Legendárna píla Wood-Mizer LT40: Prečítajte si, čo o tomto stroji hovoria piliari
By Marcin Kozłowski, PR Specialist
Značky

Prvá píla Wood-Mizer bola skonštruovaná v roku 1982 a odvtedy ich firma Wood-Mizer vyrobila vyše 100.000 – z veľkej časti išlo o pílu LT40. Čo robí tento stroj takým zvláštnym?
MOBILITA. Píla LT40 umožňuje premeniť kmene na rezivo tam, kde je to treba, napríklad na stavenisku, na dvore u zákazníka, či priamo v lese. Konštrukcia tejto píly je ľahká a kompaktná, jednoducho povedané – ideálna, aby sa mohla vliecť za autom. Rezná hlava je v čase prepravy zaistená a akonáhle je píla na mieste, všetko čo potrebujete urobiť, je nastaviť oporné nohy, sňať blatníky a … môžete pracovať!
„LT40 je fantasticky užitočný stroj. Pracuje dobre v každom počasí. Vykoná skvelú prácu pri pílení na zákazku v horách. Obsluha je jednoduchá a intuitívna. Možno ju prepravovať na miesto pílenia pripojenú za autom ako príves. Nemusím už prepravovať ťažké kmene k stacionárnej píle. Prácu na svojej píle LT40 si prosto užívam,” hovorí David Jones zo Škótska, užívateľ LT40.




UNIVERZÁLNOSŤ. ”Píla LT40 je celosvetovo najpredávanejší stroj Wood-Mizer, pretože vyhovuje väčšine piliarskych firiem v odvetví. Je to chytré riešenie pre individuálnych piliarov, pre firmy strednej veľkosti, ktoré udržujú svoju produkciu na stálej úrovni a napokon aj pre veľké piliarske podniky, ktoré majú potenciál priradiť LT40 k malému piliarskemu systému,” poznamenáva Dariusz Kujawa, šéf zákazníckeho servisu, špecialista s dlhoročnými skúsenosťami.
Píla LT40 môže vyrábať rôzne druhy dreva – od klasického reziva na stavbu domov po rozličné konštrukčné prvky a hotové laty či dosky. K píle LT40 možno priradiť zásobnú plošinu na kmene, triediaci stôl, omietačku dosiek (napr. EG300) alebo rozmietacie píly (napr. MR200). Navyše sa dobre hodí na spoluprácu s hobľovačkami/tvarovačkami, preťahovačkami alebo stolnými pílami od Wood-Mizer.


SPOĽAHLIVOSŤ. Spoľahlivosť pily LT40 bola overená v horúcom a vlhkom prostredí Afriky, v ihličnatých i listnatých lesoch Európy či v drsnom podnebí Škandinávie. Piliari používajú svoje LT40 na pílenie najrôznejších druhov dreva – mäkkého i tvrdého, zamrznutého, vlhkého i vysušeného. Niekedy sa píla LT40 dokonca používa na pílenie veľkých ľadových kvádrov na stavbu ľadových hotelov!
„Wood-Mizer ponúka náhradné diely aj na najstaršie píly LT40, čo charakterizuje silu značky Wood-Mizer a prináša majiteľom píl značný úžitok. Skutočnosť, že sa po celom svete používa toľko píl LT40, je dôkazom užitočnosti a životnosti tohto stroja,” zdôrazňuje Grzegorz Laskowski, výrobný a investičný riaditeľ spoločnosti, ktorý pracuje vo Wood-Mizer od polovice deväťdesiatych rokov.




PODNIKANIE. „Pustiť sa do piliarskeho podnikania za starých čias bolo vždy spojené s potrebou vybudovať potrebnú infraštruktúru pre stacionárnu pílu – položiť podlahu, vybudovať základy, zastrešenie, atď., čo vyžadovalo relatívne vysoké počiatočné náklady. S mobilitou LT40 ako hlavnou vlastnosťou píly mohol celý rad ľudí začať svoje podnikanie po dvojdennom školení údržby a obsluhy píly,” spomína Grzegorz Laskowski.
„Uvedenie píly LT40 prinieslo mladým podnikateľom zásadnú zmenu, priam revolúciu, pretože ich to povzbudilo pracovať samostatne. Mohli prinášať podnikateľské rozhodnutia sami o sebe a sami si zarábať na svoje živobytie. A čo viac, prevádzkovať pílu bolo celkom ľahké a údržba vyžadovala len minimálne rozumieť bežnej mechanike,” hovorí Richard Vivers, predseda správnej rady holdingu Wood-Mizer, zodpovedný za riadenie spoločnosti už vyše 30 rokov, ktorý začínal svoju profesionálnu kariéru tak, že uzatváral zmluvy na predaje píl v rodnom Škótsku.




