Mobilná píla vo francúzskych horách: Píli v každom ročnom období!
By Marcin Kozłowski, PR Specialist
Značky

S mobilnou pílou Wood-Mizer LT70 píli francúzsky piliar Serge Jourdan miestne drevo pre tesárov, píli na zákazku a je kedykoľvek k dispozícii pomôcť iným uživateľom píl Wood-Mizer v údolí rieky Le Verdon neďaleko obce Beauvezer.
“Volám sa Serge Jourdan. Prevádzkujem mobilnú pílu v údolí rieky Le Verdon vo francúzskych Alpách. Prečo som si vybral pílu LT70? Pretože sa ľahko prepravuje. Pracujem v horskej oblasti a keď putujem horskými priesmykmi a lesnými cestami vo výške 2400 m nad morom, vždy svoju pílu bezpečne ovládam. Ten stroj pracuje prakticky každý deň v roku!”
Serge pracoval s drevom od svojich šestnástych rokov, začínal v údolí ako sezónny drevorubač a lesný robotník. Vždy chcel pracovať v lese, preto absolvoval odbornú školu v odbore lesná výroba. V roku 1993 založil svoje drevorubačské a lesnícke podnikanie, ale kvôli klesajúcím zárobkom za túto prácu sa rozhodol rozšíriť svoje služby o piliarstvo. “Predtým som krátko pracoval na miestnej stacionárnej píle, ale čoskoro som si uvedomil, že ide o príliš zložitú vec, aby pre zákazníkov primerane pružne fungovala. V roku 2000 som bol prvý zmluvný mobilný piliar v oblasti s neustále rastúcou evidovanou klientelou,” spomína Serge Jourdan.
Aj keď bol priekopníkom mobilného piliarstva v oblasti údolia horného toku rieky Le Verdon, Serge potreboval, aby miestni pochopili skutočnú hodnotu svojho dreva. Ľudia tu desiatky rokov hovorili, že miestne drevo nie je dosť dobré na stavbu domov, hoci niektoré staré dedinské domy majú aj 300 rokov a stále vyzerajú solídne. “Dnes už o tom nikto nepochybuje,“ konštatuje Serge. “Mojich zákazníkov možno rozdeliť na dve skupiny – tých, ktorí prichádzajú do môjho skladu a hľadajú kvalitné smrekovcové drevo z miestnych zdrojov a tých, ktorí si objednávajú moju mobilnú pílu na miesta, kam žiadny iný piliar nepôjde.”




Pojazdná píla LT70 v horách
Sergov úspech by nebol možný bez účinného, spoľahlivého a čo je najdôležitejšie, mobilného piliarskeho zariadenia. Pojazdná píla LT70 je druhý stroj značky Wood-Mizer, ktorý vlastní. So svojím piliarskym biznisom začínal v roku 2000 s pílou LT40 z druhej ruky a predal ju s natočenými približne 6800 motohodinami. “Potreboval som ju vymeniť za trochu väčší stroj. Priemery kmeňov pílených na LT40 a LT70 sú podobné, ale s pílou LT70 môžem pracovať rýchlejšie. Rozhodol som sa pre pílu LT70, pretože si pamätám svoju LT40 ako odolný a vytrvalý stroj, ktorý sa ľahko používal a udržiaval len s niekoľkými súčiastkami, ktoré bolo treba kvôli opotrebovaniu pravidelne meniť .”
Wood-Mizer LT70 je spoľahlivá píla, ktorá si poradí s nárokmi na mobilné piliarstvo v horách. “Keď som u zákazníka niekde v horách, môžem pracovať na mojej LT70 aj keď prší. Môže trvať trochu dlhšie, kým stroj nastavím na nerovnej a mokrej pôde, ale vždy napokon prácu urobím,” hovorí Serge. “Odporučil by som pílu LT70 aj iným piliarom, lebo používať a prepravovať ju je ľahké, obzvlášť s lôžkom veľkosti M (dĺžka 6,5 m), čo je najlepšia voľba do horských priesmykov a na lesné cesty.”
“Spomínam si na jedného mobilného piliara, ktorý zásoboval svojich zákazníkov dlhými strešnými trámami, ktoré ťahal za vojenským náklaďákom. Raz mi volal a žiadal o pomoc, keď šiel k zákazníkom, pretože nemohol prejsť po obtiažnej ceste vysoko v horách. Dostať sa k zákazníkom mu trvalo vyše tri hodiny, kým moje vozidlo s pripojenou LT70 to zvládlo za hodinu. Bol som rád, že som mu mohol pomôcť!”






