História píly LT40: Postupné vylepšovanie lôžka a hydrauliky
By Marcin Kozłowski, PR Specialist
Značky

Ozajstné a vyhovujúce pílenie kmeňa závisí od solídnej konštrukcie píly, ktorá pozostáva zo silnej a presnej reznej hlavy so správne zvoleným pílovým pásom a zo spoľahlivého lôžka píly. Účinný hydraulický systém umožňuje operátorovi rýchlo nakladať, pootáčať, vyrovnávať a upevňovať kmeň popri zachovaní bezpečnosti a ergonómie práce. Navyše, píla v mobilnej verzii dovoľuje píliť kmeň priamo na mieste, kde to zákazník potrebuje.
Za starých čias ťažkých a stabilných rámových strojov, museli priviezť kmene k píle a nakoniec odviezť materiál späť domov. Až s nástupom ľahkej a kompaktnej mobilnej píly Wood-Mizer LT40 sa mohla premena kmeňov na dosky a hranoly uskutočniť na ľubovoľnom mieste, hoci v lese, na súkromnom pozemku alebo na stavenisku zákazníka. Bolo to možné vďaka novátorskej konštrukcii mobilnej píly postavenej dvoma geniálnymi inžiniermi z Indianapolis v USA – Donom Laskowskim a Danom Tekulve. Ona kreatívna myšlienka bola založená na konzolovej reznej hlave so silným ale tenkým pílovým pásom na dvoch pílových kolesách, umiestnenej na dlhom lôžku s jednoduchým nosníkom.






Vylepšenia lôžka píly LT40
Prvý rám píly LT40 pôsobil trochu krehko a pozostával zo šiestich priečnych sekcií, štyroch nepohyblivých a dvoch sklopných. V roku 1996 stále ostávali sklopné sekcie, ale vo Wood-Mizer zosilnili rám ďalšou podperou a nahradili oceľový profil 50x50 mm profilom 100x100 mm. Rám píly sa počas rokov príliš nemenil, pretože bol vždy vyrobený z kvalitnej ocele (so stenami hrubými 4-6 mm) a používa najznámejšie výrobné technológie.
V roku 1998 bola píla LT40 podrobená tzv. procesu "metrifikácie", čo malo za následok konverziu rozmerov z anglosaských na metrické jednotky. Navyše Wood-Mizer vylepšil pílu LT40 unifikovaným striedavým napájacím systémom a pridal účinné hydraulické čerpadlo a nové funkcie hydrauliky ako ďalšie upínanie, podávacie valčeky alebo ramená na nakladanie kmeňa.




V roku 2012 zaviedli vo výrobnej prevádzke v Poľsku moderné zariadenie na zváranie rámu píly, čo podstatne zvýšilo efektívnosť a presnosť výrobného procesu.


Centrálne upínanie, bočné opierky a vyrovnávanie
U prvých píl LT40, ktoré dorazili do Európy, mohol byť nakladací mechanizmus buď hydraulický, alebo manuálny.
Centrálne upínanie a bočné opierky sú nevyhnutné prvky lôžka píly, použité na zaistenie a stabilizovanie kmeňa počas pílenia. Počas rokov Wood-Mizer zlepšil tvar bočnej opierky kvôli novým európskym bezpečnostným predpisom. U mobilných píl bol upravený aj systém aktivujúcej bočnej opierky.
Centrálne upínanie používané pred rokom 1996 pracovalo na jednoduchom unášači pohyblivom len vodorovne a bolo vybavené charakteristickou prítlačnou doštičkou ovládanou ručne. Pri väčšom kmeni sa dvíhala a pri menšom spúšťala nadol. Od roku 1996 sa centrálne upínanie osadilo na 2-palcovú oceľovú tyč a pohybuje sa vodorovne aj zvisle, umožňuje operátorovi pohodlne nastaviť výšku či polohu upnutia. V súčasnosti má centrálne upínanie dvojitú tyč zabezpečujúcu lepšiu stabilitu pri pílení.




