Umelecké remeslo drevených lyžíc a tanierov: Talianska rodina udržiava svoje tradičné podnikanie pri živote

By Martina Valentini, GreenPress EnvironMedia

An Italian Family Keeps Their Traditional Business Alive

 

Pre rodinu Perettiovcov je drevo životne dôležitou súčasťou existencie, ako voda a vzduch. Drevo im poskytuje živobytie už vyše polstoročia a v údolí, kde žijú, je to tradičné remeslo.


The Val Strona Valley is known as the Valley of spoons


Údoliu Val Strona v talianskom Piemonte (Talianske Alpy) sa všeobecne hovorí ‘Údolie lyžíc’, pretože drevené lyžice sa tu vyrábajú po stáročia, je to jedno z tunajších základných výrobných odvetví.


For the Perreti family wood is essential part of their life


“Údolie Val Strona vyzeralo ako malá Čína – každá rodina mala v suteréne svoju vlastnú dielňu na výrobu lyžíc,” líči Noris Perettiová. Noris a jej dvaja bratia, Sandro a Ezio podnikajú spoločne.


Peretti diversified their product offering


“My traja sme sa tu narodili, žili a od narodenia nasávali vôňu a čaro dreva, ako s ním naši rodičia pred nami pracovali. Ale trh sa veľmi zmenil. Bývalo to tak, že sa každý jednoducho zameriaval na množstvo namiesto na kvalitu. S krízou a prílivom importovaných výrobkov sa všetko zmenilo a nie každý bol schopný prežiť.” Predtým existovalo v údolí asi 300 firmičiek, každá z nich vyrábala drevené výrobky a lyžice, ktoré sa predávali po celom Taliansku. Teraz ich zostalo len 30.


They produced not only spoons but also wooden platters, plates, cutting boards etc


“Tí čo prečkali, pochopili ako my, že prioritou musí byť kvalita a vzhľad našich výrobkov. Keď prišla kríza, prakticky cez noc prestali z faxov vychádzať objednávky a prestala prichádzať pošta. Našťastie sme mali veľmi solídny základ, ktorý nás podržal, s našou výrobou sme pokračovali a prebudovali náš výrobný sortiment pre lepšie časy. Teraz sme zavalení novými objednávkami a často máme problém sa s nimi vyrovnať, ako neustále prichádzajú.”

Začleniť pílu do výrobnej linky malo veľký vplyv na ich schopnosť preplávať úskaliami tých časov. “Píla Wood-Mizer nám otvorila svet príležitostí. Priniesla väčšiu schopnosť konkurovať v cenách, pretože sme sa už viac nemuseli pri výrobe dreva spoliehať na píly v okolí. To zvýšilo našu nezávislosť a schopnosť pružne sa prispôsobovať.”


Logs come from Switzerland or locally from the mountain valleys

They operate Wood-Mizer LT20 sawmill

Wood-Mizer sawmill cuts logs

The process of sawmilling

The sawmill has an electric engine

They are able to cut boards to the exact sizes they need


To, že vlastnia LT20, im umožnilo rozhodovať, aké drevo píliť podľa druhu výrobkov, na ktoré mali objednávky. Roky pokračovali v spestrovaní svojej ponuky výrobkov: nielen lyžíc, ale aj drevených tácok, tanierov, krájacích dosiek, veľkého kuchynského náčinia a dekoračných predmetov i figurín. Takmer všetky ich výrobky sa vyrábajú ručne – misy sa točia na sústruhu a výrobky sa ručne zdobia a maľujú, a potom sa impregnujú. Pretože celý rad ich výrobkov sa používa na jedlo, napúšťajú ich výhradne prírodnými olejmi.


The wood is prepared for gluing

The wood pieces are carefully selected

Ezio Peretti


S rozšírením o toľko nových výrobkov sa voľba správneho druhu dreva stala úplne zásadnou.

“Používame rôzne druhy dreva,” hovorí Noris. “Buk, čerešňu, jelšu, javor, jaseň i orech. Kmene prichádzajú zo Švajčiarska alebo z horských údolí okolo nás.”


Sandro Peretti makes a wooden platter

The process of wooden bowl crafting

Wooden bowl handcrafting

A cutting board making

This wooden bowl is going to painting

Wooden bowl blanks

Wooden products for kitchen

Noris paints the bowls by hand

Ready products


“Píla Wood-Mizer sa podstatne podieľala na zlepšení našej výroby a umožňuje nám maximálne sa prispôsobiť účelu a schopnosti píliť dosky s presnými rozmermi, aké potrebujeme. Je to veľmi efektívny stroj, ktorý úplne zmenil spôsob našej práce.”


The Peretti family with their sawmill

www.fraperlegno.it

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!