Najlepšia investícia do zariadení Wood-Mizer
Popri pojazdnej píle LT70, vlastní Serge aj ďalšie zariadenia Wood-Mizer, aby bol plne nezávislý podnikateľ. Ako doplnok tohto stroja kúpil predlžovacie lôžko, ktoré mu umožňuje píliť kmene dlhé až 12 m. V dielni má Serge aj zariadenia Wood-Mizer na údržbu pílových pásov – dve ostričky, rozvodku a 4-strannú zrovnávačku/tvarovačku Wood-Mizer na výrobu finálnych drevených prvkov. A navyše vlastní aj sušičku na sušenie dreva.
“Skombinovať 4-strannú zrovnávačku/tvarovačku so sušiarňou dreva bola dobrá investícia,” vysvetľuje Serge. “Po premene kmeňov na rezivo nejaké dosky z objednávok od tesárov vždy ostanú. Predávať tieto dosky na objem sa nevyplácalo, a tak som uvažoval, že budem drevo sušiť a predávat ako hotové konečné drevené výrobky. Kúpil som sušiareň dreva pozostávajúcu zo 6 metrového kontajnera s regulovanou teplotou a zrovnávačku/tvarovačku na výrobu smrekovcových obkladov alebo podláh či pomerne širokých stavebných rámov.”






Pílový pás na každý druh dreva
Predtým ako kúpil mobilnú pílu Wood-Mizer, pracoval Serge nejaký čas na miestnej stacionárnej píle a nazbieral tam spústu skúseností s udržiavaním pílových pásov. “Vždy som ostril pásy sám. Než som si kúpil svoju mobilnú pílu, absolvoval som kurz ostrenia veľkých zvislých pílových listov (na rámovú pílu), a to mi veľmi prospelo, keď som sa neskôr dostal k ostreniu svojich vlastných pilových pásov Wood-Mizer.”
Vo svojej dielni má dve ostričky – jedna je pripravená na profil 10/30, ktorý používa najčastejšie a druhá na profily 13/29 alebo 4/32, podľa aktuálnej potreby. Serge má tieto profily pílových pásov vždy pripravené v regáli. Profil 4/32 používa na pílenie vysušeného a tvrdého dreva, kým profil 13/29 používa na mäkké drevo, prípadne na borovicu alebo smrekovec. “Mám dva druhy profilu 10/30 – klasický pílový pás s rozvedenými zubami a pás so stelitovými špičkami. Keď si nie som istý kmeňom alebo keď v ňom môžu byť nejaké klince či kovové úlomky, použijem vždy rozvedený pílový pás. Inak použijem pílový pás so stelitovými špičkami,” vysvetľuje Serge.
Znalosti o použití vhodného pílového pásu na daný druh dreva umožňujú, aby Serge spracovával najrôznejšie stromy dostupné v údolí rieky Le Verdon. V dolnej časti údolia sú nejaké borovice lesné, kým vyššie je viac smrekovcov, čo je Sergov obľúbený druh dreva. Ďalej, smerom dolu údolím, je borovica halepská, ktorá je stále obľúbenejšia v stavebníctve. Pozdĺž rieky sú aj nejaké listnaté stromy, ako dub a jaseň. Okolo hory Mont Ventoux môžete naraziť na niektoré vzácne druhy – cyprus a céder. “Za ostatných 22 rokov som musel píliť takmer každý druh dreva, dokonca i stromy, ktoré vo Francúzsku nerastú. Pílil som ruskú olivu (hlošina ebbingeova), Judášov strom, krušpán, hruškovník aj marhuľovník…, s mojou pílou LT70 a správnym pílovým pásom Wood-Mizer môžem píliť každý druh dreva!” tvrdí Serge.






Rozšírené zákaznícke služby
Serge Jourdan získal svoju povesť v údolí nielen dodávkami vysoko kvalitného dreva miestnym tesárom alebo svojimi zákazkami v ťažko prístupných horských oblastiach, ale aj zaistením najlepšej zákazníckej podpory iným používateľom píl Wood-Mizer. Popri úspešnom piliarskom podniku je totiž už vyše 22 rokov zástupcom firmy Wood-Mizer. Medzi jeho povinnosti patrí poskytovať technickú podporu, vykonávať opravy a inštalácie, školiť nových užívateľov a predvádzať píly Wood-Mizer na rôznych výstavách a veľtrhoch.
“Vždy som sa snažil svojim zákazníkom vyhovieť čo najlepšie. Niekedy pomôžem svojmu zákazníkovi opraviť pílu po telefóne ihneď. Je podstatné byť schopný zabezpečiť zákazníkovi neodkladnú pomoc. Dobre viem, aký je to pocit, keď ste v novembri v horách a zo dňa na deň napadne 50-60 cm snehu. Bez náhradného dielu, ktorý potrebujete do svojej pokazenej hydrauliky asi nebudete chcieť tam vonku prežiť ďalší deň,” vysvetľuje Serge.






***