Filipínska skúsenosť: ilegálne vyťažené drevo použili na výrobu 146.000 školských lavíc
Značky

V 20. storočí prišli Filipíny kvôli nadmernej ťažbe o väčšinu svojho hustého lesného porastu. Vláda nedávno zaviedla nové legislatívne opatrenia, ktoré zvrátili trend ďalšieho odlesňovania, no zostávajúce lesy sú stále ohrozené ilegálnou ťažbou, ktorá stále pretrváva.


Ilegálne vyťažená a za hranice vyvezená guľatina znemožňuje Filipíncom mať úžitok zo svojho vlastného kvalitného reziva.


Počas ostatných rokov Filipíny vyvinuli veľké úsilie, aby nelegálnu ťažbu potlačili. Letecké a vodné monitorovanie pomáha určovať, kde budú agenti vykonávať kontrolu podozrivých aktivít, kým kontrolné stanovištia na cestách sú zamerané na prepravu dreva. Tieto aktivity viedli ku konfiškáciám nezákonne vyťaženého dreva a stíhaniu zodpovedných osôb.


Prostredníctvom týchto zásahov a vďaka kontrolným stanovištiam bolo len v rokoch 2010 až 2014 zabavených zhruba 66 000 kubických metrov vysoko kvalitného dreva.


Zhabané drevo bolo uskladnené po celých Filipínach, zvyčajne neďaleko miest, kde bolo zachytené. Guľatina sa skladovala vonku, vystavená dažďu a nadmernému slnečnému žiareniu, čo spôsobovalo, že začínala hniť. Takýto zdroj by nemal byť premárnený v dôsledku samotného procesu, ktorý vláda vytvorila na to, aby slúžil ľuďom.


Úradníci čelili problému - čo robiť s masívnymi zásobami vysoko kvalitného dreva roztrúseného po celom ostrove, aby sa zabránilo tomu, že drevo sa napokon znehodnotí? Napokon prišli s nápadom, ako túto guľatinu využiť v prospech celej filipínskej komunity.


V tom čase chýbalo vo filipínskych štátnych školách najmenej 2,5 milióna stoličiek. V roku 2010 spustili na Filipínach projekt, v rámci ktorého sa môže vládou konfiškovaná guľatina používať na výrobu nového nábytku pre miestne školy.


Od roku 2011 vyrobili zo zabaveného dreva vyše 146.000 kusov školského nábytku a rekonštruovali 369 školských budov.
Pred spustením projektu disponoval tím jednou pílou. Po koncipovaní projektu sa však tím rozhodol zakúpiť ďalších päť mobilných pásových píl Wood-Mizer. V súčasnosti prevádzkujú desať píl Wood-Mizer, ktoré boli rozmiestnené po celej rozľahlej krajine. Tieto píly potom prevážajú na miesta, kde sa po konfiškácii ilegálne vyťažené drevo skladuje.






































***