky odoberá," vysvetľuje Ronald.

 

 

Okrem omietačky EG300, ktorú v Novar Sawmill využívajú na výrobu všetkých druhov obkladov pre svojich zákazníkov, používa firma aj stroj CNC a priemyslovú hobľovačku na výrobu veľkých hranolov a trámov. "V budúcnosti by sme chceli našu prevádzku rozšíriť o kompaktnú zarovnávačku/tvarovačku na výrobu rôznych hotových výrobkov, napríklad obkladov klopeného typu, podlahových a profilovaných dosiek. Začlenenie štvorstrannej zarovnávačky/tvarovačky Wood-Mizer MP360 do nášho výrobného procesu dokonale odráža slogan, ktorý platí aj v našom prípade – Z lesa po konečný tvar," zdôrazňuje Ronald. "V našich lesoch pestujeme drevo, ktoré dodávame zákazníkom ako hotové výrobky. Kmeň prejde celým týmto výrobným procesom."

Ronald Munro Ferguson spolupracuje so spoločnosťou Wood-Mizer už dlho, odvtedy, ako mu jeden známy poradil špecializované piliarske vybavenie, ktoré používa vo svojom podniku. "Spomínam si na istého piliara z Južnej Afriky, ktorý v Škótsku navštívil svoju rodinu a ktorého zarazilo, keď sa dozvedel, koľko lesov má moja rodina, no nemáme žiadnu poriadnu pílu, ktorá by materiál z tých lesov mohla dobre využiť. Čoskoro som sa spojil so škótskym zástupcom spoločnosti Wood-Mizer a kúpil som si svoju prvú pílu LT70," spomína Ronald.

 

 

"Z výrobkov a servisu spoločnosti Wood-Mizer som nadšený. Keith Threadgall bol vždy veľmi ústretový a ponúkal najlepší zákaznícky servis, kedykoľvek som ho potreboval, vrátane rýchlej inštalácie píly WB2000, ktorá k nám dorazila na troch kamiónoch. Začiatkom tohto roku ma pozvali na návštevu továrne Wood-Mizer v Poľsku. Bol to veľmi príjemný výlet, pri ktorom ma previedli výrobným závodom a ja som mohol obdivovať jeho veľkosť a organizáciu, ako aj dobré jedlo a pohostinných ľudi okolo seba."         

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!