Revolúcia na dvoch kolesách – zrod novej piliarskej technológie
Značky
Tento článok je venovaný vývoju mobilnej píly LT40 na základe archívnych materiálov Wood-Mizer a rozhovorov so špecialistami z Výskumno-vývojového oddelenia, Zákazníckeho servisu a Obchodno-marketingového oddelenia. A samozrejme na základe reakcií a ohlasov zákazníkov, ktorí s pílou LT40 pracujú po celom svete.
Prvá mobilná pásová píla započala svoju históriu v roku 1982 v USA, keď dvaja talentovaní inžinieri Don Laskowski a Dan Tekulve navrhli nový stroj, ktorý pílil kmene na rezivo. Operátorom píly mohol byť vlastne ktokoľvek, nakoľko obsluhovať stroj bolo jednoduché a pracovisko mohlo byť kdekoľvek, pretože píla bola ľahká a pojazdná. V rovnakom roku bola založená spoločnosť Wood-Mizer. Model píly dostal názov so symbolom "LT" – začiatočnými písmenami priezvísk oných inžinierov "Laskowski & Tekulve." Novátorská piliarska technológia si rýchlo získala medzi piliarmi naprieč USA skvelú reputáciu, a potom na konci osemdesiatych rokov prenikla aj do Európy.
Wood-Mizer Europe main office in Koło, Poland in the early 90s
Európa víta prvú pílu LT40
História Wood-Mizer Europe siaha do roku 1989, keď poľský podnikateľ Jerzy Hajduczyk, ktorý žil v USA, rozpoznal potenciál píly Wood-Mizer pre Poľsko. Hajduczyk, profesiou architekt, bol nadšenec drevených hrazdových stavieb a všeobecne spracovania dreva. Stretol sa s Donom Laskovským a navrhol distribuovať píly v Európe popri podpore stavieb drevených rodinných domov naprieč Poľskom. V lete 1990 novo otvorené zastúpenie Wood-Mizer v poľskom meste Koło dostalo svoje prvé píly LT40.
Wood-Mizer Industries assembly facility in Koło, Poland
Wood-Mizer LT40 ready for towing
"Spomínam si na prvé dve píly LT40, ktoré k nám z Ameriky přišli, boli to modely 87 vyrobené v roku 1988. V nasledujúcich mesiacoch sme dostávali modely LT30 a LT40. Lišili sa dĺžkou lôžkového rámu. LT30 mala rám dlhý 5,1 m a LT40 rám dlhý 6,4 m, kým rezná hlava bola rovnaká," pripomína Robert Fret, dlhoročný špecialista Zákazníckeho servisu Wood-Mizer. "Prvé píly, ktoré do Koła dorazili, sme používali na ukážky pre verejnosť a uzatváranie kontraktov." Bolo to u ľudí veľmi obľúbené a dobre vyškolení technici Wood-Mizer mohli novú technológiu prezentovať v blízkych mestách a obciach.
Začiatokk deväťdesiatych rokov bol v Poľsku poznamenaný komplexnou ekonomickou a politickou transformáciou a tiež stagnáciou piliarskeho priemyslu, ktorý naliehavo potreboval reformy. V rade piliarskych firiem používali staré a stacionárne rámové píly s hrubými pílovými pásmi, ktoré spracovávali kmene len s obmedzeným priemerom. Navyše, tieto staré píly spotrebovávali spústu energie a produkovali množstvo odpadu. Zákazníci museli svoje kmene k stacionárnym pílam dopravovať, čo znamenalo ďalšie náklady na prepravu. "Kmeň pílený na starej rámovej píle musel byť celý popílený, než mal operátor možnosť kvalitu popíleného materiálu uvidieť. Jednoducho povedané, naložili ste kmeň na pílu a dúfali, že rezivo, ktoré zo stroja vyjde, bude viac či menej dobré. Zvyšok bol len odpad," podotýka Robert Fret.
Mobilná píla LT40 ponúkla v piliarstve novú cestu. "Keď sme putovali s prvými pílami po blízkych dedinách píliť kmene pre našich zákazníkov, zbehli sa ľudia z celého okolia, aby sa na pílu pozreli. Ľudia sa nás pýtali, čo je to za stroj a čo s ním dokážeme urobiť. Nemohli uveriť, že lôžko píly unesie hmotnosť objemného topoľa. Na ich prekvapenie LT40 pílila také kmene na dosky a trámy bez väčšej námahy. Naši zákazníci získali z jedného kmeňa podstatne viac reziva, ako očakávali. Pre priemysel to nebol iba zásadný objav. Bola to revolúcia!" spomína Dariusz Kujawa, manažér oddelenia Zákazníckaho servisu a jeden z najskúsenejších zamestnancov. Jeho kariéra vo firme započala začiatkom deväťdesiatych rokov.