UŽÍVATELIA. Prvú pílu postavenú v USA v roku 1982 kúpil zákazník menom Joe Bistrovich. Bol to začiatok úspešných predajných rekordov.
„V minulosti bola pre piliarske spoločnosti najväčšia starosť dokázať spracovať objemné kmene. Žiadna z okolitých piliarskych firiem si nevedela dobre poradiť s pílením kmeňov širokých 70-80 cm a kvalita práce bola strašná. Píla LT40, ktorú sme videli u našich priateľov bola to, čo sme potrebovali. S radosťou sme videli pílu, ktorá šetrila drevo, keď v kmeni tvorila len 2 mm hrubú reznú škáru a obsluha píly bola taká ľahká a intuitívna. Navyše bola kompaktná a veľmi presná. Pílu sme kúpili a vykonávala skvelú prácu, obzvlášť na tvrdých a drahých drevinách,” zdôrazňujú majitelia poľskej firmy DOM, ktorá sa špecializuje na výrobu drevených domov.
„Oceňujem pílu LT40 hlavne vďaka ľahkej a pohodlnej obsluhe. Pre ženu, ktorá denne pracuje na tomto stroji, je dôležité používať hydrauliku, aby sa kmene pohodlne nakladali, obracali, vyrovnávali a bezpečne upli na lôžku. Ovládací panel na mojej píle LT40 je vybavený zariadením na automatické nastavovanie hrúbky dosiek (Pracovné nastavenie), ktoré za mňa rieši výpočty a pamätá si hrúbku dosky. Pracovné nastavenie prepočíava tieto hodnoty automaticky, rezná hlava sa zakaždým vráti do svojej východzej polohy a zariadenie ju nastaví na požadovanú hrúbku,” poznamenáva Sandra Euleová, veľmi samostatná piliarka z nemeckého Durínska.
„Zamilovali sme si tento stroj od chvíle, keď sme ho videli na veľtrhu,” spomínajú bratia Geronazzotovci z Talianska, prevádzkujúci piliarstvo v ťažko prístupnom alpskom regióne. „S mobilnou pílou LT40 sa môžeme dostať na miesto, ktoré určí zákazník a tam pracovať. Akonáhle dorazíme na miesto, naštartujeme motor, aby sa zahrial a po niekoľkých minútach sme pripravení začať píliť. Takto vylúčime dopravný problém a ušetríme veľa peňazí. Nepotrebujeme traktor alebo nákladné auto s klanicovým prívesom, aby sme dopravili kmene z lesa a potom dopravili dosky k zákazníkovi”.




FILOZOFIA. Píla Wood-Mizer je viac než len stroj na premenu kmeňov na rezivo. Tieto stroje nás učia, ako využívať drevo zodpovedne, chrániť a šetriť lesy pre budúce generácie. Píly Wood-Mizer sa často používajú na revitalizáciu parkov a lesov, dávajú odstráneným kmeňom šancu na druhý život a príležitosť, aby si ľudia vedeli postaviť z dreva praktické objekty.
„Píla LT40 bola prvý stroj, ktorý vytvorili s myšlenkou na zodpovednú správu lesných zdrojov. So super tenkými pílovými pásmi, ktoré do dreva robia len 2 mm hrubú reznú škáru, je každý kmeň pretvorený efektívnejšie, a pritom je množstvo odpadu obmedzené na minimum. Keď predpokladáme, že takto ušetríme z každého kmeňa jednu dosku, môžeme ľahko pochopiť, koľko lesa môžeme zachrániť od výrubov za dlhšie obdobie. A navyše, mobilita strojov umožňuje znížiť uhlíkovú stopu piliarskeho procesu, pretože eliminuje potrebu dopravy kmeňov k stacionárnej píle, ako sa to robilo za starých čias,” poznamenáva Robert Bagiński, prezident Wood-Mizer Industries v poľskom Kołe, ktorý vo firme pracuje od roku 1996.
New York Heartwoods, mestská piliarska a drevospracujúca spoločnosť v New Yorku, USA, je jedna z propagátorov takzvanej mestskej ekonomiky dreva, špecializujúca sa na obnovu miestnych lesov a racionálneho využívania nežiaducich kmeňov. „Uzavreli sme zmluvu s miestnym Dopravným úradom, recyklačnými strediskami a taktiež s vlastníkmi fariem a lesov, týkajúcu sa záchrany kmeňov, ktoré by v inom prípade skončili na skládke. Toto drevo od nás získa „nový život”, nakoľko ich premeníme na hodnotné a praktické výrobky ako sú stoly a lavičky do parku, ploty, dosky na podlahy, nábytok alebo dokonca na mestské budovy,” prehlasuje Megan Offnerová, spoluzakladateľka New York Heartwoods.




Píla Wood-Mizer LT40 je klasický stroj, z ktorého sa v nasledujúcich rokoch zrodil celý rad píl LT a tiež LX. Dnes celý rad píl iných značiek vyzerá podobne ako LT40 – nasledujú jej osvedčenú konštrukciu!




V roku 2022 sme vo Wood-Mizer oslávili 40. výročie píly LT40. To je pre tento stroj mimoriadne uznanie, poprední inžinieri Wood-Mizer, všetci zamestnanci Wood-Mizer a desaťtisíce vlastníkov píl po celom svete ju môžu hrdo nazývať “Moja legendárna píla LT40”.
***