História píly LT40: Vylepšenie reznej hlavy a ovládacieho panela
Značky
Model píly Wood-Mizer LT40, vytvorený v roku 1982, získal prívlastok „legendárny”, lebo navždy zmenil spôsob, akým ľudia spracúvajú kmene na rezivo. Umožnil každodenným užívateľom vyrábať hotové dosky a trámy rýchlo a efektívne, pričom najdôležitejšia je mobilita, ktorá umožňuje spracovávať drevo priamo na mieste. V osemdesiatych rokoch otvorila píla LT40 aj nový smer v stavbe mobilných strojov na spracovanie kmeňov. Jednou z hlavných konštrukčných charakteristík je rezná hlava LT40 zavesená nad dlhým a plochým lôžkom píly. Hoci táto vlastnosť ostala, LT40 bola v priebehu dekád modifikovaná a zdokonaľovaná. Spúšťacími momentmi týchto vylepšení bola kombinácia požiadaviek zvýšiť efektivitu či zlepšiť ergonómiu práce a riešenia navrhované samotnými operátormi píl.
Rezná hlava so zaoblenými stranami
Prvé píly, ktoré do Európy doviezli v deväťdesiatych rokoch, boli modely Wood-Mizer LT30 a LT40 s rovnakými reznými hlavami, no rôzne dlhými lôžkami. Táto pôvodná rezná hlava sa všeobecne používala na ďalších strojoch vrátane píly LT25 uvedenej v roku 1994. “Píla LT25, vybavená reznou hlavou z LT40, sa obsluhovala ručne bez akýchkoľvek hydraulických funkcií lôžka. LT25 vytvorila pre zákazníkov atraktívnu ponuku, pretože plná verzia LT40 bola v tej dobe pre bežného Poliaka dosť drahá,” vysvetľuje Robert Fret, špecialista Zákazníckeho servisu s dlhoročnými skúsenosťami. “Mnohí užívatelia začali svoje podnikanie s LT25 a postupne pridávali na svoje píly viac funkcií. Nakoniec mohli používať vylepšenú verziu, ktorá bola rovnaká ako klasická píla LT40.”
Súčasná rezná hlava píly LT40 v ŠTANDARDNEJ verzi umožňuje píliť kmene s priemerom až 90 cm. Jej tvar pritom ostal nezmenený – je stále ľahko rozpoznateľná podľa zaoblených strán krytu. Rezná hlava je namontovaná nad lôžkom na jedinom dvojstĺpovom stojane a pohybuje sa pozdĺž lôžka na skupine ložisiek a oceľovej vodiacej tyči. Celý rad základných súčastí a technických riešení bol ponechaný bez zmeny, pretože ako vravia odborníci – „Keď niečo v stroji dobre funguje a užívatelia to prijali, nemali by sme to meniť,” vysvetľuje Dariusz Kujawa, riaditeľ Zákazníckeho servisu, ktorý svoju kariéru vo Wood-Mizer započal už začiatkom deväťdesiatych rokov.
Pôvodne bola rezná hlava LT40 uložená na tyči pomocou sady šiestich valčekov posuvu – štyroch horných a dvoch spodných. V roku 1996 to zmenili na osem valčekov, kým dnes ich je tam deväť. “Viacej valčekov bolo treba, odkedy sme začali používať väčšie a výkonnejšie motory. S väčším počtom valčekov, ktoré sa kĺzajú po tyči, sa hmotnosť reznej hlavy rovnomerne rozloží po ploche,” vysvetľuje Robert Fret.
Liatinové kolesá pílového pásu majú nezmenený priemer 483 mm, ale ložisko na voľnobežnom kolese sa zmenilo. Predtým bolo koleso nainštalované na dvoch menších ložiskách, ale teraz je na jednom dvojradovom ložisku, čo je oveľa odolnejšie,” pokračuje Robert Fret.
V záujme vyššej efektívnosti sa teraz pohon dodáva s trojitým hnacím remeňom (pre elektromotory 15 a 18.5 kW) a s dvojitým hnacím remeňom (pre motor 11 kW). “Je to spoľahlivé riešenie, pretože koleso prenášajúce výkon motora na hriadeľ s pásom je úplne zakryté a je umiestnené v komore oddelene od pílového pásu. Piliny nebudú pohon zanášať,” uisťuje Robert Fret.
Prvý jednoduchý odkôrňovač (predrez) v jednosmernej verzii 12V bol k dispozícii od roku 1997 a v nasledujúcich rokoch sa presadila striedavá verzia. “Odkôrňovač je užitočný nástroj, pretože predlžuje životnosť pílového pásu. Špičky z tvrdokovu navarené na zuboch pílového kotúča sú široké 5 mm a pri správnom nastavení vykonáva odkôrňovač na kmeni rez pre vstup pílového pásu do čistého dreva. Je to riešenie, ktoré môže předĺžiť životnosť pílového pásu približne o 30 percent,” zdôrazňuje Dariusz Kujawa.
