Umenie stavby lodí vo Wisconsine

By Olivia Eaker, Wood-Mizer

Umenie stavby lodí vo Wisconsine

Stolár a piliar Joshua Swan už viac ako dve desaťročia stavia unikátne drevené lode vo svojej dielni na krásnom brehu jazera Superior vo Wisconsine v USA. 

 

Joshua Swan Boat in ProgressJoshua Swan Boat in Progress

 

„Spočiatku som potreboval vlastné rezivo. Od tej doby sa moja piliarska cesta rozrástla,“ hovorí Joshua. Pri potrebe píliť vlastné drevo na svoje projekty začal Joshua používať malú reťazovú pílu, ale rýchlo si všimol jej nedostatky. Vzhľadom na veľký odpad a fyzickú náročnosť práce Joshua rýchlo od motorovej píly odišiel.  

Joshua Swan Sawmill ShedJoshua Swan Sawmill Shed

 

Kúpil mobilnú pílu Wood-Mizer, ktorá okrem menšieho množstva odpadu a presnejšieho pílenia pílovým pásom s tenkou reznou škárou umožňovala ľahšiu obsluhu a väčšiu flexibilitu. „Bez flexibility píly Wood-Mizer by som nemohol robiť to, čo robím,“ vyhlásil Joshua. „Môžem prejsť od pílenia veľkých pňov smrekovca amerického pomocou konzolovej reznej hlavy až po pílenie dlhých cédrových kmeňov na dosky. Je to neuveriteľne vzrušujúce.“

 

Joshua Swan LT40Joshua Swan LT40

 

Vybavený novou pílou sa Joshua pustil do stavby 4,27 m dlhej veslice vyrezanej zo severského bieleho cédra a bieleho duba. „Bola postavená takmer výhradne z miestneho dreva, vrátane bednenia z bieleho cédra na kostre z bieleho duba, provy zo smrekovca amerického a priečnikov z bieleho duba,“ povedal Joshua. „Všetko držia pohromade svorníky z medi a bronzu.“

Boat PlankingBoat Planking

 

Po dokončení svojho projektu vesliarskeho člna sa Joshuovi dostalo chvály a podpory. „Každý sa rád opýta a kladne to okomentuje. Je to súčasť zábavy,“ konštatoval Joshua. 

Pred tromi rokmi Joshua opäť vylepšil svoju pílu výmenou za hydraulickú mobilnú pílu Wood-Mizer LT40WIDE. „Môj obľúbený nástroj,“ pochvaľoval si Joshua. „Je to fantastický stroj! Pracujem väčšinou sám a tento stroj bol zdokonalený a vyladený na maximálnu bezpečnosť a efektivitu pri jeho obsluhe jednou rukou,“ povedal Joshua. 

 

Joshua Swan Front of BoatJoshua Swan Front of Boat
Joshua Swan 2019 BoatJoshua Swan 2019 Boat

 

S touto novou pilou zahájil Joshua ďalší vynikajúci drevársky projekt a popílil si vlastné drevo na druhú loď. „Oslovil ma zákazník, ktorý chcel repliku člna, aký používal ako plavčík na vysokej škole na jazere Michigan," vysvetlil Joshua. Na základe historických fotografií Joshua vytvoril zmenšený model lode, ktorý potom použil, aby vypracoval plány v skutočnej veľkosti, čo je proces známy ako zväčšenie v merítku. Potom vyrobil formy a prípravky na stavbu lode.  „Začal som s kmeňmi, ktoré som buď sám vyťažil, alebo kúpil, skonštruoval som stavebný prípravok a na ňom potom postavil loď,“ vysvetlil Joshua. „Konštrukcia (rebrovie) je celá ohýbaná parou a loď je obložená tromi vrstvami cédrového dreva, všetko je dokopy zlepené epoxidom.“

Joshua Swan Boat PlansJoshua Swan Boat Plans

 

Projekt repliky 4,27 m dlhého člna pre plavčíkov trval 10 mesiacov a mobilná píla Wood-Mizer zabezpečila potrebnú presnosť. „Prova, kýl, parou ohýbané rebrá a priečniky sú z bieleho duba. Obloženie je tvorené troma vrstvami severského bieleho cédra. Obruby sú z bieleho duba a vnútorné sedadlá z bielej borovice.“ Joshua uviedol, že všetko drevo na celý projekt pochádza zo stromov z Wisconsinu. 

Original Boat PlansOriginal Boat Plans

 

„Majitel nemohol uveriť, že som dokázal snímky na fotografiách premeniť na loď z jeho mladosti,“ podelil sa o svoje dojmy Joshua. „Keď do nej mohol po prvýkrát na vode nasadnúť, povedal, že je to ako vrátiť sa späť v čase. Pre mňa bolo neuveriteľne prínosné postaviť repliku wisconsinského pracovného člna výhradne zo stromov z Wisconsinu, ktoré som popílil na kvalitné lodné rezivo.“ 

Joshua Swan Finished BoatJoshua Swan Finished Boat
Joshua Swan Latest BoatJoshua Swan Latest Boat

 

Joshua, ktorý má vyše 10 rokov skúseností s piliarskou výrobou, rozšíril svoje podnikanie o štvorstrannú hobľovačku/tavrovačku Wood-Mizer MP260 a čoskoro pridá aj sušiareň na drevo. 

Joshua Swan with SawmillJoshua Swan with Sawmill

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!