Ďalšou revolúciou boli tenké, robustné a veľmi efektívne pílové pásy použité na píle. Táto technológia pílového pásu s tenkou reznou škárou umožnila piliarovi vyrobiť viac hodnotného reziva pri minimálnom odpade a menšom výkone potrebnom na prevádzku stroja. "S týmto pílovým pásom môžeme píliť dubový kmeň široký až 90 cm. Ľudia neverili, že je to možné. Na rôznych výstavách a ukážkach sme mali vždy spústy divákov, ktorí sa nemohli dočkať, aby nám mohli podať ruku. Bolo fantastické byť stredobodom pozornosti!" spomína Robert Fret.
Inovatívna konštrukcia
Konštruktéri prvej píly Wood-Mizer veľmi dobre poznali dobovú situáciu v drevárskom priemysle. Vypracovali niekoľko inžinierskych riešení, o ktorých si mysleli, že by nimi mala moderná píla disponovať. Pílu skonštruovali tak, aby bola ľahká, s jednoduchou obsluhou a čo je najdôležitejšie, aby bola mobilná. To užívateľovi umožnilo prepraviť ju na akékoľvek miesto, kde potreboval bezpečne a pohodlne vyrobiť rezivo.
"Inovatívna bola aj subtílna konštrukcia a možnost pílu vliecť. Jeden z prvých strojov, ktorý do Poľska prišiel, bola píla Wood-Mizer LT40 hydraulic s benzínovým motorom 24 HP a s hmotnosťou okolo 1200 kg. Mala jednoduché hydraulické funkcie lôžka ako je centráIne upínanie, obracač kmeňa, nakladacie ramená a vyrovnávací mechanizmus. Nezabudnem, ako sme vliekli pílu mestom za malým osobným autom a dnes se musím smiať, keď si pomyslím na ten nepomer," spomína Dariusz Kujawa.
Píla LT40 nebola len revolúciou v piliarskom priemysle, ale tiež šanca pre obyčajných ľudí začať podnikať. Z pohľadu podnikania bolo investovať do mobilného stroja na výrobu reziva priamo u zákazníka inteligentné rozhodnutie. LT40 mohla zákazníkovi dodať omnoho viac dreva ako očakával a vznikalo minimum odpadu. "LT40 priniesla jej majiteľom příležitosť dobrého živobytia, a pritom dokázať, že ide o plne dostačujúci stroj do prevádzky prosperujúcej firmy," hovorí Robert Fret.
Líder vo svojej triede
Od začiatku bola píla dobre skonštruovaná a mala vlastnosti, ktoré ukázali ostatným nový smer hodný nasledovania. LT40 sa stala strojárenským štandardom pre všetky píly radu LT, ktoré sú dobre známe vďaka svojej samonosnej reznej hlave zavesenej na jedinom stĺpe nad lôžkom.
"Keď si kúpite LT40, získate ‘legendu’. Pri podnikaní s rovnomernou produkciou bez potreby zvyšovať objem, je táto píla prakticky 'večná,'" vysvetľuje Dariusz Kujawa.
Počas nasledujúcich 40. rokov sa na píle LT40 urobilo niekoľko zdokonalení a modifikácií, aby sa ešte viac zlepšila bezpečnosť, zvýšil sa komfort obsluhy, podporila efektívnosť a presnosť rezu. V niekoľkých prípadoch navrhli určité praktické vylepšenia samotní užívatelia.
Významné zdokonalenia v konštrukcii pily LT40:
• prvé modifikácie uvedené v USA v roku 1987
• zjednotenie ovládacích spínačov v ovládacej skrinke (1991)
• zavedenie nájazdového brzdového mechanizmu (1992)
• väčší upgrade rámu píly (1996)
• zavedenie "Simple Set" – automatické nastavovanie hrúbky dosky (1997)
• zavedenie napájania na striedavý prúd a konverzia na metrický systém (1998)
• zavedenie benzínových motorov KUBOTA (2000)
• zavedení WIDE (širokej) verzie reznej hlavy (2020)