Dvaja bratia zo Švédska úspešne prevádzkujú stavebnú a stolársku dielňu

By Wood-Mizer, Europe

Dvaja bratia zo Švédska úspešne prevádzkujú stavebnú a stolársku dielňu

 

Göran & Lennart Ståhlovci vyrábajú veci z dreva a zásobujú vo Švédsku miestnych zákazníkov kvalitným drevom na stavbu a dokončovanie domov. Bratia sa spoliehajú predovšetkým na nástroje a stroje z ponuky Wood-Mizer, vrátane štvorstrannej hobľovacky/tvarovačky MP260 a preťahovačky MP160. "Tieto stroje Wood-Mizer sa ľahko obsluhujú a sú veľmi efektívne. Úprimne povedané, plánujeme kúpiť viac strojov Wood-Mizer, pretože sme nadšení z toho, ako pracujú," hovorí s úsmevom Göran.

Švédsko je zo 70% zalesnené, takže pre miestnych je spracovávať drevo obľúbená činnosť. Jazero Tisnaren, neďaleko mesta Hallsberg, je veľmi atraktívny turistický región s množstvom letných chatiek a kempingov. Je to obľúbená destinácia na dovolenky, obklopená krásnymi lesmi a báječnými miestami na rybolov. Hallsberg je centrálna obec provincie, ale bratia Ståhlovci žijú a pracujú v neďalekých mestách Granvik a Rävhult.

 

 

"Práca s týmto materiálom má u nás dlhú tradíciu. Drevo je fascinujúce a má v sebe život," hovorí Lennart. "Náš otec bol inovatívny a zručný stolár. To on nás naučil väčšinu toho, čo o dreve vieme. Náš otec už nie je medzi nami, ale som si istý, že by sa mu súčasné drevospracujúce stroje páčili," dodáva Göran.

"Při hobľovaní dosky majú jednotlivé druhy dreva rozličnú kresbu. Rôzne druhy dreva majú svoju vôňu, takže presne spoznáte, na čom pracujete. To je na tom najfascinujúcejšie," poznamenáva Lennart. "Na práci s drevom sa mi páči, že začínate od začiatku, od výrubu stromu, a potom ho zušľachťujete pílením, sušením a hobľovaním. Ste pri celom procese! Ku koncu, keď vidíte, ako sa hodí k budove, máte skvelý pocit... a možno tam zostane ďalších 100 rokov."

"Pri práci s drevom máte väčšinou iba jednu šancu a musíte to urobiť správne. Inak treba projekt začať odznova s iným materiálom. Pri práci s oceľou tento problém odpadá, pretože oceľ možno opätovne zvárať," upozorňuje Göran.

 

 

Bratia vyrábajú predovšetkým stavebné rezivo a vykonávajú niektoré stolárske práce, zvyčajne však s rozmermi na špeciálne objednávky. Kmene získavajú z okolitých lesov, ale niekedy nakupujú drevo aj od miestnych piliarov. Až keď je drevo vysušené, môžu ho začať hobľovať na hobľovačke/tvarovačke Wood-Mizer MP260. "Stroj sme kúpili asi pred tromi rokmi a sme z neho nadšení," hovorí Lennart. "Predtým sme pracovali na staromódnej hobľovačke, ale bolo to ťažšie a nastaviť nože trvalo dlhšie. Na hobľovačke MP260, ak ste to už predtým robili, to trvá asi 20 minút. Ide o jednoduchý stroj, každý sa môže naučiť obsluhovať ho."

"Spomínam si, že tieto obľúbené drevospracujúce stroje sa v 90. rokoch predávali ako výrobky značky Moretens, ale v súčasnosti prevzala výrobu spoločnosť Wood-Mizer a pozdvihla ju na vyššiu úroveň," hovorí Lennart. Spoločnosť Wood-Mizer má vyše 40 rokov skúseností s výrobou kvalitných píl a tieto skúsenosti pomohli vyvinúť rad kompaktných a praktických drevospracujúcich strojov.

Štvorstranná hobľovačka/tvarovačka MP260 je presný a spoľahlivý stroj pre malé a stredne veľké stolárske dielne. Zariadenie je vybavené štyrmi reznými hlavami s vymeniteľnými nožmi na spracovanie štyroch strán dosky pri jedinom priechode. K dispozícii sú dve horizontálne a dve vertikálne frézky, ktoré sú poháňané samostatnými motormi. Hobľovačka/tvarovačka MP260 je vybavená liatinovým pracovným stolom, aby sa zvýšila stabilita a odolnosť. Ergonomický ovládací panel ju umožňuje ľahko ovládať. "Výhodou tejto hobľovačky/tvarovačky je možnosť obrábať všetky štyri strany súčasne. Nemusíme obrábaný kus pretiahnuť niekoľkokrát. Raz ho prepustíme a je hotovo. Vďaka variabilnej rýchlosti v rozmedzí 2-12 m/min vždy dosiahneme peknú povrchovú úpravu," hovorí Lennart. „Stroj zvláda kusy široké až 260 mm, takže je ideálny na výrobu kvalitných stavebných hranolov a trámov.“

 

 

Ďalším drevospracujúcim strojom, ktorý bratia vo svojom podniku používajú, je hobľovačka/preťahovačka Wood-Mizer MP160 na výrobu presne dimenzovaných dosiek a hranolov. Stroj je vybavený jednou horizontálnou reznou hlavou na hrúbkovanie (spodný stôl) a hobľovanie (horný stôl). Prepínanie medzi oboma operáciami nevyžaduje stroj zastavovať ani znova nastavovať.

Oba drevospracujúce stroje vyrábajú hotové výrobky na špeciálne objednávky zákazníkov, vrátane podláh, obkladov, stropných líšt, odkvapov, fasádnych líšt, podlahových líšt a ďalších dekoratívnych prvkov. "Na drevospracujúcich strojoch Wood-Mizer môžeme vyrábať rôzne profily. Všetky tieto efektné profily vyrábame pri jednom priechode. Zákazník dostane výrobok, ktorý je pripravený na montáž. Po inštalácii správneho rezného noža môžeme tieto prvky vyrobiť v ľubovoľnom štýle," vysvetľuje Göran. "S týmito strojmi sme spokojní, a pretože sa v našej dielni osvedčili, odporúčame ich aj ďalším remeselníkom a stolárom."

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!