Nový elektrický systém
Veľmi podstatným vylepšením píly LT40 bol nový striedavý elektrický systém napájania uvedený v roku 1988. Striedavý systém poskytuje omnoho lepšie ovládanie nastavenia rýchlosti a stability posuvu reznej hlavy. U skorších strojov poháňaných jednosmerným systémom závisela rýchlosť posuvu hlavne od stavu batérie. Táto úprava otvorila cestu aj použitiu účinnejších hydraulických systémov.
„V roku 1996 sme spolu s novým panelom operátora aplikovali prídavné elektromagnetické vypínače na systém posuvu pre ochranu valcových spínačov. V dôsledku toho sme mohli podstatne predĺžiť životnosť týchto spínačov. Zároveň sa zaviedlo viac elektrických bezpečnostných systémov pre rôzne funkcie píly a tie sú v prevádzke na väčšine našich strojov až dodnes,” hovorí Dariusz Kujawa.
Ergonomický a funkčný panel operátora
V roku 1992 prešla LT40 rozhodujúcim vylepšením – pridal sa nový panel operátora, kam sa umiestnili všetky funkcie píly do jednej ovládacej skrinky. Zlúčenie funkcií do jednotného panela zlepšilo bezpečnosť a ergonómiu práce. Táto zmena tiež vytvorila priestor pre niekoľko pridaných zaujímavých funkcií píly. “Nový ovládací panel LT40 sa rokmi zväčšil, je prehľadnejší a umožňuje nám zabudovať viac voliteľných zariadení. V skutočnosti od tohto vylepšenia začal skutočný rozvoj panela operátora,” zdôrazňuje Robert Fret.
V roku 1997 sa objavilo prvé zariadenie automatického nastavovania hrúbky dosky známe ako SimpleSet Setworks (Jednoduchá súprava Pracovného nastavenia). Bolo to jednoduché elektronické zariadenie založené na kodéri namontovanom priamo na reťazi pohybu reznej hlavy nahor/nadol. “Nebolo to ideálne riešenie, pretože odčítanie bolo po znečistení reťaze nepresné. Dnes je píla LT40 s elektromotorom k dispozícii s niekoľkými rôznymi systémami automatického nastavenia hrúbky dosky na bázi PLC radičov - AccuSet1, PLC1, Accuset2, PLC2, a SW7, SW8, SW9,” hovorí Dariusz Kujawa.
„Na pílach, ktoré doviezli do Poľska začiatkom deväťdesiatych rokov, boli použité unikátne spôsoby nastavovania rýchlosti pohybu nahor/nadol. Namiesto typického striedača sa na nastavovanie rýchlosti pohybu použili trojstupňové remenice s rôznymi priemermi. Operátor musel pre nastavenie požadovanej rýchlosti ručne zmeniť polohu klinového remeňa na remenici. Namiesto Pracovného nastavenia pre vertikálny pohyb reznej hlavy, ktorý používame dnes, mohol operátor kľukou zaradiť príslušnú remenicu a ručne nastaviť polohu reznej hlavy. Hoci to trvalo trochu dlhšie – okolo 10-15 sekúnd, bol to presný mechanizmus,” spomína Dariusz Kujawa.
“Za starých čias nepoužívala LT40 žiadne Pracovné nastavenie, takže noví operátori sa museli naučiť, ako používať dve stupnice na odmeranie hrúbky dosky. Len čo prišlo Pracovné nastavenie, ukázalo sa, že hrúbka sa dá nastaviť rýchlo a ľahko, takže nikto sa už nechcel vracať k starému spôsobu,” pripomína Robert Fret.
Užívatelia píly LT40 pokračujú v jej zdokonaľovaní
Užívatelia a majitelia píl často navrhujú, čo by sa mohlo na stroji zlepšiť. Vychádzajú z pozorovania pri každodenní práci s pílou, alebo sa spoliehajú na svoje skúsenosti s pílením rôznych druhov dreva. Napríklad nápad na konštrukciu píly LT40 so širšou reznou hlavou prišiel od užívateľov. V roku 2020 bola uvedená nová verzia píly LT40 – LT40WIDE vybavená širšou reznou hlavou schopnou píliť kmene s priemerom až 100 cm. To umožnilo mnohým podnikateľom do značnej miery zvýšiť ich produktivitu. “Keď predtým potrebovali piliari popíliť kmene široké 1 m, ocitli sa v ťažkej situácii, pretože keď štandardná LT40 umožňovala píliť maximálny priemer 90 cm, oni sa aj tak pokúšali píliť širšie kmene na vlastné riziko a používali pritom rôzne ďalšie nástroje ako reťazové píly a sekery. Dnes Sú tieto problémy preč, pretože zákazníci môžu proste kúpiť pílu LT40WIDE a väčšie kmene priamo popíliť. Piliari a stolári si uvedomujú, že širšia doska vyzerá lepšie a môže sa predať za vyššiu cenu. Okrem toho, väčší rezný priemer znamená aj viac možností pri pozdĺžnom delení širokej dosky podľa kresby dreva,” uzatvára Robert Fret.
***