Nábytok z dreva vyrábaný v nemeckom Dolnom Sasku

By Friedrich Hallweg, Germany

Wood Furniture Making in Lower Saxony

Objemná guľatina je často lacná, no ťažšie sa spracováva, a tak ju nie mnohí dokážu spracovať. Tieto prekážky však nezastavili Jana Nartena, mladého stolára z Nemecka, ktorý píli kmene s veľkými priemermi a vyrába unikátny drevený nábytok.

 

 

Hneď pri vchode do stolárskej dielne Jana Nartena v malej, úhľadnej obci Stemmen v okrese Rotenburg an der Wümme stojí impozantná hromada robustných dubových dosiek. Jan Narten, víta svojich zákazníkov s priateľským úsmevom a tí získávajú od jeho firmy o niečo viac než len výrobky z dreva.

 

 

Jan si uvedomil, že o veľké kmene má záujem len niekoľko ľudí. Ich preprava je príliš komplikovaná a následné pílenie príliš pracné. Nápad spracovávať kmene s priemerom až 140 cm a hmotnosťou niekoľko ton má však dve hlavné výhody: také kmene možno získať relatívne lacno a možno z nich vyrábať produkty s mimoriadnou pridanou hodnotou.

Ale začnime od začiatku.

 

 

Po štúdiách, vo svojich 20. rokoch, začal Jan pracovať ako subdodávateľ pre rôzne firmy, predovšetkým v oblasti montážnych prác. Počas tejto doby sa toho veľa naučil. Postupom času ho však myšlienka založiť si vlastný podnik priviedla k práci s drevom v tej najlepšej podobe.

Kamarát zo školy, ktorý teraz pracuje ako lesník, raz Janovi povedal: "Keď si budem stavať dom, urobíš mi kuchyňu z jelše." Bol to bežný rozhovor dvoch kamarátov pri pive. Pretože sa však táto téma stále opakovala, jedného dňa si priatelia povedali, že už nadišiel čas! Rozhodli sa vyrobiť kuchyňu z jelšového dreva, ktoré si sami vyťažia.

Prvým krokom bolo nájsť dobrú pílu. Riešenie prinieslo video na YouTube, v ktorom bola predstavená pásová píla Wood-Mizer LT20.

V roku 2015 inštaloval Jan vo svojej dielni stacionárnu pílu LT20 s elektromotorom a s rastúcim nadšením začal vo svojej firme vyrábať rezivo na výrobu nábytku. Ťažkú guľatinu teraz premiestňuje robustný nakladač. Čerstvo popílené drevo sa najprv suší na vzduchu uložené na štyroch veľkých nízkopodlažných prepravníkoch a potom sa premiestni do bioplynovej sušiarne dreva na finálne sušenie.

 

 

Jan vo svojej firme vyrába rôzne zákazkové kusy nábytku, od skrinky pod televízor až po nábytok do obývačky alebo kuchynské linky. Jeho zákazníci sa na návrhu naplno podieľajú. Preberá s nimi každý detail. Zákazník určí štýl, druh dreva a dosky, z ktorých bude skrinka, stôl alebo posteľ vyrobená. Môže dokonca použiť drevo z vlastného pozemku. Janovo nadšenie je nákazlivé a podľa toho sa vyvíja aj vzťah medzi zákazníkom, stolárom a výrobkom.

 

 

Ešte donedávna sa veľké, odolné stolové dosky s hranami pokrytými prírodnou kôrou starostlivo vyrezávali z mohutných kmeňov stromov. Po 26. hodinách sušenia a niekoľkodňovom opracovávaní sa obrúsili pomocou motorovej píly a parketovej brúsky do dokonalej hladkosti na dotyk. Od roku 2021 sa však táto práca vykonáva na Janovej novej píle. Ide o pílu Wood-Mizer LX250, ktorá dokáže píliť dosky až do šírky 140 cm.

 

 

Ďalší stroj, Wood-Mizer MB200 SlabMizer, zarovnáva a vyhladzuje veľké drevené plochy až do šírky 142 cm. Starý nakladač teraz ukladá veľké kmene na nízke lôžko píly LX250 s reznou hlavou so širokým ústím pohybujúcou sa po dvoch koľajniciach. Píla LX250 ľahko rozpíli veľké  kmene na čisté dosky. Obsluha ovláda joystick a otočný gombík prakticky len štyrmi prstami. Povrch sa potom dokončí jednou operáciou pomocou zariadenia SlabMizer.

 

 

Posledné úpravy zaberú dosť času. V priestoroch firmy Jan pozná pôvod každej dosky. Na želanie zákazníka možno príslušné informácie do nábytku z tohto dreva vypáliť laserom. Pomocou smartfónu sa zákazník môže pozrieť, kde kedysi rástol strom, z ktorého bola jeho posteľ, stôl alebo kuchynská linka vyrobená. Zákazníci si túto doplnkovú službu obľúbili. Ďalšou dôležitou surovinou je regenerovaný "drevený odpad" z demolácie hrazdových domov, starých drevených mostov a iných starých stavieb.

 

 

Osvedčila sa aj píla LT20 s lacnými úzkymi pílovými pásmi s tenkou reznou škárou, ktoré produkujú viac dosiek a menej pilín ako bežné reťazové píly alebo hrubšie pílové kotúče. Jana možno pri spracovaní cenného dreveného odpadu prirovnať k dobrému kuchárovi. Všetko sa dá využiť! Takmer všetky odrezky a piliny sa recyklujú. Nájdete ich v jedinečnom rustikálnom ráme zrkadla alebo v doske z epoxidovej živice. Ide o zložitú prácu, ktorá neveľmi odpúšťa chyby a vysoká predajná cena sa dosiahne len v prípade, že sa práca vykoná dokonale. Jan zároveň starostlivo dbá na to, aby sa drevo v živici úplne nestratilo, ale ostalo hmatateľné vo svojej štruktúre a poskytlo výnimočný a príjemný efekt.

 

 

Pre Jana stôl nie je púhym stolom, ale kusom nábytku, pri ktorom ľudia jedia, hrajú sa a trávia spolu čas. Táto filozofia sa prelína celou jeho prácou. Spálne, ktoré vyrába, sú oázou pohody z dubu, jelše a cédra. Postele sú celé z dreva a neobsahujú žiadny kov, a to až po vložky rámov - žiadne skrutky, konzoly ani svorky. Estetika a kvalita sú preto vždy v centre jeho pozornosti.

 

 

Predvádzacie miestnosti spoločnosti sa nachádzajú na dvore a niekedy aj v Janovom dome. Predtým to vyzeralo ako nevýhoda, dnes sa to však stalo vizitkou jeho úspechu. Táto otvorenosť, tvorčia všestrannosť a láska k projektom vytvára dôveru, ktorá Janovu stolársku dielňu odlišuje od ostatných firiem. A to tiež vysvetľuje slogan jeho firmy: "Viac než len drevo."

 

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!