Vyhnite sa vlneniu rezov

By Wood-Mizer, Europe

Tento problém poznajú mnohí piliari - počas pílenia rez zavlní. Problém je skutočne vážny, ale dá sa vyriešiť. Preskúmajme krok za krokom všetky faktory, ktoré ovplyvňujú proces pílenia. Sú štyri: Operátor, píla, pílový pás a drevo.

Operátor

Prvá položka nášho zoznamu by mohla byť aj poslednou, ktorá zhrnie ostatné. Správne zarovnanie píly, rezná rýchlosť a výber pílového pásu totiž závisí na operátorovi. Rezná rýchlosť sa má veľmi tesne blížiť k maximálnej pre daný typ dreva. Ak rezná rýchlosť nie je dostatočná, rezný povrch bude drapľavý. Ak je rezná rýchlosť privysoká, pílový pás nemá čas prerezať reznú škáru, a preto rez zavlní.

Zvláštna pozornosť sa musí venovať zarovnaniu píly. Dokonca aj skúsení operátori veľmi často nevenujú dostatok pozornosti jej stavu. Hovoria, že táto procedúra zaberie priveľa času. Takže údržbu stroja robia iba raz do týždňa, či dokonca zriedkavejšie. Samozrejme, nastavovanie a servis píly zaberú čas, lebo počas pracovného týždňa sa môžu stať aj mimoriadne udalosti. Odporúčame kontrolovať zarovnanie píly každý deň a vždy, keď vodiace kladky zasiahnu kmeň. Kontrolovať neznamená nastavovať a táto procedúra vôbec nezaberie veľa času. Operátor by mal sledovať aj stav pílového pásu.

 

Sawmill operator

Píla

Pozrime sa, ktoré komponenty píly môžu ovplyvniť, že rez vlní.

Vodiace kladky pílového pásu. Určujú polohu pílového pásu k pílovému lôžku. Správna poloha ramena vodiacich kladiek poskytuje pílovému pásu v reze dodatočnú stabilitu. Správna poloha vodiacich kladiek sa kontroluje zarovnávacím nástrojom, ktorý sa dodáva k píle. Tento nástroj treba držať oddelene od ostatného výstroja. Ak sa poškodí, odporúčame zadovážiť si nový.

Preskúmajme teda valčeky vodiacich kladiek. Nesmú obsahovať žiadne “plôšky”, ktoré môžu spôsobiť vibrácie pílového pásu. Na prírubách nemajú byť žiadne škvrny. Navyše by ste mali kontrolovať stav ložísk. Prípustná je len veľmi malá vôľa. Potom by ste mali kontrolovať tesnosť osky vodiacej kladky v držiaku. Ak je tam vôľa, treba vymeniť telo kladky. Nestojí za to opravovať akékoľvek poškodenie upevnenia kladky – lacnejšie i bezpečnejšie je vymeniť ho. Poškodené časti kladky a upevňovacie matky sa majú vymeniť naraz, a potom odporúčame používať len originálne zarovnávacie nástroje.

Po výmene všetkých poškodených dielov je treba vykonať kompletný zarovnávací proces vodiacich kladiek. Aby ste zabezpečili rovnomerný tlak kladky a rovnobežné rezy, mali by ste skontrolovať, či je vodiaca kladka rovnobežná s vodiacou koľajou reznej hlavy pozdĺž posuvu. Táto procedúra sa často vynecháva, alebo sa vykonáva nesprávne. Výsledkom môžu byť zvlnené rezy. Skontrolujte tiež, či nie je uvoľnené rameno vodiacej kladky – nemá mať žiadnu vôľu.

Podložné remene B57. Používajte výhradne podložné remene dodávané od Wood-Mizer, lebo sú špeciálne navrhnuté pre použitie na pásových pílach. Často ich kontrolujte. Ak sú príliš opotrebené, okamžite ich vymeňte, lebo keď sa okraj pílového kolesa začne dotýkať pílového pásu, rýchlo sa pretrhne.

Mazanie pílového pásu. Používajte ho. Udržiava pílový pás čistejší. Ide o veľmi jednoduchú vec, ktorú mnohí piliari nepoužívajú.

Umiestnenie pílového pásu na pílových kolesách. Keď pílový pás príliš presahuje predné okraje pílových kolies, priveľmi sa zaťaží a začne sa rozpínať jeho zadný okraj. Pílový pás stratí stabilitu v reze. V tomto prípade sa závada neprejaví hneď, niekedy až po 2. či 3. ostrení. Operátor si potom myslí, že vadný je pílový pás. No správne usadený pílový pás píli aj po niekoľkých ostreniach ako nový. Ubezpečte sa, že máte pílový pás na kolesách správne zarovnaný.

Nastavenie píly. Je obzvlášť dôležité zabezpečiť oporné nohy ukotvovacími skrutkami. Všetky oporné nohy musia stáť pevne na zemi. Ak je medzi nohou a podlahou vôľa, je treba ju eliminovať podložkou, alebo ak máte model s nastaviteľnými nohami, správne ich nastavte.