Prvé píly LT40 v Európe boli vybavené dvojitým hydraulickým ramenom drapákového obracača. V súčasnosti má ŠTANDARDNÁ hydraulická píla LT40 obracač kmeňa s hrotmi. SUPER hydraulická verzia je naopak vybavená reťazovým obracačom kmeňa, ten umožňuje otáčať těžké kmene oboma smermi. Obracač kmeňa a systém vyrovnania kmeňa je pre riadne polohovanie kmeňa na lôžku píly nevyhnutný.
"Od počiatku deväťdesiatych rokov bol vyrovnávací systém aktivovaný hydraulicky a uvoľňovaný mechanicky odblokovaním ventilu. V roku 1996 prvé vyrovnávacie valce umožnili pripraviť kmeň na ľahšie pílenie. Dva valce inštalované po oboch koncoch lôžka umožnili operátorovi posúvať kmeň manuálne pozdĺž rámu. Dnes môžu byť hydraulické píly Wood-Mizer vybavené poháňanými valcami, ktoré pomáhajú polohovať kmeň na lôžku píly rýchlo a pohodlne," vysvetľuje Robert Fret, špecialista zákazníckeho servisu.




Predĺženie lôžka, uhlové priečky lôžka, nastaviteľné nohy a "bumper"- tlmiaci valec nárazov
Prvé predlžovacie lôžka LT40 na európskom trhu boli dlhé 3,6 m a 7,2 m, teda typy BX12 a BX24. V nasledujúcich rokoch Wood-Mizer pridal ďalšie dve možnosti, predĺženia 1,8 m a 0,5 m. Predlžovacie lôžka sa dlho ponúkali bez hydrauliky, čo sa na návrh užívateľov v roku 2005 zmenilo.
Wood-Mizer vylepšil priečky lôžka v roku 2019. Ich tvar a funkčnosť zlepšili na tzv. "uhlové" priečky lôžka. Tieto priečky zabraňujú trieskam hromadiť sa na lôžku, čo pomáha zvýšiť presnosť a efektívnosť pílenia. Toto vylepšenie inicioval jeden z užívateľov píl Wood-Mizer.
Prvé podpery stacionárnych píl prišli okolo roku 1992. Ani vtedy ešte nedovolovali nijako nastavovať výšku, čo spôsobovalo ťažkosti pri vyrovnávaní lôžka na nerovných podlahách. Neskôr dostala stacionárna píla LT40 nastaviteľné nohy s odstupňovaním 6 cm.
Píla LT40 môže tiež disponovať tlmiacim valcom nárazov, ktorý obmedzí pôsobenie dreva padajúceho z výšky. Tento valec je častým príslušenstvom veľkých píl Wood-Mizer, napr. LT70, WB2000, WM3000, a WM3500. Myšlienka valca tlmiaceho nárazy prišla od jedného z užívateľov píl Wood-Mizer.






Možnosti hydrauliky
Prvé píly LT40 v Európe začiatkom deväťdesiatych rokov mali základné hydraulické funkcie vrátane nakladania kmeňa, obracač s bočnými opierkami, centrálne upínanie a vyrovnávanie. Hoci bol mechanizmus poháňaný jednosmerným čerpadlom prepojeným s batériou, systém pracoval dobre, ale kriticky závisel na výkonnosti batérie – menej účinná batéria tiež znamenala menej účinnú hydrauliku. V roku 1996 Wood-Mizer vylepšil hydrauliku LT40 na SUPER verziu s dvoma jednosmernými čerpadlami.




V roku 1998 uviedol Wood-Mizer variant unifikovaného striedavého napájania hydrauliky LT40. Dnes môžu zákazníci svoje píly nakonfigurovať pridaním len nevyhnutných hydraulických funkcií.
"Jedna z nejzaujímavejších vecí lôžka píly LT40 je upínanie s prítlakom nadol, pohybujúce sa zvisle aj vodorovne. S touto funkciou je kmeň bezpečne pritláčaný k lôžku, čo umožňuje ešte vyššiu presnosť pílenia," hovorí Robert Fret.




***