Naše píly vyrobené pred rokom 2000 nemajú stredové oporné nohy, ktoré sa teraz montujú na mieste pre ťažný podvozok a zabraňujú tomu, aby sa pri pohybe reznej hlavy lôžko prehýbalo. Ak vaša píla také oporné nohy nemá, odporúčame vám ich primontovať (môžete si ich vyrobiť svojpomocne alebo objednať u vášho miestneho zástupcu Wood-Mizer).

 

Wood-Mizer LT70 sawmill

Pílové pásy

Keď sme sa uistili, že boli všetky nastavenia urobené, dostávame sa ku kľúčovému faktoru zvlnených rezov – k pílovému pásu. V prvom rade pamätajte, že je veľmi dôležité pílové pásy včas a správne ostriť aj rozvádzať. Zvlnené rezy sa veľmi často objavia, keď sa snažíte píliť vytupeným pílovým pásom. Primalý rozvod zubov významne znižuje reznú rýchlosť. Navyše pri príliš malom rozvode sa aj veľmi ostrý pás prehrieva a jeho napnutie by ste mali kontrolovať primerane často.

Vlnenie rezov ovplyvňuje aj uhol špičky. Ak je tento uhol väčší ako optimálny, pás sa preťažuje, ak je menší, zníži sa rezná rýchlosť. Zvoľte teda optimálny profil pre vaše drevo. Odporúčania nájdete v Manuáli brúsky alebo ebooku Správna údržba pílových pásov – cesta k úsporám, ktorý si môžete stiahnuť z našej webovej stránky.

Zvláštnu pozornosť by ste mali venovať pravidelnému rozvodu zubov. Ak sa rozvod zub od zubu priveľmi líši, objavia sa zvlnené rezy, často v súvislosti s rozdielmi v hustote dreva. Aj vtedy, keď sa rozvod líši na niektorej strane pílového pásu oproti druhej strane, objavia sa zvlnené rezy, lebo pílový pás sa bude snažiť píliť ku strane, na ktorej je väčší rozvod, a potom sa bude snažiť vyrovnať.

Ak pílový pás nemá rovnako vysoké zuby, bude píliť trhane a veľmi vibrovať. Nikdy by ste nemali opomenúť škody, ktoré môžu spôsobiť ostriny ponechané po brúsení na pílovom páse. Ostriny spomaľujú reznú rýchlosť, pás sa prehrieva a opäť sa objavia zvlnené rezy.

Pílový pás sa veľmi často poškodí, keď skĺzne z pílových kolies, vyberá sa z píly nesprávnym spôsobom alebo sa zasekne. Mnohí sa snažia takéto pásy vyrovnať a používať ďalej, ale s takými pásmi už nie je možné píliť kvalitne.

 

Wood-Mizer narrow band blades

Drevo

Pozrime sa na vlastnosti dreva, ktoré môžu zapíčiniť, že rez zavlní. V prvom rade treba spomenúť nepravidelnosti v konzistencii kmeňa. Jadro kmeňa má zvyčajne menšiu hustotu ako vonkajšie vrstvy (hlavne u mäkkých druhov). Preto sa pri pílení jadra tvorí viac pilín. Pílový pás sa v týchto vrstvách nedokáže dostatočne vyrovnať s odstránením pilín. Výsledkom je, že sa zadná strana pásu prehrieva a rozpína. Pás sa prehýba a rez zavlní. Je náročné zvoliť parametre pílového pásu tak, aby pílil rovnako dobre vo vnútorných aj vonkajších vrstvách dreva. Za normálnych podmienok vám správny profil pre dané drevo poskytne dobrú priemernú schopnosť píliť.

Väčšina operátorov pozná problém vlnenia rezov pri pílení zamrznutého dreva. Kým píliť kompletne zamrznuté drevo normálne nie je problém, píliť čiastočne zamrznutú guľatinu je veľmi náročné. Výber správneho profilu pre zamrznuté drevo väčšinu problémov zmierni.

Keď pílite drevo s veľkým výskytom hŕč, riziko, že rez bude vlnitý, sa mnohonásobne zvýši. V takomto prípade by ste mali byť veľmi pozorní. Je dôležité pri prechode každou hrčou znížiť a potom jemne zvýšiť reznú rýchlosť. Špecifické problémy sa objavujú pri pílení dreva s extrémnym obsahom živice. Problém je, že sa piliny so živicou lepia na pílový pás, čo pôsobí, akoby pílový pás zhrubol. Kým sa rezná škára nezmení, bočné plochy pílových pásov sa začnú trieť o steny reznej škáry, pás sa prehrieva, povolí jeho napnutie a rez zavlní. Odporúčame pás očistit kefou alebo naň nastriekať chemický prípravok. Populárne je pridávať do vody chladiaceho/čistiaceho systému pílového pásu tekutý prípravok na umývanie riadu, napr. Pine Sol.

Spoločnosť Wood Mizer navrhla systém LubeMizer, ktorý presne dopraví mazacie a čistiace prostriedky na obe strany pílového pásu. Odporúčame vám zadovážiť si tento systém a používať ho pri pílení dreva s extrémnym obsahom živice.

 

Logs

***

Prihláste sa na odber noviniek
Dostávajte e-mailové aktualizácie exkluzívnych špeciálnych ponúk, správy o nových produktoch a pozvánky na špeciálne udalosti!